HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
7 Ocak 2019 Pazartesi Saat: 08:45

TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR* 71 Yılbaşı kutlamalarına karşı çıkarılan Mekke’nin Fethi Nedir, Mekke ne zaman fethedildi?

İslam dininin böyle zorlama ve uydurmalara ihtiyacı yoktur. Mekke’nin Fethini kutlayan bizden başka ülke yoktur. Mekkeliler bile kutlamıyor, da bize ne oluyor?
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR* 71 Yılbaşı kutlamalarına karşı çıkarılan  Mekke’nin Fethi  Nedir, Mekke ne zaman fethedildi?

Bu Mekke’nin Fethi’ de nereden çıktı diyeceksiniz?

Son yıllarda bazı çevrelerin Mekke’nin Fethini tarihini bilinçli olarak değiştirip yeni yıl kutlamalarına karşı alternatif olsun diye 31 Aralık yılbaşına uydurdular.

Oysa 31 Aralık tarihini gösteren hiçbir kaynak yoktur. Mekken’nin Fethi’nin doğru tarihi bütün kaynaklarda 11 Ocak 630 yılıdır

Mekke’ Fethini bizden başka hiçbir İslam ülkesinde kutlanmamaktadır. Hatta Mekke’de bile böyle bir kutlama yoktur.

 

Ülkemizde son yıllarda Mekke’nin fetih tarihi 11 gün önceye çekilerek 31 Aralıkta kutlanmaya başlandı.  Oysa Mekke’nin fethi, pek çok tarihçinin birleştiği  11 Ocak 630’da fethedilmiştir..

 Yılbaşı kutlanmasın diye bu güne dini bir anlam vermek veya insanları yılbaşı kutlamalarından uzaklaştırmak maksadıyla böyle bir şey uydurulmuştur.

 

Mekke’nin Fethi İslam tarihinde önemli bir olaydır.  31 Aralık olduğunu gösterir hiçbir bilgi yoktur.

 

Hz. Muhammed, Hicret'in 8 ci yılı, Ramazan ayının 10 cu günü, on bin  kişilik bir ordu ile Medine'den çıktı (1 Ocak 630). 20 Ramazan'da (11 Ocak 630 da Fetih Suresi'ni okuyarak Mekke'ye girdi.

Mekke'ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kâbe'ye yöneldi, İsra Suresi'nin 81ci ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe'yi tavaf etti.

 

 

Yılbaşına Alternatif olsun diye yapıldı

Yılbaşında insanlar yeni yıla geçişi kutlamaktadırlar.  Amaç eğlencedir. Her türlü sosyal olayın belirli  grubu rahatsız ettiği gibi bu da birilerini her yıl rahatsız eder.

İnsanların bu masum eğlenceleri ile uğraşacağınıza tecavüze uğrayan çocuklarla, kadınlarla ilgilenin, okullarda bilim insanı yetiştirin, açlıklarla ve işsizlerle, çocuk gelinlerle sokaklarda öldürülen kadınlarla ilgilenin.

Kısıtlı eğlence imkanı olan yılbaşı gecesinde çoluk çocuk mutlu olmak isteyen insanların eğlencesine karışmayın. 

İslam’da dayatma ve zorlama yoktur. Herkes hesabını gün geldiğinde Allaha verir, kimsenin Allah ve peygamber adına kural ve yasak koyma yetkisi yoktur. Eğer Hz. Muhammet bunun kutlanmasını isteseydi ümmetine emrederdi, kaldı ki sonraki yıllarda kendi bile kutlamamıştır, bize ne oluyor?

Siz elinizden geliyorsa dini sevdirmek için daha hümanist ve insancıl, daha akılcı yollar bulmaya çaılışın böyle tarihi değiştirerek ve onu da saklayıp gizleyerek İslam dinine iyilik yapmış olmazsınız.

Bize ne Mekke’den onlar bile kutlamıyorken bize ne oluyor?

Araplar İstanbul'un fethini kutluyor mu?

Hiçbir İslam ülkesinin böyle bir günden haberi yoktur,  Bu durum cahilliğin ortaya çıkardığı bir komedidir. Akılları sıra yıl başına karşı bir  bayram uyduruyorlar.

 

Şimdi hani ispatı nerde diyecekler.

Hicrî takvimi milâdî takvime çeviren on-line takvim çevirme kılavuzunda hicri takvime göre 20 Ramazan 8 yazıp miladi takvime çevirdiğinizde karşınıza 11 Ocak 630 tarihi çıkıyor.

Beşiktaş müftülüğünün resmi sitesinde Mekke’nin Fethi 11Ocak yazıyor. (Bu bilgi son günlerde siteden kaldırılmıştır biz eski linkini bulduk buradan bakabilirsiniz.

https://web.archive.org/web/20160304114615/http://www.besiktasmuftulugu.gov.tr/?&Bid=261886

 

Hz Muhammet ve arkadaşları

Mekke’nin fethi’ni kutladılar mı?

Tarihi kaynaklar: Mekke’nin Fethini Hz. Muhammet ve arkadaşları daha sonraki yıllarda  kutlamamış ve  Mekke’nin Fetih gününe hiçbir dini anlam yüklememişler, ne gecesinde ne gündüzünde bu güne atfedilen özel bir kutlama emretmemişlerdir.. Bu sonraki nesil döneminde de görülmemiştir, der

İslam aleminde bizden başka hiç bir Müslüman ülkede  Mekke’nin fethi diye bir kutlama yok çünkü bizden başka Mekke’nin 31 Aralık’ta fethedildiğini bilen bir ülke yok.

 

 

31 Aralık Uydurması

"Mekke'nin Fethi İslam tarihinin en önemli olaylarından biridir.

Bu bakımdan Müslümanların bu önemli tarihi olayı hatırlamaları, hatta kutlamaları son derece doğaldır.

Buraya kadar her şey normal, anormallik bu günün Türkiye'deki kutlamalarındadır. Çünkü ülkemizde son yıllarda Mekke'nin fetih tarihi birileri tarafından 10 gün önceye çekilerek 31 Aralık ta kutlanmaya başlanmıştır.

İslam dinine, Kuran'a, Hz. Muhammed'in anısına saygısızlık ederek bu tarihi çarpıtmaları maalesef ülkemizin aydın din bilginleri, yazarları ve basını tarafından da görmezden gelinmekte, gerçek gizlenmektedir.

Ancak Kuran'da Bakara Suresi 42 ci ayetinde denildiği gibi "Hakkı ve gerçeği gizlemek küfürdür". (Bakara, 42). Yine aynı surede

“Bildiğiniz halde doğruyu yalanla karıştırıp gerçeği gizlemeyin" denmektedir. Kaynak: Mustafa Öncü

 

Diyanet sitesinde geçmiş yıllarda Mekke’nin Fethi 11 Oca olarak gösterilirken bugün kaldırılmıştır. Bu sayfa kimler tarafından ne amaçla kaldırılmıştır. Diyanetin yeni sitesinde bu bilgi niçin artık bulunmamaktadır.

Bu bilgi Beşiktaş Müftülüğü sayfasında da aynı şekilde kaldırılmıştır.

Türk Diyanet Vakfının hazırlamış olduğu “İslam Ansiklopedisi”nde tarih 11 Ocak 630 olarak verilmekteyken yeniden hazırlanan bölümde bu konuda ihtilaf olduğu bilgisine de yer verilmiştir..

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İmam Hatiplerde okutulan “Hz. Muhammed!in Hayatı aslı eserde Mekke’nin Fethi için 1 Ocak değil , 11 Ocak Tarihi zikredilmektedir. Kaynak Fetih Medya:

 

Mekke’nin Fethi  

Mekke’de kutlanıyor mu?

Mekke’de böyle bir kutlama yok… Osmanlı devrinde, Selçuklu devrinde de yok böyle bir kutlama, İslam Tarihinde de yok. Kaynak: Oda tv.com

 

İşte Belgeleri

1-Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez’in zamanında çıkmış ‘İslam’a Giriş-Temel Esaslar’  (2. Baskı, 2008) kitabında ‘İslâmiyet’in Doğuşu ve Yayılışı’ başlıklı 2’nci bölümde yer alan (s. 72) şu bilgi yer almıştır: ‘”Hz.  Peygamber 13 Ramazan 8 (4 Ocak 630) tarihinde Mekke’yi fethetmek  üzere 10.000 kişiyle yola çıktı, bir hafta sonra da Mekke’nin Fethi gerçekleştirildi.”

 

2-Türk Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi’nin Mekke maddesinden:

“Hz. Peygamber, ordusuyla 13 Ramazan 8’de (4 Ocak 630) Medine’den çıktı. Mekke’ye hangi tarihte girdiği konusunda farklı rivayetler bulunmakla birlikte fethin 20 Ramazan 8’de (11 Ocak 630) gerçekleştiği genel olarak kabul edilmektedir.”

3- Takvim çevirme kılavuzuna göre Mekke'nin fethi 11 Ocak 630 dur

4- Diyanetin resmi sitesinde Mekke'nin fethi 11 Ocak 630  idi.( Bu

 tarih kaldırılmış yerine tartışmalıdır yazılmıştır.)

5-Milli Eğitim Bakanlığı'nın imam hatip Ortaokullarında okuttuğu “Hz Muhammed’in Hayatı” kitabında Mekke'nin fethi 11 Ocak 630 dur.

6-Milli Eğitim Bakanlığı'nın Orta öğretimde okuttuğu “Hz Muhammed'in Hayatı” adlı ders kitabında Mekke'nin fethi 11 Ocak 630dur.

7- Bütün İslami sitelerde Mekke'nin fethi 11 Ocak 630dur.

8- Tüm yabancı sitelerde Mekke'nin fethi 11 Ocak 630 dur.

9-Beşiktaş müftülüğünün resmi sitesinde 11 Ocak 630 dur, bu bilgi siteden kaldırılmıştır.

10- Milli Eğitim bakanlığının Orta öğretim de Hz. Muhammed'in hayatı adlı ders kitabında Mekke'nin fethi 11 Ocak 630 dur.

11Yabancı kaynaklarda Richard A. Gabriel'in Muhammad: Islam's First Great General kitabında Mekke'nin fethi 11 Ocak 630 olarak geçmektedir

 

Bizim, alternatif olarak farklı kutlama şekilleri üretmeye ihtiyacımız yoktur. Onlar yılbaşı kutlarsa, biz de Mekke'nin fethini kutlarız düşüncesi İslam'da yoktur.

Niyet iyi olsa da, bu uygulamalar dine yeni kurallar ekleyip inananların aklını bulandırmaktan başka bir işe yaramaz.

Mekke'nin Fethi, Yılbaşına Alternatif Değildir

Sadece yılbaşı kutlamalarına alternatif olsun diye böyle bir organizasyonu her sene inat eder gibi 31 Aralık'a denk getirmek, yanlış zamanda kutlamak ve insanları yanlış bilgilendirmek ve dayatmak hem etik değil, hem de günahtır. Bırakın herkes ne isterse yapsın, hesabını kendi verecektir.

 

BAKARA-256: cı ayet: Dinde zorlama yoktur. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir

Bakara Suresi 42 ci ayet "Hakkı ve gerçeği gizlemek küfürdür". “Bildiğiniz halde doğruyu yalanla karıştırıp gerçeği gizlemeyin"

 

 

 

Bu haber toplam 1.282 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler