HABER ARAMA
 • DOLAR5,3963
  % 0,92
 • EURO6,1182
  % 0,78
 • ALTIN210,6507
  % 0,12
 • BIST 10093.296,84
  % 0,01
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Kasım 2018 Cuma
Fındık Fiyatı


13.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
01YOZGATSPOR 1959 FK251921
02ÜNYE 1957 SPOR15916
031074 ÇANKIRI SPOR22915
04YENİ AMASYA SPOR161113
05ALTINORDU BELEDİYESPOR12313
06LADİK BELEDİYESPOR11213
07SİNOPSPOR19310
08ÇARŞAMBASPOR1438
09TURHALSPOR12-18
10HAVZA BELEDİYESPOR9-97
11SUNGURLU BELEDİYESİ SPOR9-36
12KASTAMONU ÖZEL İDARE KÖY HİZ.SPOR9-66
13SAFRANBOLU BELEDİYE SPOR2-400
14
NAMAZ VAKİTLERİ
29 Ekim 2018 Pazartesi Saat: 07:25

TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR (61) TARİH BOYUNCA ÜNYEDE YAŞAMIŞ KAVİM VE ULUSLAR (10) Bizans ve Hz. İsa Hz. İsa çarmıha gerilmeden göğe yükselmiştir.

Bu haftada Doğu Roma İmparatorluğu, Bizans ve yine Hz. İsa’yı işleyeceğiz.
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR (61) TARİH BOYUNCA ÜNYEDE YAŞAMIŞ KAVİM VE ULUSLAR (10) Bizans ve Hz. İsa Hz. İsa çarmıha gerilmeden göğe yükselmiştir.

İnsanların gelip Ünye’ye yerleşmeye başladıkları Milattan Önce (MÖ) 20.000 yılından başladığımız tarih yolculuğumuzda geçen sayıda 0 sıfır yılına gelmiştik o yıllarda Ünye’ye Doğu Roma İmparatorluğu diğer adıyla Bizans İmparatorluğu hakimdi. Bu haftada Doğu Roma İmparatorluğu, Bizans ve yine Hz. İsa’yı işleyeceğiz.

 

Sıfır yılında bu İmparatorluğun Filistin denilen bölgesinde ileride Hrıstiyan dinini yayacak olan Hz. İsa Dünyaya geldi.

Daha sonra Hz. İsa’nın doğumunu bugün kullandığımız Miladi takvimin başlangıç yılı kabul ettiler.

Bundan önceki yıllara Milattan önce (MÖ) sonraki yıllara da Milattan sonra (MS.) denildi.

Biz şimdi Milattan sonra 2018 yılındayız.

Bugünkü konumuz yine Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans ve Hz. İsa..

Geçen sayıda doğumunu yazdığımız Hz. İsa Milattan sonra 33 yılına gelindiğinde Hrıstiyan inancına göre 33 yaşında çarmıha gerildi. . İsa’nın gençlik yıllarında nerede olduğu, ne yaptığı meçhuldür. Bilinen, onun 33 yaşına kadar fikirlerini yaydığı ve taraftar topladığıdır. Çarmıhta üç gün kaldı sonra gömüldü.  Daha sonra Îsâ’nın kabrine gidenler, onun cesedini göremediler, kabirde cesedini göremeyince Îsâ’nın dirildiğine inandılar.

Haz isa dirildikten sonra kırk gün daha yaşayarak insanlara fikirleriniş anlattı. Bu kırk günde Havarilere görünen Hz. İsa, onların önünde göğe yükselmiştir.. İsa’nın Göğe Çıkışı’na ilişkin anlatı Yuhanna İncili’ne göre İsa’nın Tanrı katına yükselmesi Diriliş’in hemen ardından gerçekleşir.

Bütün bunlar Hristiyan inancına göredir. Biz Müslümanlar Hz. İsanın çarmıha gerilmeden göğe yükseldiğine inanırız. Çarmıha gerilen bir benzeridi.

Kuran’a Göre Hz. İsa

Bizim inancımıza göre Kur’an’da Nisa suresinde olay daha farklı anlatılır

Kur'an, Hz. İsa'nın öldürülmediğini, benzerinin çarmıha gerildiğini kesin bir ifade ile açıklamaktadır.

“Biz Allah'ın elçisi Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük!” demelerinden ötürü (kendilerine yıldırım çarptı). Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat ( öldürdükleri ), kendisine (İsa'ya) benzer gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, ondan yana tam bir kuşku içindedirler. Tahmin yürütmekten başka bu hususta bilgileri yoktur. onu (İsa'yı) kesinlikle öldürmediler. (Nisa 4 / 157)

 

HRİSTİYANLIK

Hıristiyanlık, başlangıçta bir “yoksullar hareketi” olmuştur. İsa’nın öğretisini, onun ölümünden sonra, Havarileri yayar. Dinin dayandığı esasları içeren kutsal metinlerin yazılması da İsa’dan sonra olur. İncil bir vahiy değildir yani Kur’an gibi Allah ttarafından indirilmemiştir, Hz. İsa’nın ve havarilerin vaizlerinden derlenmiştir.

Yeni din Roma İmparatorluğu’nda hızla yayılıyordu huzur özlemi içinde idiler ezilen yığınlar aradıkları şeyi bu yeni dinde bulacaklarına inanıyorlardı. İsa’dan sonraki 2. ve 3. Yüzyıllarda, bu yeni inanışı ortadan kaldırma yolunda Hıristiyanlara zulmedilmiştir. Ne var ki, zulüm onları yıldırmamıştır 317 yılında da Büyük Constantin Hıristiyanlığı kabul etmiş ve böylece yeni din, İmparatorluğun resmi dini olmuştur. (Kaynak: Server Tanilli, Uygarlık Tarihi.)

 

Hz.İsa’nın bildirdiği dinin adı önceleri Hıristiyanlık değildi. Hıristiyan sözcüğü Yunanca “Christianos” sözcüğünden türetilmiştir “Christos” İsa’nın Yunanca adıdır. Hristiyan sözcüğü M.S. 1ci yüzyıla doğru ortaya çıkmıştır.
Hazreti İsa’nın bildirdiği din,  Kur’an’da “Nasraniyet” olarak adlandırılır. Hazret-i İsa’ya inananlar ise “Nasranî olarak isimlendirilir. Nasıra Hazreti İsa’nın Filistin’de doğum yeridir.
   

Yaşadığı zamanın tarihi kaynakları İsa’nin yaşamı, kimliği ve kişiliği konusunda hemen hiç bir bilgi vermemektedir. Yaşamı hakkında o dönemden kalma belgelerde, onunla ilgili bilgi yoktur. Kesin olan Filistin’de  Nasıra  kentinde doğmuş, yoksul bir Yahudi çocuğu olduğudur.  Doğum yeri olan Filistin, o zamanlar Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altında idi.

M.S 30 yılından itibaren Roma İmparatorluğunda Hırıistiyanlık özellikle alt tabakadaki insanlar arsında yayılmıştır.

M.S. 305dan sonra doruğa çıkan Hıristiyanlık eski Roma dini taraftarları arasında 305, 306 yıllarında şiddetli çatışmalara sahne olmuş 306 yılında bu çatışmalar sonucunda iktidarı tek başına ele geçiren 1 ci Konstantin  Hrıstiyanlığı serbest bırakmıştır.

 Özellikle Romalı seçkinler ve aydınlar bu yeni dini benimsediler. Daha önce Hıristiyanlar, imparator Neron döneminde Roma’da kitleler halinde öldürülmüştü. Ama kitlesel öldürmeler Hıristiyanlığın yayılmasını engelleyemedi.  (Kaynak Dünya Dinleri Com.)

 

Eski Roma Dini Nasıldı?

Ünye dahil tüm Roma topraklarında çok tanrılı, dinler hakimdi ve Romalılar, bir kimsenin birkaç dine birden girmesinde sakınca görmüyorlardı. En önemli tanrıları, savaş tanrısı olan Mars’tı bir savaş kazandıklarında bu Tanrı için törenler düzenlenirdi.

Hıristiyanlık Ortadoğu’da yerel dinler için büyük bir tehlike oluşturmaya başladı Roma İmparatorluğu’nun birlik ve bütünlüğünü bozuyordu. İşte bu nedenle Hıristiyanlığı kabul edenler, önceleri tutuklandılar; büyük işkencelere uğradılar; ancak Hıristiyanlık, yüzlerce yıldan beri ihmal edilmiş olan yoksul kitleler arasında süratle yayılmasını sürdürdü.

İmparator Konstantin, 312 yılında Hıristiyanlığı Roma’nın resmi dini olarak kabul etti. 326’da, İmparatorluğun başkentini, Roma’dan İstanbul’a taşıdı ve sonradan Konstantinopolis (İstanbul) adıyla tanınan bu şehirde yeni bir medeniyet merkezinin temellerini attı

 

Bin Yıllık Yolculuk

Doğu Roma Karadeniz’de ve Ünye’de bin yıl gibi uzun bir zaman kaldı. Müslüman Türkler bölgeye 1150 yıllarında gelmeye başladılar. İlk gelenler, Malazgirt’ten sonra Sivas ve Niksar çevresinde Danişmentli Beyliğini kuran Danişmentliler oldu, Selçuklu Devleti ve ondan sonra gelen Anadolu Selçuklu devleti de aynı zamanlarda Ünye’ye ve Karadeniz’e geldiler.

Ünye ve Karadeniz yayaş yavaş Türkleşiyordu. Türklerin Niksar’dan kalkıp Akkuş dağlarından inip Ünye’de tutunmaları çok kanlı savaşlara mal oldu.

Ünye’de bu kadar uzun kalmış bir ulustan hiçbir eser bulunmaması gariptir. Bizans eserlerinin en bol olduğu yer İstanbul’dur Ünye kalesini de en uzun süre kullanan ulus Bizans’tır, Kale’de ileride yapılacak bir araştırma bunu gün yüzüne çıkaracaktır.

Bu İmparatorluktan Ünye’ye 1924 yılında Yunanistan’a gönderdiğimiz Roma vatandaşı olan Rumlar kalmıştı. Bugün onlardan kalma bir iki kilise ve bina vardır Ünye’de.

 

Gelecek konumuz :

Osmanlılardan önce Ünye’ye gelen

Selçuklular ve Danişmetliler.

 

Muzaffer Erendil “Yunanlıların Kökeni, Ankara 1986,
Antropolog Timuçin Binder
Dr. Mürselin Güney (Ünye Tarihi)
Osman Doğan, Tarihte Ünye

Bu haber toplam 148 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler