HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
17 Ağustos 2020 Pazartesi Saat: 10:37

“İstanbul Sözleşmesi kadının yaşama hakkıdır”

İstanbul Sözleşmesi ile kadına yaşam hakkının verildiğine işaret eden Avukat Hatice Açık,sözleşmenin temel amacının;kadınların kamu ve özel alanda şiddete maruz kalmasının önüne geçmek ve korunmasını sağlamak olduğunu belirtti.
“İstanbul Sözleşmesi kadının yaşama hakkıdır”

Son dönemde çok konuşulan ancak ne olduğu konusunda açıklayıcı bilgilerin yetersiz olduğu İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak Avukat Hatice Açık’la görüştük.

Ünye Kent Gazetesi;

1-İstanbul Sözleşmesi neyi amaçlamaktadır?

Avukat Hatice Açık; “İstanbul Sözleşmesi ile ilk  amaçlanan kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına karşı şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmaktır.

Sözleşmenin amaçları arasında   kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirmek de dahil olmak üzere, kadınlarla erkekler arasında  somut eşitliği önemli ölçüde yaygınlaştırmak ve sağlamak bulunmaktadır.

Ayrıca sözleşme ile kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet mağdurlarının korunması ve bunlara yardım edilmesi için kapsamlı bir çerçeve politika ve tedbirler tasarlamak ve bu tasarıları hayata geçirmek amaçlanmıştır.

Sözleşmeyi imzalayarak taraf olmuş devletler mağdurun haklarını korumaya yönelik tedbirlerin cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, bir ulusal azınlıkla bağlantılı olma, mülk, doğum, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği, sağlık durumu, engellilik ,medeni hal, göçmen veya mülteci statüsü veya başka bir statü gibi, herhangi bir temele dayalı olarak ayrımcılık yapılmadan uygulanmasını temin etmiş ve güvence altına almıştır. Bu sözleşme  Anayasamızda da  Yaşama Hakkını düzenlemiş olan 17.maddedeki “HERKES” tanımının hiçbir şekilde ayrımcılığa yer vermeden uygulanması ve hayata geçirilmesi amacına hizmet etmektedir. Sonuç olarak sözleşme hükümleri incelendiğinde kadınlara gerek kamu gerekse özel alanda şiddete maruz kalmasının önüne geçmek ve korunmasını sağlamaktır.”

Ünye Kent Gazetesi;

2-İstanbul Sözleşmesi ile kadınlara hatta çocuklara ne gibi haklar koruma kapsamına alınmıştır?

Avukat Hatice Açık; “Sözleşmede kadına ve çocuklara karşı gerek kamu gerekse özel alanda şiddete maruz kalmaksızın özgürce yaşama hakkının yaygınlaştırılması koruma kapsamına alınmıştır. Sözleşmenin madde başlıklarında da görüldüğü gibi birçok yöntemle kadına karşı şiddet ve aile içi şiddeti önleyici ve yok edici tedbirlerin alınacağı görülmektedir.

Bu başlıklar; farkındalığın arttırılması, eğitim, profesyonel kadroların eğitilmesi, önleyici müdahale ve tedavi programları, özel sektör ve medyanın katılımı, genel destek hizmetleri, bireysel /toplu şikayetlerde sağlanacak yardım, uzman destek hizmetleri, barınaklar, telefon yardım hatları, cinsel şiddet mağdurlarına destek, çocuk tanıkların korunması ve bunlara destek sağlanması, haber verme ve profesyonel kadroların bildirimleri gibi bir çok yöntemle kadına şiddet ve aile içi şiddete karşı önleyici tedbirler alınmak istenmiştir.

Görüyoruz ki ülkemizde de kadının  ve çocukların elinden alınan en önemli haklardan biri yaşama hakkıdır. İstanbul sözleşmesi de kadına ve çocuklara yaşama hakkının verilmesi ve bu hakkın korunması kapsamında hazırlanmıştır. Sözde namus adı altında işlenen cinayetleri önlemek namus kavramının bir tek kadına atfedilmesinin önüne geçmek ve namusun cinsiyetinin olmadığını topluma öğretmek ve kabul ettirmek için İstanbul sözleşmesini desteklememiz ve tarafı olmaya devam etmemiz en doğru karar olacaktır.”

Ünye Kent Gazetesi;

3-İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasının artısı mı olur, eksisi mi?

Avukat Hatice Açık; “Ülkemizde yaşanan  kadın cinayetleri, çocuk istismarları, aile içi şiddet ve hayvanlara şiddet her geçen gün artarak devam etmektedir. İstanbul sözleşmesinde esas alınmış olan önleyici tedbirlerin uygulanarak geleceğe daha bilinçli ve ayrımcılığın yok edildiği bir toplum bırakmak, böyle bir sözleşmenin tedbirlerinin uygulanmasında ülke olarak kendimizi nasıl geliştirebilirizin peşine düşmek yerine sözleşmeden çıkılmasının söz konusu olması üzücü ve düşündürücüdür. Bu sözleşme ile cinsiyet ayrımcılığının tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik önleyici tedbirlerin alınarak kadınlar ve çocuklar için daha güvenilir bir yaşam temini hiçbir ayrımcılığın yer almadığı bir toplum hedeflendiğinin farkında olmak ve desteklemek gerekmektedir.

Ünye Kent Gazetesi

4-Şuanda sözleşmeden çıkılmasının nedeni olarak aile yapısının bozulması gösteriliyor. Ancak siz bir avukat olarak sözleşmenin koruyucu olduğunu savunuyorsunuz. Bu konuda bir eksiklik olduğunu veya İstanbul sözleşmesinin içeriğinin yanlış anlaşıldığını mı çıkarmalıyız?

Avukat Hatice Açık; “İstanbul Sözleşmesi'nin 4 temel konu üzerinde durduğu görülmektedir. İlk olarak önleyici tedbirlerden bahsetmektedir. Bu  husus şiddetin oluşmasına engel olan bir toplum meydana getirmeyi ele almıştır. Yani toplumsal cinsiyet eşitliğini tüm toplumda oluşturmak istemektedir. İkincisi, böyle bir toplum oluşması kısa sürede olmayabilir. Böyle bir toplumun hemen  oluşması mümkün olmadığı için tehdit söz konusuysa, kadınları etkin, aktif olarak koruma görevinin üstlenilmesini sağlamaktadır. Üçüncü aşamada ise, önleyici bir toplum oluşturulamadı, kadın aktif ve etkin bir şekilde de korunamadı, bunlardan sonra bir kadın zarar gördüyse, o zaman en azından kovuşturma yaparak etkili bir ceza sitemi oluştur ve adaleti sağla. En son olarak da  kadınları geleceğe dönük güçlendir ve bunu göster, diyor. Bu hususları düzenleyen bir sözleşmenin aile yapısını bozacak tehdit oluşturulduğunu savunmak ve sözleşmeden çıkarılma hususunun değerlendirilmesi kabul edilemez. İstanbul sözleşmesi ile cinsiyet ayrımcılığının tamamen ortadan kaldırılması amaçlanmış ve kadının şiddete ses çıkarabileceği sadece erkek egemen bir toplumun söz konusu olmadığı, yaşamları ve istekleri doğrultusunda kadınında haklarının ve taleplerinin bulunacağı bir düzenleme getirilmektedir. Ülkemizde birçok kadın eşinden boşanmak veya sevgilisinden ayrılmak istediği için eşi veya sevgilisi tarafından şiddet görmekte hatta bu nedenlerle kadın cinayetleri olmaktadır. Kadının isteklerinin ve yaşam hakkının hiçe sayıldığı zaten sağlıklı olmayan bir aile yapısının herhangi bir sözleşme ile hele de kadına şiddet ve aile içi şiddeti önlemek amacı taşıyan bir sözleşmenin bu yapıyı bozması asla düşünülemez.Şiddete maruz kalan ve maruz kalma tehlikesi altında olan kadın ve çocukların bu sözleşme ile  hukuki, psikolojik, danışmanlık hizmeti, finansal yardım, konut sağlama, eğitim, öğretim, tazminat, velayet altına alma, ziyaret hakları, emniyet ve iş bulma alanlarında desteklenmekte ve korunmaktadır. İstanbul sözleşmesi ile kadına en önemli hakkı olan yaşam hakkı verilmektedir.

Ünye Kent Gazetesi

5-Siz iptal edilmemesinden yana mısınız?

Avukat Hatice Açık; “Kadına ve çocuklara en önemli hakkı olan yaşam hakkını sağlamak sadece kadınların değil hiçbir ayrımcılık gözetmeksizin tüm toplumun bir görevidir. Bu görev içinde böyle bir sözleşmenin aile yapısının bozulması gibi zaten hastalıklı aile yapılarını normalleştirir bir tutumla bozulduğunu iddia ederek sözleşmenin iptalini istemek topluma en önemlisi kadınlara ve çocuklara olan görevin kötüye kullanılmasından başka bir şey değildir. Bu nedenle tüm şiddete maruz kalmış kadınlar ve tüm cinayete kurban gitmiş kadınlarımız için kadına ve çocuğa daha güvenilir, daha özgür bir yaşam için İstanbul Sözleşmesini desteklemeli ve uygulamalıyız.”

 ÜNYE KENT

Bu haber toplam 18.385 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler