HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
15 Ekim 2018 Pazartesi Saat: 09:00

TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR (60) TARİH BOYUNCA ÜNYEDE YAŞAMIŞ KAVİM VE ULUSLAR (9) ROMA VE BİZANS(1)

Ünye’de Taş Devrinden başladığımız tarih yolculuğunda bugün Roma ve Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans’a geldik.
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR  (60) TARİH BOYUNCA ÜNYEDE YAŞAMIŞ KAVİM VE ULUSLAR (9)  ROMA VE BİZANS(1)

Ünye’de Taş Devrinden başladığımız tarih yolculuğunda burada yerleşmiş kavim ve uluslardan bugün Roma ve Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans’a geldik, yıl Milattan önce 0060. Sıfır yılında Hz. İsa doğacak ve onun doğumu bugün kullandığımız takvimin başlangıcı sayılacaktır.  

Roma İmparatorluğu Anadolu’da Karadeniz’de ve dolayısı ile Ünye’de iki  bin yıl gibi uzun zaman bir zaman kalmıştır. Maalesef Ünye’de bu ulustan çevrede bir iki yıkık köprüden  başka hiçbir şey yoktur. Romalılar aynı zamanda Ünye Kalesi de en uzun kullanan ulustur, kalede yapılacak bir araştırma sonrasında bu döneme ait çok şeyler bulunacaktır.

Tarihin bize ulaştırdığı bilgilere göre, tarihte bir de Ünye’li Roma İmparatoru vardır. Bizans İmparatorlarından Aleksi Kommenos Ünyelidir, (1183-1185) yılları arası Bizans İmparatorluğu yapmıştır: (Kaynak Osman Doğan-Tarih Boyunca Ünye)

Karadeniz Roma’ya Bağlanıyor

M.Ö. 63 yılında General Pompei’nin Pontus İmparatorluğunu yenmesi sonucunda Karadeniz bölgesi tüm Anadolu gibi Roma İmparatorluğuna bağlandı.

M.Ö. 70 yılında Anadolu’ya giren Romalılar Pontus Krallığının Egemenliğine son verdiler. Pontus ve Mihridat hanedanının ortadan kalkmasından sonra ise, önce Roma sonra Bizans İmparatorluğu bölgeye hakim oldu. Karadeniz bölgesi   “Polemon”   hanedanının   yönetimine   verilerek   burada   Roma’ya  bağlı“Karadeniz  Polemonia (Bolaman)  Krallığı”  kuruldu. Bolaman adı buradan gelmektedir

 

Roma İmparatorluğu  

İnsanlık tarihinin, bilinen en uzun süreli devleti Roma, MÖ 753'de kuruldu ve MS 395'de, batı ve doğu olarak ikiye ayrıldı. Batı Roma İmparatorluğu, MS 476'da, Doğu Roma İmparatorluğu ise, MS 1453'de, Fatih Sultan Mehmet tarafından yıkıldı.

Yaklaşık 2000 yıl tarih sahnesinde kalan Roma; hukuk, din, ahlak ve kültürü ile günümüz Batı Medeniyeti’ni etkilemiştir..

MÖ 7ci yüzyılda, İtalya’da ortaya çıkan Roma İmparatorluğu farklı inançlara sahip çok sayıda yerli kavimler, Anadolu’dan gelen Etrüskler ve Güney İtalya’daki eski Yunan sömürgesi halklarından oluşuyordu.

Tehodosius Büyük Roma'nın bilinen son imparatoruydu ve kendisi bizzat bu imparatorluğu ikiye böldü. Batı tarafını bir oğlu Honorius'a doğu tarafını ise diğer oğlu Arcadius'a verdi. Batı Roma zamanla zayıflayıp parçalanırken, Doğu Roma Bizans olarak gelişmeye devam etti.

 

Doğu Roma

İmparatorluğu-

Bizans (395-1453)[

 Batı Roma İmparatorluğu'nun 5 ci yüzyılda yıkılmasına karşılık Doğu Roma İmparatorluğu ayakta kalmayı ve imparator Jüstinyen yönetiminde İtalya ve  Anadolu’yu kuzey Afrika'yı ve İspanya'nın güneyini   almayı başardı. Afrika bir yüzyıl kadar Doğu Roma'nın elinde kaldı. 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun Konstantinopolis'i fethetmesiyle Doğu Roma İmparatorluğu yıkıldı. Kaynak: Vikipedia


Ünye’de Roma İzleri
Ünye’de Romalılardan fazla bir iz yoktur. Hıristiyanların kaçak olarak ibadetlerini yerine getirdikleri ilk pagan Roma dönemine ait Ünye’nin tepelerinde kayalara oyulmuş mağaralarda kiliseler ve duvarlarda İsa, Meryem ve aziz figürleri vardır..

Bu mağaralar Kızılkaya denilen yerdeki “Saklı Kilise Mağarası”dır. Hıristiyanlığın ilk yıllarında İsa’ya inananlar sıkı takibe uğradıkları ve öldürüldükleri için ibadetlerini ulaşılması zor yerlere yaptıkları mağara kiliselerde gizlice yerine getirmişlerdir. Mihmandarımız, zirvede çocukluğunda rahip ve papaz mezarlarının olduğunu söyleyerek, şimdi kaybolmuş mezarların yerini göstermiştir. Burada yaptığımız araştırmada kayalara oyulmuş mağaraları ve İsa-Meryem ve aziz resimlerini bulduk, fakat resimler tahrip edilmişti. Bunun dışında Saraçlı Mahallesinde bulunan ve şimdi müze evin bahçesinde olan iki  taş lahitlin  Romalılar dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

Yeni bir din
Roma İmparatorluğu döneminde İmparatorluk topraklarında hiç yaşanmamış bir ilk gerçekleşiyordu, Hristiyanlık denilen tek tanrılı yeni bir din doğuyordu.

Çok tanrılı bir dine inanan Romalılar tabiat kuvvetlerinin birer tanrı  olduğuna inanıyorlardı.Karadeniz’de Romalılardan önce yaşamış her kavimin ayrı bir dini vardı. Romalılardan önce Pontus’lular İran’dan gelen Zerdüş dinine, Ortaasyadan gelen Türk kavimleri Şamanizm, Yunanlar çok tanrılı bir dine inanıyorlardı.

Yıllar içinde yeni doğan Hıristiyanlık dini bu topraklarda benimsenecekti. Müslümanlığın doğmasına daha altı yüz yıl vardı. Buralara Müslümanlıktan önce gelen Türk kavimleri doğal olarak Hrıstiyanlaşmıştı, peçenekle ve Kumanlar gibi, bunlar tekrar Müslümanlığa dönmediler konuşulan dil Eski Yunanca idi, yüzyıllar içinde kendi dil ve kültürlerini de unuttular. Bunlara biz RUM dedik. İşte bizim RUM dediğimiz halkların içinde Hristiyanlaşmış Türk boyları da vradı:

Hristiyanlık Filistin’de doğdu

Filistin, Hristiyanlığın doğduğu dönemde Roma İmparatorluğu toprağıydı.. Hz. İsa Filistin de doğmuştur.  Kendisinden sonra havarileri Filistin başta olmak üzere dört bir tarafa dağılarak onun mesajını yaymaya başladılar. Ancak, MS 313 yılına kadar Hristiyanlık Roma İmparatorluğunda yasaklı bir dindi.

Bunu izleyen yıllar yıl boyunca Hristiyanlar Roma’da zulüm gördüler. Çünkü bu yeni din Roma’nın inanç sistemine karşıydı. 313 yılında İmparator Konstantin, imparatorluktaki diğer serbest dinler gibi Hristiyanlığı da serbest bıraktı. (Kaynak Prof. Dr. Ömer Faruk Harman)

Yirmi bin yıl önce başladığımız Ünye’nin Tarihteki yolculuğu içinde Ünye’de  yaşamış göçmüş geçmiş ve burayı yurt edinmiş kavimleri tek tek görüyoruz, yıl yavaş yavaş 20.000 den  (0) sıfır yılına doğru inmektedir.

Bu satırlardaki olayların geçtiği tarih yaklaşık Milattan Önce (MÖ 0020) yıllarıdır. Gelecek sayıda Hz. İsa doğacak ve doğduğu yıl  (0) sıfır sayılacak ve bugünkü kullandığımız takvimin başlangıcı sayılacak ve bundan sonraki yıllara Milattan Sonraki(MS) yıllar denecektir.

Milat “Doğum” demektir. Biz şimdi Milattan Sonra yani Hz İsa’nın doğumundan sonra 2018 yılındayız.

Gelecek konumuz:

Hz. İsa’nın doğumundan sonraki Bizans. 

 

Kaynaklar

Prof. Dr. Ömer Faruk Harman

Muzaffer Erendil “Yunanlıların Kökeni,
Osman Doğan, Tarihte Ünye

Bu haber toplam 969 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler