HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Şubat 2019 Pazartesi Saat: 08:52

Ünye’de gösterilen unutulmaz filmler AVARE-Raj Kapor-Nargis

Orijinal adı “Avara”, yapım yılı Hindistan 1951. Dram-müzikal, oyuncular, Raj Kapoor, Nargis Leela, Chitnis Prithviraj Kapoor süre 193 dakika, dil Hintçe-Urduca.
Ünye’de gösterilen unutulmaz filmler  AVARE-Raj Kapor-Nargis

Orijinal adı “Avara”, yapım yılı Hindistan 1951. Dram-müzikal, oyuncular, Raj Kapoor, Nargis Leela, Chitnis Prithviraj Kapoor  süre 193 dakika, dil Hintçe-Urduca. Film Ünye’de çevrilişinden iki yıl sonra 1953 yılında yazlık Park sinemasında gösterilmiştir.

 

Yaşı atmışın altında olanlar bu  ünlü filmi hatırlayamaz, gösterildiği yıllarda

 gişelerde büyük hasılat yapmıştı. Ünye’de göstertildiği yıllardan sonra filmin ünlü  şarkısı dillerden düşmez olmuştu.

Film Türkiye’de inanılmaz ses getirmiş 8 ay devamlı oynatılmıştır. Gösterime girdiği yılda Ünye’nin nüfusu 6000 di.. Film o zaman yapılan bir hesaba göre sekiz dokuz bin kişi tarafından izlenmiş insanlar komşu köy ve kasabalardan akın akın Ünye’ye gelmişlerdir.

 

 

 

Yazlık Park sineması bugünkü Ziraat Bankasının yerindeydi arkası deniz, zemin kumdu. 1954 te Paşabahçe yazlık sineması açıldıktan iki yıl sonra 1956 yılında yol yapımı nedeni yıkıldı, ilk yapıldığı zaman etrafı bezle çevrili idi, sonradan tahtadan yapıldı.  

 

Filmin Ünye’ye gelişini ve gösterilişini

Ömer Ataş şöyle anlatıyor:

Avare filmi  Ünye’ye  Zeki Müren’in oynadığı “Beklenen Şarkı” ile birlikte gönderilmişti.. Önce  “Beklenen Şark”ı oynatıldı. Beklenen şarkı Zeki Müren’in ilk çevirdiği filimdi, o filmin şarkısı da  çok tutmuştu..

Avare filmi Ünye’de 12 gün gösterimde kaldı, Ünye’ye veriliş süresi bu kadardı..

 

Ömer Ataş’a sorduk:

Avare filmi Ünye’ye ilk gelişi nasıl oldu?

“Biz filmi İstanbul’dan gelenlerden duyuyoruz.. Avare diye bir Hint filmi varmış İstanbul yıkılıyormuş,  filmin müzikleri ve mevzusu çok kuvvetliymiş”

Film nihayet bir akşam Samsun’dan geldi.. Film sandıklarını heyecanla açtık, afişleri tahtalara yapıştırdık. Yanıma iki çocuk alarak tahtaya çakılmış film afişi ile mahallelere çıktık, ben boru ile anons ediyorum.  “Türkçe sözlü Hintçe şarkılı çok acıklı aşk ve ızdırap filmi bu akşam Park yazlık sinemasında” diyorum. Millet pencerelerde “mevzusu ne” diye soruyorlar bana.. Mevzu aşk ve ızdırap diyorum.. “Aşkın batsın her filmde aynı şeyleri söylüyorsun” diyorlar.

Akşam oluyor hepimiz heyecanlıyız..

Sinema 600 kişilik ilk akşam 400 kişi geliyor.. İyi diyoruz..Film 3.5 saat, üç ara yapıyoruz.. Seyirciye bakıyoruz seyirci memnun.. Film bitip herkes gidince bayram ediyoruz film tuttu diye..

Ama ertesi gün daha olacaklardan haberimiz yok. Ertesi akşam sinema ful.. Daha ertesi akşam ayakta da yer yok. Ve  böylece filmin bize kiralandığı oniki gece ayakta da yer olmamak şartı ile toplam sekiz bin ile onbin arası seyirci tarafından izlendiğine karar verdik.. Ünye’nin nüfusu o zaman altı bindi

 

Peki Film geldiğinde ne düşündünüz,

Tutacağını biliyor muydunuz?

Ben teneke boru ile mahallelere çıkıp anons yapıyorum.. Ben anons yaptığım zamanlar kötü film de olsa sinema tıklım tıklım doluyor, ben bağıracağım da tutmayacak, böyle bir şansı var mı?

Ama Avare filmi anonsa gerek kalmadan sinemayı ayakta bile yer kalmamacasına doldurdu. Bir de Anons yapsaydım izdiham yaşanır  tahta duvarlar yıkılırdı..

Bekliyor muydunuz bu kadar iş yapacağını?

İstanbul’da filmin büyük sansasyon yaptığını duymuştuk. Halkta duymuştu filmi biliyorlardı.

Nasıl duyuyor halk? O zaman televizyon falan yok bir Ankara radyosu var parazitten dinlenmiyor

Halk Samsun’a çok gidiyordu, İstanbula gidiyordu, Samsun büyük bir şehirdi.

İkinci geceden itibaren oniki gece ayakta bile yer yok iğne atsan yere düşmüyor,

Film ve şarkı birden popüler oldu Ünye’de, şarkı herkesin ağzında, ortalıkta Raj Kapoor’a benzeyen şapkalı tipler çıkmaya başladı, ben bile bir şapka bularak kendimi Avare yaptım. Oniki gün oynadı çünkü film bize oniki günlüğüne verilmişti, kalsaydı aylarca her akşam ful çekerdi sinema

 

Film ikinci defa geldi mi Ünye’ye?

Tabi iki defa daha geldi..Toplam üç defa oynadı Ünye’de.  İkincisi  hatırladığım kadarı ile 62 veya 63 yılları idi. Tabi ilk gelişi kadar tutulmadı.. Bu tarihten yirmi yıl sonra 83 yılında bir arkadaşın ricası ile tekrar getirdik, ama artık unutulmuştu hiç seyreden olmadı, on kişiye falan oynadık.

Bu filimle Türkiye’de bir Hint filmleri dönemi başlamış, Türkler Hint müziğini ve danslarını çok sevdiler. Filimdeki bazı karakterlerin isimlerinin de “Kaya” gibi gibi Nergis gibi Türk isimlerine yakın olması nedeni ile bu filmi sevdiler.

O filimden sonra Ünye’de birçok çocuğun ismi Avare kaldı. Hatta bazı aileler çocuklarına filmin başrol oyuncusu Raj Kaporr’un adına yakın olan Raji ve Raci ismi ile kadın başrol oyuncusu Nargis’in adını Nergis olarak koydular.

Bu film en çok Türkiye’de tutulmuş ve gösterildiği bazı yerlerde izdihama neden olmuş

 

Acaba şimdi film tekrar gelse ne olur?

Senin gibi meraklılar gider, yalnız filmi biraz daha keserek bir buçuk saate indirmek daha iyi olur.

En çok seyirci toplayan filmleri sırası bile sayarsak hangileridir?

Avare, Ferdi Tayfur’un Çeşme, İtalyan- Merhamet, Benhur, Spartaküs Kuwai Köprüsü,.

Bize bir film anonsu yapar mısın?

Tabi.. Alol Alo dikkat dikkat.. Bu akşam sat 19.30 da Konak Sinemasında aşk, macere ve ızdırap dolu, Türkçe renkli sinemaskop tekmili birden Hamamda Cinayet..

Ünye seyircisi filmi beğendi mi?

Beğenmez olur mu bugüne kadar Ünyelilerin beğendiği en güzel film oldu Avare..  Seyirci rekoru halen kırılamadı.

Altı saatlik orijinal versiyonu önce dört saate daha sonra da Türkiye gösterimi için üç buçuk saate indirilmiş olan bu uzun Hint filmi Türk izleyicinin Hint sineması ile tanışma filmidir.

Filmde, fakir bir genç olan Raj ile zengin bir adamın kızı olan Rita’nın aşk hikayesi anlatılır. Klasikleşen müziği nedeniyle müzikal komedi filmi formatında olmasına rağmen oldukça duygusaldır.

Film tüm Hindistan yarımadasında olduğu kadar Rusya, Romanya, Türkiye ve Çin’de olağanüstü bir popüler olmuştur.

1924 yılında Peşaverde doğan filmin erkek artisti Raj Kapoor 1968 de 63 yaşında Yenidelhi de ölmüştür.

 

Bu haber toplam 1.226 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler