HABER ARAMA
  • DOLAR6,0623
  • EURO6,7924
  • ALTIN250,8097
  • BIST 10086.414
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
17 Eylül 2018 Pazartesi Saat: 08:18

TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR* 56 TARİH BOYUNCA ÜNYEDE YERLEŞMİŞ KAVİM VE ULUSLAR (5) Lidya Krallığı

Lidya krallığı bizim Karun kadar zengin dediğimiz kralın ülkesidir. Lidyalıların insanlık tarihine yaptıkları en büyük katkı parayı icat etmiş olmalarıdır.
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR* 56 TARİH BOYUNCA ÜNYEDE YERLEŞMİŞ KAVİM VE ULUSLAR (5) Lidya Krallığı

1

11

1

Lidya krallığı bizim Karun kadar zengin dediğimiz kralın ülkesidir.

Lidyalıların insanlık tarihine yaptıkları en büyük katkı   parayı icat etmiş

olmalarıdır. Karadeniz’de Giresun’dan Antalya’ya bir çizgi çekildiğinde

Anadolu’nun batı kısmında egemenlik kurmuşlardır.

 

Bugün Ünye’de yerleşmiş ve bu bölgeyi yurt edinmiş kavim ve uluslardan bundan önceki Türk kavmi olan Kimmerleri tarih sahnesinden silen Lidyalıları inceleyeceğiz. Kimmerler Giresun’dan başlayarak Ünye’de içinde olmak şartı ile Anadolu’nun batı kısmında hüküm sürmüşlerdir.

Bazıları tarihçiler Lidyalıların Tunç Çağının (M.Ö. 2002) sonlarında Frigler ile aynı zamanda doğudan Anadolu’ya geldiklerini söylerler.  (Kaynak EKREM AKURGAL,1998)

Lidya kralı Alyattes Kimmerleri mağlup ederek, doğuya doğru, Kızılırmak’ın ötesine sürer ve Kimmerler’in Anadolu ve Karadeniz’deki egemenliğine son verir. 

Ünye bu krallığın Karadeniz’deki son noktadır. Onlardan da Ünye’de günümüze ulaşmış herhangi bir şey yoktur. Lidyalılar da muhtemelen Ünye’yi çevrede bulunan demir madenleri için elde tutmuşlardır.

Hint - Avrupalı bir kavim olan ve doğudan Anadolu'ya gelen Lidyalılar önce Hititlerin daha sonra da Frigya’lıların egemenliği altında yaşadılar ve

Frigya’lıların yıkılmasından sonra bağımsız bir devlet kurdular (M.Ö. 687).

Lidyalıların başkenti, dönemin en büyük ve zengin kentlerinden olan Salihli yakınlarındaki Sardes (Sard)’dır.

Lidyalılar devletin sınırlarını genişletti. Doğu sınırları Karadenize kadar uzandı. Son kralları Krezus  (bizim bildiğimiz adı ile Karun) dönemi Lidya'nın en parlak zamanı oldu. Başkentleri Sard aynı zamanda dönemin kültür ve sanat merkeziydi.

Ancak bu durum uzun sürmedi Pers Kralı Kyros (Kirus),  Lidya Kralı Krezus'u yenerek Lidya Krallığına son verdi (M.Ö. 546).

 

Devlet Yönetimi

 Lidya krallıkla yönetiliyordu.  Sahip oldukları zenginlikten dolayı orduda ücretli askerlere yer verdiler. Ancak para için savaşan bu askerler vatan sevgisinden yoksun oldukları için savaşlarda başarılı olamadılar. Bu durum Lidyalıların yıkılmasını hızlandırmıştır.

 

Din ve İnanış

Lidya'da tanrıça Kibele büyük saygı görmekteydi. Artemis, Zeus ve Apollo gibi Yunan tanrılarına tapıyorlardı. Lidyalılar Frigyalılarda olduğu gibi kral ve asillerin ölülerini yığma toprak tepeler (tümülüs) altında gizlenen odalara gömerlerdi. Lidya kral mezarları başkentleri Sardes'in yakınındaki Bintepeler yöresindedir.

 

Sosyal ve Ekonomik Hayat

Krallar ticaretin düzen içinde sürmesine özen gösterirlerdi. Lidyalılar ticareti geliştirmek amacıyla Efes'ten başlayarak Mezopotamya'ya kadar uzanan ünlü Kral Yolu'nu yaptılar.. M.Ö. 700 yıllarında ilk parayı kullanmışlardır.

Lidyalıların insanlık tarihine yaptıkları en büyük katkı parayı icat etmiş olmalarıdır. Lidyalılar denizlerde Fenikeliler ve Yunanlılarla başa çıkamayacaklarını bildiklerinden daha çok kara ticaretine ağırlık verdiler ve dönemin en zengin ülkesi haline geldiler.

Lidyalıların dili Hint - Avrupa karakterindedir. Fenike alfabesinden alınmış 26 harfli bir alfabe kullanmışlardır.

Bilim ve Sanat

Lidyalılar altın işlemede de ustaydılar, kuyumculuk oldukça gelişmiştir, ayrıca dokumacılık, çömlekçilik ve dericilik sanatları da ilerlemiştir. Kaynak: Tarih Öğretmenleri com.
M.Ö. 546 yılında Persler, Lidya Krallığının başkenti  Sardes'i ele geçirip Lidya Krallığına son vermişlerdir. Böylelikle Anadolu ikiyüz yıl boyunca Pers egemenliğine girmiştir. Lidya'nın insanlık tarihine en büyük katkısı parayı icat etmiş olmalarıdır. Kaynak Türkçe Bilgi

Yüzelli yıl gibi kısa sayılabilecek bir dönem hüküm süren uygarlığın başkentindeki kazılar üzerine çeşitli araştırmaları yürüten Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uçar, araştırma sonuçlarını ''Paranın Doğduğu Kent: Sardes'' adlı kitabında yaptığı değerlendirmede, tarihe damga vuran en önemli  uygarlık  olarak nitelediği Lidya Krallığının bilim, sanat, mimari, tekstil ve madencilik gibi alanlarda pek çok ilki hayata geçirdiğini kaydederek, zirvedeyken yıkılan uygarlığın mirasına kendisini yıkan Persler'in sahip çıktığını anlattı.
Bugün zenginliği anlatmak için kullanılan ''Karun kadar zengin'' tabirinin aslında son Lidya Kralı Croesos'un (Krezüs-Karun) isminden geldiğini hatırlatan Uçar, tüm bunlara rağmen Lidyalılar'ın tarihte hak ettiği yeri alamadığını düşündüğünü, bu nedenle yaptığı araştırmaların sonuçlarını bir kitapta toplama gereği duyduğunu söyledi.


Lidya'nın ilkleri
Kitaba göre, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler, parayı ilk kullanan uygarlık olan Lidyalıların, ilk bankacılık işlemini de Sardes Antik Kenti'nde gerçekleştirdiğini gösteriyor.
Kendi yetiştirdikleri bitki ve çiçeklerin koku ve yağlarını kullanarak elde ettikleri ürünlerle parfümü de bulan Lidyalılar, civa sülfürden elde ettikleri dudak boyası da icat etmişlerdir.
Civayı, bakır levhalarla sıvayarak aynayı elde ettiler, günümüze kadar gelen beştaş, dokuztaş gibi oyunların da mucidi oldular. Tavla oyununu bulan da  onlardır., Lidyalılar en parlak döneminde Karadenizin Giresun ilinden bir çizgi çekilerek Antalya ilinin ortasına kadarki bölümden tüm batı kısmında bir dönem egemenlik kurmuşlardır. Kaynak: bilgi ufku com

Lydia soyluları ölülerini, Friglerdeki gibi tümülüslere gömüyorlardı. Bu tümülüsler Sardes’in kuzeyinde Marmara Gölü kıyısında yer alırlar. Anadolu’daki en yüksek yığma mezar örneğidir.

Lydia devletinin M.Ö. 546 yılında son bulmasıyla İranlılar Ege Denizi kıyılarına kadar tüm Anadolu’yu ellerine geçirdiler. Pers egemenliği M.Ö. 333 yılına değin sürdü. Kaynak Türkçe Bilgi

Gelecek sayı: İranlılar-Persler

 

Kaynak:

Mustafa Uçar,  ''Paranın Doğduğu Kent: Sardes''

 

 

Bu haber toplam 975 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler