HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
22 Ekim 2018 Pazartesi Saat: 08:23

Doğu Roma İmparatorluğu-Bizans Hz. İsa doğdu, takvimin başlangıcı yıl (0) sıfır.

Roma İmparatorluğu M.Ö. 395 yılında Doğu ve Batı diye ikiye ayrılınca Ünye Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde kaldı.
Doğu Roma İmparatorluğu-Bizans Hz. İsa doğdu, takvimin başlangıcı yıl (0) sıfır.

Roma İmparatorluğu M.Ö. 395 yılında Doğu ve Batı diye ikiye ayrılınca Ünye Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde kaldı. Bu dönemde Orta Karadeniz’de ve dolayısı ile Ünye’de çeşitli dinlere inanan her ulustan insanlar yaşıyorlardı

 

M.Ö. 63 yılında Romalı General Pompei’nin Pontus İmparatorluğunu yenmesi sonucunda Karadeniz bölgesi Roma İmparatorluğuna bağlandı.

Tarihin en uzun süreli devleti olan Roma, MÖ 753'de kuruldu ve MS 395'de, batı ve doğu olarak ikiye ayrıldı.

Bu bölümde Doğu Roma İmparatorluğu ve bu zamanda ortaya çıkan tek Tanrılı bir din olan Hristiyanlığa ve onun peygamberi Hz. İsa’ya bakacağız.

Roma İmparatorluğu Doğu ve Batı diye ikiye ayrılınca Ünye Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde kaldı. Bu dönemde Orta Karadeniz’de ve dolayısı ile Ünye’de çeşitli dinlere inanan bir çok ulustan insan vardı, , Orta Asya Türk kökenli kavimler, İranlılar, Kafkas kavimleri, Yunanlılar Gürcüler, Lazlar Ermeniler İmparatorluğun vatandaşları idiler her biri ayrı bir dine inanıyorlardı, konuştukları dil Yunanca idi.  .

 

Doğu Roma

İmparatorluğu-

Bizans (395-1453)[

Batı Roma İmparatorluğu'nun MS 476 da yıkılmasına karşılık Doğu Roma 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun Konstantinopolis'i (İstanbul) fethetmesine kadar yaşadı.

Doğu Roma İmparatorluğu’na başkentlerinin Bizans (İstanbul) olması nedeniyle Bizans İmparatorluğu da denilmiştir. Bizans, İstanbul’un Yunanca adıdır.

Doğu Roma yani Bizans,  yeni bir dinin peygamberi olan Hz İsa’nın doğumuna kadar içinde barındırdığı her ulusun ve kavmin bir dini vardı, kimi Şamanizm, kimi Zerdüşt kimi Musevi, kimi putperest ti.

Tarih Sıfır yılına geldiğinde Filistin’de babasız bir çocuk dünyaya geldi.

 

 

Hz. İsa Doğdu

Yıl (0) sıfır.

Batılı tarihçiler Hz. İsa’yı Filistin’de doğdu, 33 yıl yaşadı ve MS.28’lerde göğe kaldırıldı diye yazar. Günümüzde kullandığımız takvimin başlangıcı olan sıfır yılı Hz. İsa’nın doğduğu yıldır.

Hz. İsa’nın doğduğu geceye  Christmas, Heilegeabend veya  Noel adı verilmiştir. Christ, Hz. İsa’nın Yunanca ismidir, Fransızca ismi Noel’dir. 

İsa adı Arapçadır. Anadolu'da sözcüğün "Ese"  biçiminde kullanıldığı da görülür. Türkiye’de de İsa adı erkek çocuklara verilir.

Hz. İsa ile ilgili mucizelerden biri, annesi Hz. Meryem'in ona hamile kalma şeklidir. Kuran'da bu konuyla ilgili pek çok detay verilmekte ve Meryem Suresi'nde Cebrail'in Meryem'e görünmesi anlatılmaktadır.

Cebrail Meryem'e hamile kaldığını müjdelemiştir. Hz. İsa bir babası olmadan dünyaya gelmiştir.

Cebrail'in kendisine hamile kaldığını müjdelemesinden sonra Allah bu dönemde de Meryem'i koruması altına almış, psikolojik, fiziksel açıdan ihtiyacı olabilecek her türlü imkanı onun için yaratmıştır. Onu ıssız bir bölgeye yerleştirerek, bu durumu kavrayamayacak insanların  verebilecekleri her türlü zararı önlemiştir.  (Kaynak: Kur’an, Meryem Suresi, 20- 22), (Al-i İmran Suresi,) (Enbiya Suresi, 156-157) (Enbiya Suresi, 91)

 

Çarmıha Geriliş

Romalılara göre İsa, milattan sonra 33 yılında çarmıha gerilmiştir. Çarmıha gerilmesinin nedeni dini ve sosyaldir. Hz. İsa Musevi ve diğer tüm dinlerde yaşayanların yanlış yolda olduklarını sürekli söyler. Bu durum huzursuzluk yaratır. İnsanların bir kısmı ona inanır. Roma imparatorluğuna karşı İsa'nın ayaklanma çıkaracağı bilgisi verilir. Bunun üzerine İsa ölüme mahkum edilir.  Roma İmparatorluğunda vatandaş olmayanlar çarmıha gerilerek öldürülür.

Kur’an, Hz. İsa’nın öldürüldüğünü ve çarmıha gerildiği tezini kabul etmez, İsa öldürülmemiş, çarmıha gerilmemiştir. Allah onu kendi katına   yükseltmiştir (Kuran-Nisâ Suresi Ayet 157-158)

 

Kuran’da olay şöyle anlatılır:

Hz. İsa için, Kuran'da çok açık bir ifadeyle: "Onu öldürmediler ve asmadılar ifadesi kullanılarak  öldürülmediği vurgulanmaktadır. Hz. İsa'nın bir benzerinin gösterildiği ve gerçek İsa’nın Allah katına yükseltildiği bildirilmektedir. Ali İmran Suresi'nde onu Kendi katına yükselteceği bildirilmiştir. İslam bilginlerine göre de, çarmıha gerilerek öldürülen kişi Hz İsa’ya benzeyen birisidir. (Kaynak:http://www.kitabimukaddes.com/incilde-ve-kuranda-carmih.html#sthash.4rjzX7Ep.dpuf)

 

Yaşamı ve Soyu

H. İsa, Roma İmparatoru Augustus zamanında,  Roma İmparatorluğu'na bağlı olan Filistin’de Nasaret kasabasında dünyaya gelmiştir. Kendisinin, soyunun ve müritlerinin Aramice konuştuğu, bunun yanında İbranice ve Yunanca'yı da anladığı ifade edilir. Hz. İsa Musevi bir toplumda doğup büyüdüğü halde, Museviler tarafından  sahte peygamber kabul edilir.. (Kaynak Vikipedia)

Hıristiyan kaynaklarına göre Hz. İsa, Yahûdilerin şikâyeti üzerine, Romalılar tarafından çarmıha gerilmiş ve haç’ta ölmüştür. Gömülmesinden üç gün sonra dirilmiş, havarilerine (kendine ilk inanalara) görünmüş, onlarla yemek yemiş ve sonunda göğe yükselerek Allah’ın  yanına çıkmıştır.

Kıyametten önce dünyaya gelecek, dünyayı sulh ve adaletle dolduracak, kendisine inanmayanlardan öç alacak ve saltanatı ebedi olarak sürecektir Kaynak: İncil, (Korintoslulara 1. Mektup, 15/22 vd.).

 

Yeni Din Sorunu

Roma İmparatorluğu yeni dinle sorunlar yaşayacak ve sonunda onu diğer dinler gibi resmen kabul etmek zorunda kalacaktır.

İmparatorluğun bu köşesinde de yani Ünye’de de insanlar bu yeni dine geçecek ve bir daha geri dönmeyeceklerdir. Ortaasyadan gelen Türk kavimleri, İranlı Zerdüşt ve Ateşperestler, Putperesler, Şamanlar, yüzyıllar içinde Hristiyan olacaklardır.

Yine yüzyıllar içinde ana kimlikler unutulacaklar Yunan dili ve alfabesi ile okuyup yazan Rum- Romeika (Roma Vatandaşı) diye halk oluşacaktır. Bunlar günümüze kadar gelecek, son kalanların Hristiyan olanlarını 1924 yılında Lozan Anlaşması gereği Yunanistan’a gönderecektik.

Şimdi az bir miktarda Rize ve Trabzon taraflarında yaşayan birkaç Müslüman Rum kalmıştır.

Hz. İsa’nın doğumundan 571 sene sonra Arabistan’da Hz. Muhammet  dünyaya gelecek  ve Müslümanlık  dini ortaya çıkacaktır.

Gelecek konumuz yine Ünye, Doğu Roma ve Hz. İsa olacak.

Bu haber toplam 1.205 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler