HABER ARAMA
  • DOLAR5,8288
  • EURO6,5725
  • ALTIN238,6730
  • BIST 10097.253
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


17,00 TL - 18.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
11 Haziran 2018 Pazartesi Saat: 08:39

Çanakkale Savaşlarının 103 cü yıldönümü Çanakkale Savaşının geçtiği alanlar Ne haldeydi, ne zaman düzenlendi?

Çanakkale’de dünyanın sayılı savaşlarından biri yaşandı, deniz savaşı da dahil on ay sürdü her iki taraftan binlerce insan öldü.
Çanakkale Savaşlarının 103 cü yıldönümü  Çanakkale Savaşının geçtiği alanlar Ne haldeydi, ne zaman düzenlendi?

Sonunda İngilizler ve Fransızlar Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayınca Çanakkale’den kaçtılar. On bay boyunca en kanlı boğuşmaya sahne olan topraklar birden sessiz kaldı.

Çanakkale dosyamızı bu son yazımızla kapatıyoruz. Bu dosyamızda savaştan sonra savaşın geçtiği topraklarda ne oldu, neler yaşandı onlara bakacağız. Gelecek hafta bir başka konu ile yine buradayız.

Mart 1915 yılınsa deniz savaşları ile başlayan Çanakkale Savaşları 1915 yılında içinde bulunduğumuz şu sıcak günlerde olanca hızız ile devam etmekte idi, toplanamayan ölüler sıcakta  bozularak etrafa hastalık saçıyordu Türk ordusu  orada birde hastalıkla  savaşıyordu.

 

Düşman kaçarken savaş alanlarında bir sürü top tüfek bırakmış  bunları giderken çalışmaz duruma getirmişti.

1915 ten sonra otuz sekiz yıl burası girilmesi yasak bölge haline getirildi. Bu zaman içinde savaş alanlarındaki tarihi eşyaları buralarda oturan köylüler gizlice topladılar ve hurda fiatına hurdacılara sattılar.

Çanakkale Savaşı sonrasında, toplar, kamasız, kullanılamaz da olsa tüm heybetleri ile orada yıllar yılı durdu.. Çünkü Çanakkale Savaşı’nın geçtiği yerler, yani Gelibolu yarımadası 38 yıl girilmesi yasak bir yer idi.

İlk sivil ziyarete açılması da Adnan Menderes’in başbakan olduğu 1953 yılında gerçekleşmiştir.

 

1930’ların başından 1974’e kadar geçen zaman içerisinde, savaş arazisinde kalan savaşa ait her türlü kalıntı, silah ve para eden tarihi eşya, hem bölge sakinleri hem de bizzat devlet tarafından satılmıştır!

Köylünün topladığı kurşundan, devletin Kilitbahir iskelesinden İtalyanlara naklettiği top-mermi parçalarına kadar, Çanakkale muharebe alanlarındaki hatıralar satılarak yok edilmiştir..

 

 Kaçak kazı yapanlar  tarihi sit alanı olan yerlerde yapılan otoparklar, yalan-yanlış bilgi levhaları, muharebe arazilerinin altüst edilmesi, orijinal özelliği yok edilmiş şehit mezarları kabristanları,   muharebe arazilerinin dokusunu bozan  şahısların yaptığı müzeler ve bunların içine bilgisizce doldurulan, tarihî eserler, eşyalar… Daha neler, neler…

 

Milyonlarca insanı çekebilecek ve dünyanın en büyük açık hava savaş müzesi olabilecek bir mekan akıl almaz bir şekilde yağmalandı. Bu yağma 50 yıl sürdü..

 

Türkiye Cumhuriyeti, Çanakkale muharebe alanlarını ancak 1974’te koruma altına aldı. 

Millî Park ilanından sonra, bugün gördüğümüz şehitliklerin bir kısmı, heykeller, yazıtlar, levhalar kondu

 2000’lerde kutlama ve otobüs turlarının başlaması, “tarih turizmi”yle katledilen tarihî alanlar, siperlerin üzerine otoparklar… Sonrasında yeni yapılan mezarlıklar, bol betonlu az anlamlı ve hepsinin tarzı birbirinden değişik, kabristanlar…

Yeni açılan, betonlanan, genişletilen yollar… Orjinal dokusunu yitiren muharebe alanları. (Kaynak Gürsel Göncü, Tarih Dergisi Gnl Yayın Yönt.)

 O savaştaki tabyalarda kullanılan, bizim dirilişimizin belgeleri olan büyük 137 top, kocaman gövdeli, asansörlü raylı dev makineler kayboldu?

   

Tarla açmak için köylüler, sayısız şehit kemiklerinin yanındaki mermi kovanlarını, silah parçalarını da toplayıp hurdacılara satmışlar; 1970′li yıllara kadar çevre köylülerinin geçim kaynağının önemli bir kısmını, hurda mermi, top, tüfek, silah, kurşun, savaş araç ve gereçleri oluşturmuştur.

 

Devlet eliyle ve hurda toplayıcılarının marifetiyle Çanakkale Savaşı’nın gelecek kuşaklara kalması gereken anıtsal belgeleri yok edilirken, Cemalettin Seber isminde bir maliye müfettişi 1965 yılında iki ay kadar Çanakkale’de teftiş amaçlı görevlendirilir. Bu görevi sırasında, Çanakkale Savaşı’ndan kalan topların hurdacılar tarafından toplanıldığını görür. Bir rapor hazırlar ve satışın durdurulmasını sağlar. Bu Maliye Müfettişi Şair Yazar Cemal Süreyyadır.

 

38 yıl girilmesi yasak olan Çanakkale savaş bölgesi (Gelibolu yarım adası) ancak Adnan Menderes'in başbakan olduğu 1953 yılında ziyarete açılabildi!

Çanakkale'de köylülere tarla açması için verilen bu topraklarda toprağın sürülmesi esnasında da şehitlerin sayısız kemikleri parçalandı.

Diğer taraftan hurda olarak satılıp gelir elde etmek için köylülerden savaş malzeme ve silahlarını toplamaları istenmişti.
Zira dağ taş on yıllarca toplamakla bitirilemeyen hurda mermi, top, tüfek, silah, kurşun ve savaş araç ve gereçleri ile doluydu.
Hepsi de aynı kaderi paylaşıyordu: Eritilerek yok edilmek!

Yağmalanan dünyanın görüp görebileceği en şanlı savunmalardan birinin belgeleriydi..
Çanakkale'de savunma yapan şanlı toplarımız ise dönemin Maliye Bakanlığı tarafından paraya ihtiyacımız var diyerek yine hurda olarak satıldı.

Çanakkale'de İngilizler kendi şehitliklerini 1926'da, Fransızlar 1930'da düzenlerken  biz ise kendi şehitliklerimizi ancak 1960 yılında düzenleyebildik.

Kaynak: Ayhan ÖNCÜ/ÇANAKKALE)

http://www.canakkaletravel.com/haber/iste-tarihi-gemiler-ile-toplari-hurda-niyetine-boyle-sattilar.html

Bu haber toplam 1.315 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler