HABER ARAMA
  • DOLAR6,0870
  • EURO6,8285
  • ALTIN251,4139
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
4 Mart 2019 Pazartesi Saat: 09:36

Esrarlı halının sırrı

Bu esrarengiz halı hikayesi çok bilinmez.. İstanbul TaksimTepebaşındaki Pera Palas Oteli 1892 yılında Paristen İstanbul’a sefer düzenleyen Orient Expresi treni yolcularının konaklaması için yapılmıştı zamanın en iyi ve lüks oteliydi.
Esrarlı halının sırrı

Bu esrarengiz halı hikayesi çok bilinmez..

İstanbul TaksimTepebaşındaki Pera Palas Oteli 1892 yılında Paristen İstanbul’a sefer düzenleyen Orient Expresi treni yolcularının konaklaması için yapılmıştı zamanın en iyi ve lüks oteliydi. Pera Palas Oteli 130 yılı bulan geçmişiyle bugün sadece bir otel değil adeta bir müze gibidir..

Otel ilk yapıldığında, zamanın en görkemli ve değerli eşyalarıyla döşenmişti,. Şimdi hepsi antika değer taşıyan bu eşyalar  aynen durmaktadır.  Pera Palas yapıldığı yılların en yeni teknolojisi ile donatılmış bir oteldi. O günler için büyük bir lüks sayılacak elektrik ve asansörü vardı, elektriğini kendi üretirdi.

Burada kalan ünlü kişilerden biri Cinayet Romanları Yazarı Agathe Christi’dir. Dünyaca ünlü polisiye romanları yazarı Agatha Christie'nin hayatında kimsenin bilmediği kayıp 11 günün sırrının da, “Doğu Ekspres'inde Cinayet” romanını tasarladığı Pera Palastaki odasında olduğu söylenir. . Christi otelin  411 numaralı odasında kalmıştır. Oda  halen onun adını taşır ben  gittiğimde  bu oda kapalıydı burayı göremedim.

Pera Palas’ta kalan çok ünlü kişiler arasında siyasetçiler, sanatçılar, yazarlar kadar, krallar, kraliçeler de kaldı Kral VIII. Edward, Kraliçe II. Elizabeth bu konuklardan bazılarıydı. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Fahri Korutürk,  Adnan Menderes,  Falih Rıfkı Atay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Adile Osmanoğlu, Refik Saydam gibi değerli isimlerin yanı sıra,  Makedonya Prensi Ferdinand, Bulgaristan Kralı I. Ferdinand,  Arnavutluk Kralı  Ahmet Zogo, Romanya Kralı II. Carol, , Franz Von Papen, Josip Broz Tito, İran Şahı Rıza Pehlevi, İtalya Kralı Victor Emmanuel II de Pera Palas’ta kaldılar.
Zsa Zsa Gabor, Greta Garbo, Sarah Bernhardt, Alfred Hitchcock, Pierre Loti, Jacqueline Kennedy Onasis, Mata Hari, Mikis Theodorakis, Sheikh Sunusi, Josephine Baker, Eric Ambler, Joseph Brodsky, Valéry Giscard d'Estaing, Julio Iglesias, Maharani Bubiyya, Inge Meysel, Lord Kinross, Manuel Rivas Vacuna da, otelin diğer ünlü konukları arasındaydı…

Pera Palas’ın en ünlü konuğu Atatürk’tü

Atatürkün Müze Odası

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Pera Palas’ın gelmiş geçmiş en değerli misafiri olan Mustafa Kemal Atatürk idi. savaş ve barış dönemlerinde defalarca Pera’da kaldı. Cephe dönüşlerinde adeta evi gibi kullandığı, ülke için önemli kararlar aldığı ve üst düzey misafirlerini ağırladığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. yılı olan 1981’de, Ata'nın şahsi eşyalarının da sergilendiği bir müze oda haline getirildi.

Bu oda uzun zaman kapalı kaldı ve adeta unutuldu. Geçen ay İstanbul’a gittiğimde buranın yıllar sonra yeniden düzen ziyarete açıldığını duyunca bu adayı görmek  istedim. Bu odanın birçok özelliğinin yanında hikayesini duyduğum ve hiçbir zaman görmek nasip olmayan “Esrarengiz  Halı”yı görmekti.

 

Atatürk’ün Odası ve gizemli

 Hint Seccadesi

1929 yılında Atatürk’ ü ziyaret eden bir Hint Mihracesi, Atatürk'e ipek bir duvar halısı hediye etmiştir. Bu halı üzerinde bir saat motifi vardır ve saat 09.07' yi göstermektedir. Bilindiği üzere Atatürk' ün ölüm saati 09.05' tir. Ancak beyin, kalpten sonra iki dakika daha yaşamaktadır. Buna göre, ölümünden 9 yıl önce kendisine hediye edilen bir halı üzerinde Atatürk' ün ölüm ayı, yılı ve ölüm saatini gösterir bir motifin bulunması, bütün Dünya TV ve yazılı basının birden ilgisini çekti.

 

Mihracenin Hediyesi

1930 yılında bir Hindistan Mihracesi Atatürk’e sunulmak üzere kahinine hediye edilmek üzere bir halı hazırlamasını söyler, halı dokunduktan sonra Türkiye’ye gelir Atatürk’le görüşmek ve hediyeyi sunmak için  Cumhurbaşkanlığından randevu ister, randevu isteği kabul edilen mihrace, görüşmeden sonra Atatürk’e Hint işi ipek bir seccade hediye eder. Bu armağan, Atatürk’ün İstanbul’a geldiğinde sıklıkla ikamet ettiği Pera Palas’taki 101 numaralı odaya gönderilir. 1938 yılına kadar sıradan bir ipek seccade olan ve odada duran mihracenin armağanı, Atatürk’ün vefatından sonra gizemli bir hal alır. Araştırmacılar seccadenin üzerinde çok ilginç motifler olduğunu fark ederler.

Mihrace’nin kim olduğu ve Atatürk’ü hangi amaçla ziyarete geldiği bilinmiyor… Bilinmeyen bir başka nokta da, Mihrace’nin ziyaretinde içinden çıkılamayan çok ilginç bir başka nokta daha vardır…


Halıdaki sır
Araştırmacılar seccadenin üzerinde çok ilginç motifler olduğunu fark ederler. Halının üzerinde  on lambalı bir şamdan görülüyordu, bu ayın onunu işaret ediyordu, üst tarafta kasımpatı çiçekleri vardı Kasım ayını anlatıyordu asılı halının etrafında otuz sekiz adet fil motifi vardı bu 38 yılını anlatıyordu, en ilginci ise, Romen rakamlı bir saatti saat dokuzu yedi geçeyi gösteriyordu. Bu Atatürkün beyin ölümünün gerçekleştiği saatti

Atatürk bu halının hediye edildiği tarihten dokuz yıl sonra vefat etmişti.
Halı bir cam çerçevenin içinde sergilenmekte olup esrarı halen çözülebilmiş değildir.

Bana odayı gezdiren otel görevlisinden fotoğraf çekmesini rica ettim halının koruma altına alındığı cam parladığı için halı tam net çıkmadı.

Halı hakkında bugüne kadar başka bir bilgiye rastlanmadı, kim dokudu neden dokudu, dokuyanın halının üzerine işlediği desenler bilinçli mi yapılmıştı yoksa bir tesadüf müydü hiçbir zaman bilinemedi ve Atatürk’ün hayatından diğer bilinmezler gibi tarihe mal oldu.

 

Son bir Anı

Yılar önce İstanbul’da iken Kayışdağı Bakımevinde Atatürk’ün akrabası var dediler, gittim görüştüm, bire bir Atatürk’e benziyordu, dedesiyle dedesinin kardeş olduğunu söyledi, birkaç yere müracaat etmiş bir sonuç alamamıştı fakat benzerlik beni çok şaşırmıştı. Sanki Atatürk karşımdaydı..

İkincisi, İstanbul Okmeydanı Darülaceze bakımevinde ise Atatürk’ün oğlu var dediler, gittim doksan yaşlarında bir ihtiyardı, akli dengesini yitirmişti Atatürk’e babam diyor bir çok hayali hikaye anlatıyordu. Sonra adamın manevi kızı Sabiha Gökçen’in uçağının makinisti olduğunu zar zor  söylettirebildim,  sizlerle paylaşmak istedim.

 

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Esrarlı, halının, sırrı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler