HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
24 Aralık 2018 Pazartesi Saat: 08:41

TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR*69 Noel ile karışan Yılbaşı

Ülkemizde yanlış bilinen veya hiç bilinmeyen, Yılbaşı, Noel, Hz İsa’nın doğumu, çam ağacı ile yılbaşının kökenini ve Noel Bayramının neden yılbaşı ile karıştırıldığıdır.
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR*69 Noel ile karışan Yılbaşı

Önce şunu açıklığa kavuşturmak lazım Noel, Hz İsa’nın doğduğu geceye verilen isimdir, kelime anlamı olarak Latince Natal-Doğuş kelimesinden gelir.

Bu gece için bulunan kırmızı elbiseli figür olan Noel Baba ise Hz İsa değildir. Bu figür 1933 yılında Amerikalı bir grafiker tarafından başka kültürlerdeki bir figürden esinlenerek Coca Cola reklamı için çizilmiştir.

Bu geceye biz ve bazı ülkeler Noel der. Hristiyanların bayramıdıdr.  İsa Ğeygamberin doğduğu gece olduğu için dini bayram olarak kutlanır.

Müslümanların Noel ile bir ilgisi yoktur ve kutlazlar.

Biz Noel’den beş gün sponra gelen Yeni Yıl’ı kutlarız. Yeni yıl kutlamanın  dinle isayla musayla bir ilgisi yoktur o geceyi bütün dünya kutlar.

İşte ülkemizde karışan budur. Tekrar yazıyorum biz Noel kutlamayız yılbaşı kutlarız. Yılbaşı ile Noelin arasında beş gün vardır birv,yle h, ilgid yoktur.

 

Her Ülkenin

Noel Babası farklıdır

Her ülkenin Noel Babası farklıdır. İskandinav ülkelerinin Noel Babası uçan geyiklerin çektiği kızak içinde oturan uçan bir Noel Babadır. Hristiyanlığın çıktığı doğu ülkelerinde Noel Baba hedi

yeleri eşekle taşır ve dağıtırdı. Avrupa’nın Noel Babası da dama çıkar ve hediyeleri bacadan atar. Önceleri kıyafetleri de her ülkeye göre değişen Noel Baba son yıllarda Hristiyan ülkeler  kırmızı beyaz elbise ve beyaz sakallı Amerikalı bir grafikerin Coca Cola reklamı için çizdiği göbekli figürü kullanmaktadırlar, önceleri Noel Baba’nın kıyafeti yeşildi.

 

 

Yılın Başı Kutlaması

Tarihteki en eski yeni yıl kutlaması, yaklaşık 4,000 yıl öncesine Babil’e dayanır. Miladi takvime göre 1 Ocak yılın ilk günüdür, biz de dahil bu takvimi kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı, 1 Ocak’a bağlayan gece Yılbaşı gecesi olarak kabul edilir.

Bunun dışında Müslüman ülkelerin kullandığı bir takvim daha vardır.  Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Hz Muhammet’in Mekke’den Medine’ye gelişi, MS 622 yılı (Hicret) bu takvimin başlangıcı sayılmıştır, biz buna Hicri Takvim deriz. İslam aleminde yılbaşı, takvimin birinci ayı olan Muharrem ayının biri sıfır yılı olarak kabul edilir. Hicri Takvimde yıl şu an 1439 dur.

Miladi takvim ise Hz İsa’nın doğumunu sıfır yılı ve takvimin başlangıcı olarak kabul eder. Yılbaşı, ise her iki takvimde de bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başladığı gecedir..

Ülkemizde Miladi Takvim 26 Aralık 1925’te kabul edildi. Bu takvimden önce başlangıcı Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç ettiği 622 yılını başlangıç alan Hicri Takvim kullanılıyordu.

 

Gençlikte ömür bize

Çok uzun geliyordu

Gençken ömür insana çok uzun geliyor, yıllar ne çabuk geçmiş.

Biz bir kuşağın hiçbir şeyi olmayan çocuklarıydık, televizyonumuz yoktu, laptop, tablet ve akıllı telefonumuz yoktu, televizyon otuz, bilgisayar ve cep telefonu elli yaşımıza gelince bulundu,  çocukluk yıllarımız yırtık topun peşinde koşarak geçti.

Yılbaşı eğlencelerimiz de kısıtlı idi, tek eğlence o gece evde tombala oynamaktı, zar zor dinlenilen Ankara Radyosunda saat 12.00 de ikramiye kazanılan numaralar okunur, herkes nefes almadan dinlerdi.

Yurtdışına gittiğimde, ilk yılbaşında Zürich’te idim, şaşkınlığımdan evi bulamadım, caddelere o kadar çok ışık koymuşlardı ki, bütün caddeler birbirine benzemişti, saat sıfır olduğu zaman atılan havai fişeklerden savaş çıktı, Almanlar Zürih’i işgale başladı sandım.

 

 

 

Noel’le Karıştırılan

Yılbaşı Kutlamaları

Türkiye’de her yılbaşında bir sorun yaşanır, yılbaşı kutlamaları Noel kutlamaları ile karıştırılır, aslında Müslümanlar Noel kutlamaz, bizim kutladığımız yılbaşıdır.

Noel, İsa Peygamberin doğduğuna inanılan gecedir. Bu gecenin adı her dilde ayrıdır,  dinsel bir kutlamadır, eğlenme yoktur, dua ederler, ayin yaparlar, birlikte yemek yerler, çocuklara hediyeler verirler. Noel’de süslenen çam yılbaşında da kullanılır, ikisinin arasında dört beş gün vardır.

Yılbaşı akşamına gelindiğinde dini Noel kutlaması bitmiştir, yılbaşı kutlanır.

Ayrıca bizde  yılbaşı için az da olsa çam süsleyen vardır, fakat Noel kutlayan Müslüman yoktur..

Ben otuz beş yıl kaldığım Avrupa ülkelerinde, hiçbir Müslüman’ın Noel kutladığını görmedim.. Almanya’da çalıştığım firma beni geçici görevle başka ülkelerdeki işyerine gönderirdi bu sayede Norveç’te, İsviçre’de ve Fransa’da da yaşama imkanım oldu.

Her ülkenin Noel kutlamalarında da farklılıklar vardı.  Alman komşularımız bizi ve çocuklarımızı Noel yemeğine davet ederlerdi. Biz de onları ve çocuklarını bayramlarımızda misafir ederdik, hiç kimse dininden çıkmadı, şimdi benim çocuklarım bunları tatlı bir anı olarak hatırlıyorlar.

Yılbaşı bütün dünyanın

kutladığı bir gecedir.

Yılbaşı kutlaması, Hristiyanlık ve Müslümanlıkla ilgisi olmayan, bütün dinlerden bağımsız  bir eğlencedir.. Dünyada medeni ve modern ülkeler nasıl yılbaşı kutlarsa bizde öyle kutlarız.

Dinimizde eğlenmek günah değildir, Kuranda bu tür bir yasaklar listesi yoktur, asıl günahkar Allahın yerine yasak koyanlardır,

Hatta bazıları, evinde günah diye çoluk çocuğuna televizyon seyrettirmez, ama kendisi görüntülü cep telefonu kullanır, evde kadının ve çocukların bakması günahtır,  çünkü kadın ve çocuk bakınca dünyayı tanır ve uyanırlar en çok korktukları kadındır, kadın aydınlanır uyanırsa çocuklarını da aydın yetiştirecektir,  bunlar aydınlıktan ve bilimden korkarlar. Oysa Kura’ın ilk emri “Oku” dur. Hz: Ali “Bilim Çin’de bile olsa gidip bulun” demiştir..

Biz yılbaşını, bir yılı kazasız, belasız bitirmenin sevinci ile4 kutlamaktayız dini bir motif aramak cahillikten başka bir şey değildir.

Bizim daha büyük günahlarımız var, kızları çocuk yaşta evlendirmek günahtır, çocuk gelinlere tepki yok, her türlü haram hile ve sahtekarlık diz boyu, faiz bizde, yalan bizde, zina bizde, yanmaz kefen satan sahtekarlar bizde, din satanlar bizde, Siirt Pervari’de 13 yaşında anne olan çocuk gelin, 14 yaşında av tüfeğiyle canına kıydı. İsmi Kader’di, evlendirildiğinde 12 yaşındaydı.. Yılbaşı günah diyenlerden tek kelime çıkmadı.. Ama yılbaşı kutlamak günah..

 

Noel Nedir?

Noel Hz. İsa’nın doğduğu gecedir. İsa Peygamberin 24 Aralık’ta bugün Filistin toprakları içinde bulunan Beytüllahim kasabasında doğduğuna inanılır.. .

Noel sözcüğünün kökeni Latince Natalis (doğum) tir. Fransızlar Noël, Almanlar Weihnnachten, İngilizler Cristmas, İtalyanlar Natale, biz de Fransızlardan aldığımız gibi Noel deriz. Doğuş Bayramı, Kutsal Gece veya Milât Yortusu da denir.  Noel, kutlamaları 24 Aralık'ta başlar, 26 Aralık akşamında biter. Hz. İsa’nın ne zaman doğduğu kesin olarak bilinmez, o nedenle Ermeni Kilisesi gibi Ruslar ve Doğu Ortodoks Kiliseleri Noel’i yani İsa’nın doğumunu 6 Ocak ta kutlarlar.

Noel Baba Hz. İsa değildir, tarihçiler Noel Baba denilen kişinin çocuklara hediye dağıtan Antalya’nın Demre kasabasında yaşamış din adamı Aziz Nikola olduğunu söylerler,  burada adına bir Kilise vardır, mezarı bu kilisede idi, İtalyanlar bu mezarı Haçlı Savaşları sırasında İtalya’nın Bari şehrine kaçırdılar. Antalya müzesinde ona ait bir ayak kemiği kalmıştır. Ben geçtiğimiz yıllarda Demre’de bu kiliseyi ve müzede ki kemiği gidip gördüm.

 

Son Olarak

Yılbaşı kutlamaları,  anneler günü, babalar günü,  doğum günü, mezuniyet günü, sevgililer günü gibi modern ülkelerde sosyal insanların kutladığı gibi bir gündür.

Yılbaşını, bütün dünya, Hıristiyanlar, Müslümanlar, Budistler, dinsizler, fakir zengin, köylü şehirli, genç ihtiyar, herkes kutlar, dünyada bu kadar geniş katılımla olan bir kutlama yoktur.

Yılbaşında içki, kumar, hindi, gibi şeyler var diye yılbaşı kutlamak günahtır diyorsanız,  bunlar, sadece yılbaşında değil, yılın başka günlerinde de vardır.

Kimsenin yılbaşına yılbaşı hindisine, tavuğuna karışmayın, Allah’la kulunun arasına girmeyin, kafanıza göre Allah adına yasak koymayın herkesin sevabı da günahı da kendisine aittir.

 

KAYNAKLAR

Mehmet AYDIN, Dinler Tarihine Giriş

Pervin ERGUN, Türk Kültüründe Ağaç Kültü.

Petek ERSOY, Cumhuriyet Döneminde Yılbaşı Kutlamaları,

Bu haber toplam 1.356 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler