HABER ARAMA
  • DOLAR5,8342
  • EURO6,5570
  • ALTIN239,8864
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
28 Ocak 2019 Pazartesi Saat: 08:34

TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR* 74 Pontus Krallığı’nın Ünye’deki başşehri Midrebolu- Mitrapoli

Rum, Yunanlı demek değildir
TARİHİN SAKLADIĞI SIRLAR* 74 Pontus Krallığı’nın Ünye’deki başşehri Midrebolu- Mitrapoli

Pontus Krallığı Büyük İskender İmparatorluğu'nun parçalanması sonrasında Ünye’yi de içine alan Orta Karadeniz bölgesinde Mitridats sülalesi tarafından "Pont Devleti" veya "Pontus Krallığı" adı ile MÖ. 298 yılında kurulmuş Romalılar tarafından MÖ. 63) yıkılmıştır..

Roma İmparatorluğu da ikiye bölününce "Pontus bölgesi" Doğu Roma toprakları içinde kalmıştır.

Dünyada Pontus ırkı diye bir millet olmamıştır. Pontusun halkları çeşitli uluslardandır, dili antik Yunancanın bu bölgede kullanılan Pontik lehçesidir. O yüzden Ünye’de de konuşulmuş bu lehçeye ve müziklerine Pontika denilir.

 

Pontus Krallığının başkenti Amasya idi. Bir ara Sinop oldu. Pontus kıralı  Altıncı Mitridat Ünye’yi başkent yapmak istiyordu.. Bunun için doğuda bir şehir inşa etmeye başladı. Bu şehir bugün kısmen denizin içindedir. Biz buraya bugün Midrebolu diyoruz. Midrebolu, Mitrapolis, (Mitridatın şehri) demektir. Midrebolu ismi bize Pontustan kalan tek belgedir.

 

Pontus bilindiği gibi bir Yunan yani devleti değildir. Bu devleti oluşturan halklar, Türk, Azeri Türkü, Kafkas halkları ve Greklerdir.

Pontus Yunanca "deniz" anlamına gelen ve coğrafi bir terimdir. O dönemde bu topraklarda yaşayanlar ve Pontus kıyısında doğan kişiler için Pontuslu anlamına gelen Pontikos terimi kullanılmıştır. Pontus günümüzde Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi demektir.. Bu yüzden siyasi bir terim olmaktan çok coğrafi ve kültürel bir terimdir.

Önce bir şeyi düzeltmek için  “Rum” kelimesine bakalım.”Rum” deyiminin  “Yunanlı” ile uzaktan yakından bir bağlantısı yoktur. Rum, Roma kelimesinden, Araplar tarafından özellikle Doğu Roma’nın Anadolu’daki halklarına verilen  bir ad idi. (T.Baykara, Anadolu’nun Tarihi Coğrafyasına Giriş I, Anadolu’nun İdari Taksimatı,1988,s.23). Bizizm Rum dediğimiz insanlar ise kendilerine Romeio veya Rona vatandaşı anlamında Romeyka derlerdi

Bu yanlışlık günümüzde Yunanlıları kendilerini Roma İmparatorluğu’nun devamı olarak göstermeye çalışmaları ve dolayısıyla “Rum” olarak tanımlamalarından kaynaklanır.

Tarihte Karadeniz’e ilk gelenler sanıldığı gibi Yunanlılar değildir. Yunanlılardan önce başka uluslar gelmiştir. Özellikle Heredot ve Ksnefon ile Strabon’un eserlerinden anlaşıldığına göre buralarda Yunanlılarla beraber İskitler, Kimmerler, Tibarenler,. Khaldlar, Kolkhlar gibi Türk ağırlıklı kavimler vardır.

Yunanlıların Doğu Karadeniz’de koloniler kurmasıyla Doğu Karadeniz tarihini de onlar yazmaya başlamışlar ve kendilerine yontmuşlardır. Yunan asıllı halklar Doğu Karadeniz kıyılarında ilk koloniler oluşturduğunda bölge Medler ve Persler in egemenliğinde idi. İskender bu bölgede hakimiyetini kaybedince generalleri tarafından Doğu Karadeniz’de Pontus Krallığı kuruldu.

Bu krallığı kuranlar İran kökenli yöneticilerdi. Bazı tarihçiler İranlı Azeri Türkleri der. Merkezleri önceleri Amasya ve sonraları Sinoptu. Pontus ırkı diye bir ırk yoktur.. Tarihte böyle bir ırk olmamıştır. Pontus devleti tamamen Anadolu'daki kavimlerin karışması ile oluşmuş bir devlettir. Birçok ulusal tarihçi bu kavimlerin çoğunu Türk kabul eder. Bu bir Yunan aldatmacasıdır.


Peki Yunanlılar ne istiyorlar?
Yunanlılar, milattan önce Büyük İskender’in ölümü üzerine parçalanan İmparatorluğun generallerinden Mitridat Kiristes (1ci Mitridat) tarafından Orta Karadeniz’de kurulan ve 250 yıl sonra tarih sahnesinden silinen “Pontus Krallığı”na sahip çıkmaktadır. 

Oysa Pontus krallığının kurucusu Mitridat, bir kısım tarihçilere göre Pers, yani İran’lı,bir kısım tarihçilere göre Türk’tür. Sadece son kralları olan altıncı Mitridat’ın karısı Yunanlıdır. Pontus Krallığında dil olarak her ırk kendi dilini konuşmakta resmi dil o dönemin geçerli dilli  eski Helence yani Antik Grekçe-Yunancadır.
250 yıl yaşamış olan Pontus Krallığında “Mitridat” adında altı tane kral gelmiştir. En önemlileri ilk kurucusu Birinci Midridat ve sonuncusu Altıncı Mitdridat’tır. Birinci Mitridat’ın mezarı Amasya’da Altıncı Mitridat’ın mezarı Sinoptadır. Bazı tarihi kaynaklar Beşinci Midridatın mezarını Ünye’de gösterir. Kaledeki mezarın Beşinci Mitridat’a ait olduğu iddiası vardır.
Pontos Krallığı’nın ve Mitridatların Ünye ile ilgileri Beşinci Mitridat’ın Ünye’yi başkent yapmak istemesidir. Hatta Ünye’de şehri kurmaya başlamış ömrü yetmemiştir. Bugün “Midrebolu” adı ile anılan yer Beşinci Mitridat’ın kurmaya çalıştığı “Mitrapolis” şehridir. 
Hatta bazı tarihçiler şehrin bir bölümümün bugün denizin içinde olduğunu iddia ederler. Pontus’tan günümüze sadece “Midrobolu” ismi ve denizin dibinde var olduğu söylenen kalıntılar kalmıştır.

Miletli Gemiciler
Egedeki Yunan halklarından Miletli gemiciler buraya geldiklerinde buraya Pontus adını vermişlerdir.
"Pontus" Grekçe'de "Deniz" anlamında olup, eski çağlarda Orta Karadeniz’den Bartın’a kadar uzanan bölgeye verilen isimdir. MÖ.550 yılında Persler, Anadolu’yu aldıklarında kolay yönetebilmek için yirmi dört eyalete bölmüşlerdir. Giresun’dan Bartın’a dek uzanan topraklara da “Pontus eyaleti” adı verilmiş eyaletleri yöneten valilere de “Satrap” denilmiştir..
İskender MÖ. 323 yılında ölünce generaller imparatorluğu kendi aralarında bölüştüler. 
Bu paylaşım sonucu, Ege’de Bergama, Marmara’da Bitinya, Orta Karadeniz’de Pontus Krallığı ve Nemrut dağında Kommagene gibi birçok krallık oluştu.
 

Devletin adı, Doğu Karadeniz bölgesinde kurulduğu için Pontos olur. Toprakları batıda Amastris (Amasra), doğuda Onea (Ünye), güneyde Zela'ya (Zile) kadar genişler ve Amaseia (Amasya) başkent olur. Bu arada az bilinen bir bilgi daha Pontus’un arması ay-yıldızdır. Çeşitli Pontus paralarında ay-yıldız bulunur. 
Son kral Altıncı Mitridates’in ölümünden sonra Pontus Krallığı Roma İmparatorluğuna katılmıştır. Roma İmparatorluğu’nun M.S. 476da ikiye ayrılması üzerine de, Ünye Doğu Roma İmparatorluğunun yani Bizans’ın egemenliği altına girmiştir. Bizans’ın zayıflamasıyla da, bu bölgede “Trabzon Devleti” kurulmuştur.
Yunanlılar bu devletleri yani milattan önce kurulan Pontus Krallığı ile, 1207de kurulan Trabzon Devletini dilleri ve dinleri nedeniyle kendileriyle karıştırmışlar, Osmanlının son döneminde bir Rum-Pontus Devleti kurma ideali ortaya çıkarmışlar ve günümüze kadar süren Pontus hayali hiç bitmemiştir. 

Günümüzde Yunanlılarının, Pontos devletini gizli gizli canlandırma girişimleri, hiç de kendilerinin olmamış bir karma ulusu, kendilerinin saymaları, sadece Türklere besledikleri düşmanlıklarındandır


Pontos’un Sonu
Kral Altıncı Mitridates'ten sonra askeri ve sosyal gücünü iyice yitiren Pontus Krallığı İ.Ö. 63'te Roma İmparatorluğu tarafından ortadan kaldırılmıştır.
Pontus’un başkenti Amasya'dır. 
Amasya'dan sonra büyük şehirleri Trabzon ve Sinop'tur. 
Pontus Krallığı'nın son kral hariç diğer bütün kralları da Amasya’da gömülmüştür. Mezarlarını kentin ortasında bulunan Harşena Dağı'nın kente bakan yamaçlarına öldükten sonra doğacaklarına inandıkları için kayaları oymak suretiyle yapmışlardır.


Kaynaklar:
Dr.T. Baykara, Anadolu'nun İdari Taksimatı, 
Prof. Dr.A.M. Mansel, Ege ve Yunan Tarihi, .
İrfan Işık, Pontos Devleti ve Onun Son Kralı

Bu haber toplam 597 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler