HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Temmuz 2018 Pazartesi
Fındık Fiyatı


9.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
01FATSA BELEDİYESPOR563865
02ÜNYE 1957 SPOR502951
03YENİ AMASYA SPOR442050
04LADİK BELEDİYESPOR331749
05ÇARŞAMBASPOR37945
06ŞARKIŞLA BELEDİYESPOR382144
07ATAKUM BELEDİYESPOR461643
081926 BULANCAKSPOR30132
09TURHALSPOR24-832
10SİNOPSPOR24-1826
11GÖRELESPOR35-1424
12SİVAS DEMİRSPOR19-3716
13ETİ LİSESİ GENÇLİKSPOR19-2815
14ORDUSPOR20-46-1
NAMAZ VAKİTLERİ
9 Temmuz 2018 Pazartesi Saat: 08:46

TÜRKLERİN İLK DİNLERİ VE İSLAMA GEÇİŞİ (1) Türklerin İlk Dinleri Ne idi? Neden ve Nasıl Müslüman Oldular?

Türklerin eski dinlerini terk edip Müslümanlığa geçmesi bir gecede olmadı, bazı Türk kavimleri savaşlarla, bazı topluluklar kendiliğinden, bazıları ise hiç Müslüman olmadılar bu geçiş 300- 400 sene sürdü. Bugün birkaç Türk kavmi d
TÜRKLERİN İLK DİNLERİ VE İSLAMA GEÇİŞİ (1) Türklerin İlk Dinleri Ne idi? Neden ve Nasıl Müslüman Oldular?

Bu konu “Türklerin Orta Asya’da iken Müslüman olmadan önceki dinleri ve Müslümanlığa geçişlerini anlatmaktadır.  Bu dosyanın hazırlanması sırasında konunun tarafsız uzmanlarının daha önce yazılmış olan eserlerinden  daha anlaşılır bir şekilde daha önce yazılmış ve araştırılmış tarafsız eserlerden sadeleştirerek  toparladık.

 

Bütün Türkler Müslüman Değildir

Bugün ilk olarak, günümüzde halen yaşayan Ortaasya Şaman gelenekleri, Türklerin ilk dinleri, hakkında bilgilerle başlayacağız.

Türkler’in Müslüman olmalarının üzerinden bin yıldan fazla bir zaman geçmiştir. Buna rağmen halen eski dinlerinden getirdikleri adetler bugün bile canlılığını korumakta ve Müslümanlığın içinde varmış gibi bilinmektedir.

Türkler MÖ. Üçüncü ve dördüncü yüzyılda Ortaasya’da ortaya çıkmışlar ve uzun yıllar bu bölgede yaşamışlardır. Anadolu’ya daha öncede gelişler olmuş fakat asıl geliş 1071 Malazgirt Savaşından sonra başlamıştır.

Dünyada 250 milyona yakın Türk olduğu düşünülmektedir.

Dünyada Türkiye dışında Türkler, 77-83 milyon, Azerbaycan Türkleri- 30-35 milyon, Özbekler- 28-30 milyon, Uygurlar- 20-25 milyon, Kazaklar- 16-18 milyon, Tatarlar- 10-12 milyon, Türkmenler- 8-9 milyon, Kırgızlar- 5-6 milyon, Çuvaşlar- 2.5 milyon, Başkırtlar- 2 milyon, Kaşkay Türkleri 1,5-2 milyon ve diğer Türk halkları 10-15 milyon nüfusa sahiptirler.

Halen Yaşayan Türk Irkları

Afşarlar,Ahıska Türkleri,Aymaklar,Azeriler,Balkarlar,Başkurtlar,Batı Trakya Türkleri, Bulgaristan Türkleri, Hamseler, Irak Türkmenleri, Kaçarlar, Kafkasya Türkleri, Kafkasya Türkmenleri ya da Stavropol Türkmenleri, Karadağ Türkleri

Karaylar, Karakalpaklar, Terekemeler, Karaçaylar, Kaşkaylar, Kayılar, Kazaklar, Kırgızlar, Kırımçaklar, Kırım Tatarları, Kosova Türkleri, Kumuklar, Makedonya Türkleri, Nogaylar ya da Nogay-Tatarları, Salarlar,

Hakaslar, Dolganlar, Yakutlar ya da Saha Şorlar, Teleütler, Tuvalar, Tofalar ya da Karagaslar Çulimler ya da Çulümler Barabalar Şahsevenler Suriye Türkleri Tatarlar, Çuvaşlar, Türkiye Türkleri, Türkiye Türkmenleri, Türkmenler (Doğu Oğuzları da denir) Uygurlar, Azeriler,  Kırgızlar, Kazaklar, Yugurlar,Öngütler,

Özbekler, Kalaçlar, Kıbrıs Türkleri, Gagavuzlar, Beltirler, Delikanlılar, (İran'da yaşayan Türkçe konuşan küçük halk) Kamasinler, Zagajlar, Çulım Tatarları Kaçlar (Kaçalar) Koyballar. Hazar Türkleri

Bütün bu Türk hakları Türkçe konuşmaktadırlar. Ancak bazılarının Türkçelerin i biz anlayamayız. Anlayabildiğimiz uluslar birkaç tanedir. Bize en yakın Türkçeyi konuşan uluslar: Azerbaycan, Gagauzlar, Uygurlar, Balkan Türkleri, Kırım Türkleri.. Bazılarının Türkçesi hiç anlaşılmaz bazılarını dikkatli dinlediğiniz zaman anlarsınız.

Bütün bu Türklerin hepsi Müslüman değildir. Moldovyada yaşayan Gagauz Türkleri Hristiyan, Litvandaya yaşayan Karaim Türkleri Musevi, Çin sınırında yaşayan bazı Uygur Türkleri Budist, Ortasyada yaşayan Çuvaş Türkleri, Başkurtlar, Terekemeler, Türklerin ilk dinleri olan Şamanizm, Kırım Türklerinden bazıları Musevi dinine inanmaktadırlar.

Bizde din ile milliyet birbirine karıştırılmaktadır. Her Türk Müslüman değildir, Türklük ve Müslümanlık ayrı kavramlardır. Biri mensup olduğumuz ulus, biri mensup olduğun inanış şeklidir. Her Müslüman’ın Türk olması, veya her Türkün Müslüman olması diye kavram yoktur.

 

Türklerin İlk Dinleri

Türk’lerin Anadolu’ya gelmeden önce anavatanları Orta Asya’daki dinleri Şamanizm ve Gök Tanrı dini idi. Şamanizm tek tanrılı bir dindi. Gök Tengri denilen bir tanrıya taparlardı. O nedenle göğe doğru yükselen her şeyi, ağaçları ve yüksek dağları ulu sayarlardı.

Altıcı yüzyılda Hz Ömer zamanında Müslümanlık ile tanıştılar, Müslüman Araplar, Orta Asya’ya doğru yaptıkları akınlarda Türk diye bir ulusla karşılaştılar.  Savaşçı ve sert tabiatlı olan Türklerden çok korktular, birkaç kere karşı karşıya geldikleri savaşlarda ağır şekilde yenildiler.

Bu karşılaşmalar Türklerin Müslümanlığa geçmelerinin başlangıcı oldu.

İlerideki bölümlerde daha detaylı anlatacağımız bu konu çok karışık ve çok kritik olup tarihçiler arasında bile halen tartışma konusudur.

Bizim bu dosyamızın amacı bu karmaşık ve az bilenen konuyu daha sade bir şekilde aktarmaktır.

Türklerin eski dinlerini terk edip bu dine geçmesinin bir sürü nedenleri vardır. Hepsi bir gecede Müslüman olmamışlardır, bazı kavimler, savaşlarla ,bazı topluluklar zahmetsizce bazıları ise  hiç Müslüman olmamışlar bu geçiş 300 400 sene sürmüştür. Bugün gelinen nokta birkaç Türk kavmi dışında  bütün Türkler Müslümandırlar..

Devam edecek.

 

Kaynaklar:

Cemal ŞENER, Türkler'in İslamiyet’ten Önceki Dini.

Mehmet Kurtoğlu, Türk Mitolojisinin Anahtarları.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 130 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler