HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
16 Temmuz 2018 Pazartesi Saat: 09:14

TÜRKLER NASIL MÜSLÜMAN OLDULAR? (2) Türklerin İlk Dinleri Şamanizm ve Gök Tanrı İnancı

Bugün Gök Tanrı inancında kalan Rusya-Altaylardaki Türk boylarının Müslümanlıkla bire bir bağdaşan inançları vardır.
TÜRKLER NASIL MÜSLÜMAN OLDULAR? (2) Türklerin İlk Dinleri Şamanizm ve Gök Tanrı İnancı

Mesela: Dünyanın sonu olduğu günün birinde yıkılacağı inancı vardır. “Kalkın ey ölüler” diye bağırıldığında, bütün ölüler yattıkları yerden kalkacaktır, şeklinde inanırlar. Bu Müslümanlıkta da aynıdır

 

Biz Türkler bugünkü yaşadığımız yerlere yani Anadolu’ya ve diğer bölgelere Orta Asya’dan geldik. Bu geliş en fazla akınlar halinde 1071 de Bizans Ordusu ile yapılan Malazgirt Savaşından sonra oldu. Anadolu’nun bazı yerleri boştu bazı yerlerinde çeşitli uluslardan karmaşık bir halk vardı ve topraklar Bizans İmparatorluğuna aitti.

Malazgirt Savaşının kazanılmasından sonra Türk Boyları akın akın Anadolu’ya Karadeniz’e ve diğer bölgelere gelerek yerleştiler ve Anadolu yüzyıllar içinde Türkleşti

 

Türkler ana yurtları Ortaasya’da Müslümanlıkla 600 yıllarında Hz. Ömer zamanında tanıştılar ve Müslüman Arapların Ortasya’ya yaptığı seferler esnasında karşılaştılar. Müslüman Araplar Türklerden çok iyi savaşmaları ve sert mizaçları karşısında çok korktular ve Türklerle yaptığı bütün savaşları kaybettiler.

Türklerin Müslümanlıktan

Önceki Dinleri

Geçen sayı başladığımız bu yeni konu Türklerin Müslüman olmadan önce Ortaasya’da iken dinlerini ve nasıl ve neden ve ne zaman Müslümanlığa geçtiklerini anlatmayı amaçlamaktadır.

Orta Asya'nın uçsuz bucaksız bozkırlarında yaşayan atalarımızın dini, Gök Tanrı = Kök Tengri inancı idi.

Eski Türkçe'de Tanrı sözcüğü Tengri biçiminde söylenirdi, ayrıca Tengri kelimesi, gök anlamına da gelirdi. Eskiden Kök olarak söylenen gök sözcüğünün Ortaasya Türkçe’sinde üç anlamı vardı: Biri, gök, gökyüzü; biri mavi renk, biri de, ulu, yüce, kutsal.

İslamiyet öncesi Türkler, güneş doğarken çadırlarının önünde ellerini açıp şükür için  (Tengri)'ya dua ederlerdi. Ağaçları suları dağları gökyüzünü evin ocak başlarını bazı hayvanları, kutsal biliyorlar, ormanları koruyor sulan kirletmiyor, konuk sever ve cesur bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkün ve İslâmiyet'i kabul etmeden önce de zengin bir kültüre sahiptiler.

Türklerin Müslümanlığı

kendi dinlerine yakın buldular
Türkler Müslümanlıktan başka diğer dinlere de  girmişlerdir. Fakat Musevilik, Hıristiyanlık ve Budizm gibi dinler Türkler’e cazip gelmemiştir..

Kendi Tanrı” anlayışlarına uygun İslam’ı kabul etmişlerdir. Hz. Muhammed'in Türkler hakkındaki hadisleri, Türkler arasında İslam peygamberine karşı bir sempati ve yakınlığın doğmasına sebep olmuştur.


Türklerin İlk Dinleri

Gök Tanrı Dini: 

Türklerin ilk dinleri hakkında en önemli bilgiler Göktürklerden kalma Orhun yazıtlarında okunmuştur. Yazıtlara göre Türklerin ataları Gök Tanrı’ya inanmaktadır. “Üstte mavi gök altta yağız yer yaratıldığında, ikisinin arasında insanoğulları yaratılmış” denilmektedir.

Gök Tanrı dininde ana unsurlardan biri tabiata saygı ve bağlılıktır. Altay Türkleri, ormandan kestikleri kereste ve odun için bir şükran olarak ağaçlara, giysilerinden kopardıkları bez parçasını bağlarlardı. Bu uygulama, Anadolu’ya kadar taşınmış, bez bağlanan ve kutluluğu var sayılan ağaçlar  ortaya çıkmıştır. Gök tanrı dini günümüzde (Saha, Yakut, Altay, vb.) bazı Türk topluluklarında,  yaşatılmaktadır.

Altaylardaki bazı Türk boylarının Gök Tanrı inancında Müslümanlıkla bire bir bağdaşan kurallar vardır. Dünyanın sonu olduğu günün birinde yıkılacağı inancı vardır.

Bu inanca göre, yeryüzü yaşamı sürekli değildir; günün birinde sona erecek ve insanlar, hayvanlar, bitkiler yok olacaktır.  

İyilik simgesi Bay Ülgen’le, kötülük simgesi Erlik arasında oluşacak büyük savaşın sonunda, Bay Ülgen dışında bütün savaşanlar ölecektir.

Bay Ülgen bütün canlıların öldüğünü, yeryüzünde kendisinden başka kimse kalmadığını görünce “kalkın ey ölüler” diye bağıracak, bu çağrı üstüne bütün ölüler yattıkları yerden kalkacaktır.

 

Şamanizm

Şamanizm, ata ruhlarına, doğa varlıklarına  dayanan eski bir Asya dinidir.. Şamanlığın başta Orta Asya ve Kuzey Asya halkları olmak üzere, Tunguzlar’da, Moğollar’da, Mançular’da, Laponlar’da, Eskimolar’da, Vogullar’da, Ontiyaklar’da, Samoyedler’de, Kafkaslar’da, Hindistan’da, Çin’de, Japonya’da, Endonezya’da, Malezya’da, Polinezya’da, Avustralya’da, Büyük Okyanus’un öbür adalarında, Alaska’da, Grönland ve İzlanda’da, Kuzey Amerika’da, Guyana’da, Amazon bölgesinde ve Afrika’nın birçok yerinde (ufak tefek ayrılıklar bir yana) temel ilkeler değişmemek koşuluyla az yada çok kalabalık cemaat’ın bulunmasıdır.

Türklerin ilk dinleri denilince Şamanizm akla gelmiştir.  Gök Tanrı dini ve Şamanizm aynı coğrafyada ortaya çıktıklarından ve benzerlik gösterdiklerinden bazı yerlerde birbiri ile karışmıştır.
Türklerin dinleri Gök Tanrı dinidir.. Şamanlık sonradan bu dinle karışmıştır. Ancak eski Türkler arasında yaygın bir inanış biçimi haline geldiği muhakkaktır.

 

KAYNAKLAR: 
Erol GÜNGÖR,; Tarihte Türkler. 

TÜRK KÜLTÜRÜ VE ANADOLU MÜSLÜMANLIĞI İLİŞKİSİ

Alıntılar: Kudret EMİROĞLU, ve Suavi AYDIN,

Ahmet Yaşar Ocak “İslam Öncesi İnanç Motifleri”,

 Bu haber toplam 1.740 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler