HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
29 Ocak 2019 Salı Saat: 16:16

Sağlık turizmi…

Ünye Devlet Hastanesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Ali Coşkun, sağlık turizmi hakkında Ünye’nin yetiştirdiği değerli tıp adamlarından Ürolog Prof. Dr. Ali Ayıldız’la söyleşi yaptı.
Sağlık turizmi…

Ünye Devlet Hastanesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Ali Coşkun, sağlık turizmi hakkında Ünye’nin yetiştirdiği değerli tıp adamlarından Ürolog Prof. Dr. Ali Ayıldız’la söyleşi yaptı. Ünye’de sağlım turizmine ışık tutacak söyleşide Ayyıldız, sağlık turizminin Ünye’de gelişmesi için üzerine düşen bir şey varsa yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İşte o röportaj:

Uzm. Dr. Ali COŞKUN soruyor,  Prof. Dr. Ali AYYILDIZ cevaplıyor:

Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın yön vermesiyle başlayan sağlık turizmi programına Ünye’nin etkin olarak katılabilmesi için araştırma ve ön fizibilite tadında bir röportaj:

Uzm. Dr. Ali COŞKUN: Bu gün Ünye’mizin geleceğine ışık tutabilecek belki de Ünye’nin toptan kaderini değiştirebilecek olan tarihi bir röportaja tanık olacaksınız. Çünkü eğer Ünye, Sağlık Turizmine Devlet Hastanesi ile katılmayı başarabilirse, buradan Ünye’deki oteller, tüm işletmeler, tüm esnaf ve tabi ki Devlet hastanesi oldukça ciddi bir döviz girdisine sahip olacaktır. Artık klasik Devlet Hastanesi Yöneticiliği kalıbından çıkıp, uluslararası sağlık turizmine hizmet edebilecek bir düzeyde adeta çok gelişmiş bir özel hastane portföyüne bürünmelidir. İşlemin başarısı için el birliğiyle çalışması gereken Ünye’deki tüm paydaşlara bir ön giriş yapmak amacıyla bilgi aldığımız röportaj konuğumuz, Ünye’nin yetiştirdiği değerli tıp adamlarından Ürolog Prof. Dr. Ali AYYILDIZ. Üroloji dalında engin bilgisinin yanında, emekli olduktan sonra bugünkü görevi Londra’da sağlık turizmine yön verebilecek bir özel şirketin direktörü. Hiç zaman kaybetmeden röportajımıza başlıyoruz. Samimiyetim gereği ve yıllarca Ünye Devlet Hastanesi’nde birlikte görev yaptığım bir meslektaşım olmasından dolayı kendisine röportaj esnasında ‘’Ali abi‘’ diyeceğim.

Uzm. Dr. Ali COŞKUN: Ali abi, emekli olduktan sonra Londra’da görev yaptığınız şirketin adı nedir, buradaki göreviniz nedir, sizin ve bağlı olduğunuz şirketinizin amacı nedir?

Prof. Dr. Ali AYYILDIZ: Londra’da kendi adıma bir şirket kurdum. Türkiye’de yerleşik “Medical in Turkiye’nin koordinatörlüğü ve danışmanlığını yapıyorum. Hedefimiz ilk olarak Londra’da başlamak üzere dünyanın farklı bölgelerinde özellikle başkentlerde “Türk Sağlık Merkezi” kurmak. Amacımız bu organizasyon sayesinde yabancı sağlık turistini kendi ülkesinde görmek, değerlendirmek, sorunlarına çözümü için Türkiye’ye transferini sağlamak, bu amaçla da; Türkiye’de nerde, ne zaman, kiminle, hangi hastanede, hangi yöntemlerle sorununa çözüm bulacağımızı anlatmak ve sonuçta o hastayı Türkiye’deki sağlık sistemiyle buluşturmak, tedavisini yaptırmak ve kendi ülkesine döndüğünde de o hastayla irtibat halinde olmak, eğer tedavisine devam edilmesi gerekiyorsa buradaki sigorta şirketleriyle de anlaşıp tedavisine kendi ülkesinde devam etmek, doktoruyla hasta arasında anlamlı bir köprü vaziyetinde olmak.

Uzm. Dr. Ali COŞKUN: Ali abi öncelikle sizin böylesine önemli bir görev üstlenmenize Ünye adına çok sevindim. Ardından hemen karşı konulamaz bir şekilde ‘’ bu durumun Ünye’ye nasıl bir muazzam fayda sağlayabileceğinin fikir üretimlerini beynimde defalarca yaptım. Sizce bu konumunuzdan Ünye nasıl yararlanabilir?

Prof. Dr. Ali AYYILDIZ: Ünye Devlet Hastanesi’nin fiziki anlamda yeterliliği gayet iyi. Özel bir de hastanesi var. Devlet hastanesi eğer yurtdışından hasta getirme yetkisi alırsa Ordu ve Samsun havaalanından rahatlıkla hasta transferi sağlanabilir. Biz şirket olarak şu an Birleşik Krallık, İtalya, Mali, Sudan, Fildişi Sahilleri, Gürcistan, Almanya’dan hasta getirmekteyiz.

Uzm. Dr. Ali COŞKUN: İlk aklıma gelen Sağlık turizmine Ünye Devlet Hastanesi’nin dahil edilmesini sağlamak, en azından belli bölümlerini sistemin içine sokabilmek için bu konuda Sağlık Bakanlığından yetki almak, örneğin Ünye Devlet Hastanesi’nde bir Saç ekim merkezi Ünitesini kurmak, buraya özellikle Orta Doğulu turistlerin, hatta Avrupalı turistlerin sağlık konusunda saç ekimleri taleplerini hastanemizde karşılamak, böylece hem hastanemize hem ülkemize döviz kazandırmak, şehircilik, otelcilik ve şehir esnafı alanında da Ünye’mize girdi temin edebilmektir. Bu konuda bize yön gösterebilir, bakış açısı, işe başlama noktası verir misiniz?

Prof. Dr. Ali AYYILDIZ: Sağlık turistleri ülkemize en çok; saç ekimi, estetik, metabolik cerrahi, göz ve IVF (tüp bebek) için gelmekte. Diğer konularda da örneğin onkolojik tedaviler, organ nakli gibi, tedaviler için de gelmektedirler. Ünye Devlet Hastanesi’ne rahatlıkla saç ekimi, göz, estetik tedavi için sağlık turisti gelebilir.

Uzm. Dr. Ali COŞKUN: Ali abi bu şekilde bizim Ünye Devlet Hastanesi olarak amacımız belli. Sağlık turizmi pastasından pay alabilmek ve Ünye’nin potansiyelini ülkemiz için maksimum düzeyde kullanabilmek. Sizin bu konuda başkaca önerileriniz neler olur? Başka hangi tıp branşları Ünye için ideal bir program olur? Bu konuda nasıl bir yol izleyelim?

Prof. Dr. Ali AYYILDIZ: Yukarıda söylediğim gibi saç ekimi, göz, estetik başta olmak üzere diğer branşlarda da ciddi çalışma gerekir.

Uzm. Dr. Ali COŞKUN: Bu gün artık, Ünye Devlet Hastanesi 90’lı yılların sonunda birlikte özveriyle görev yaptığımız fiziki konumundan oldukça farklı bir konumda. Burada inanç olduktan sonra her şey yapılır. İstenirse Koroner anjiografi- stent ünitesinin de olduğu, açık kalp ameliyatlarının da yapıldığı kalp damar cerrahisi ünitesi muazzam olarak kurulabilir ve tüm bölgeye hizmet verebilir. Bu amaç için tek engel ilçe hastanesi olması ama böyle bir örnek var. Çorlu Devlet Hastanesi. Neden Karadeniz otobanının ortasındaki, İç Anadolu’ya açılan kapı Ünye Devlet Hastanesi ikinci örnek olmasın? Yanık üniteleri, diyabetik ayak bakım üniteleri ve daha onlarcası hastanemizde kurulabilir. Bu sağlık turizmine de hizmet edebilir. Ünye bundan faydalanır. Bu örnekler çoğaltılabilir. Biliyoruz ki bizler, bilim ve tıp adamları olarak hem Ünye’mizi hem de ülkemizi çağın ilerisine taşıyacak projeleri bizler planlamalı, bürokrasi alt yapısını hazırlamalı, siyasi güç de olmasını sağlamalıdır. Son olarak tavsiyeleriniz neler olur?

Prof. Dr. Ali AYYILDIZ: Bürokrasi, siyasiler ve Ünyeliler birlik olurlarsa yapılmayacak iş yoktur. Biz yıllarca bunun planlarını yaptık. Ama bir olmak, diri olmak ve inanç sahibi olmak lazım. Üniversitenin hastanesi haline gelirseniz bu adımlar daha da hızlanır kanısındayım. Herkese kolaylıklar dilerim. Taşın altına elimi sokmaya hazırım. Sizlerle birlikte üzerime düşen her göreve hazırım. Sevgi ve saygılarımla.

Bu haber toplam 3.084 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sağlık, turizmi…

Haber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
AYNUR BOZKURT SAKALLI 05.02.2019 12:12
Ali Bey, İyi Günler. Sizinle 2018 yılında İzmir Can hastanesinin ev sahipliği yaptığı devlet hibe ve teşviklerin tanıtım ve bilgilendirme toplantısında tanımış idim. Ödemiş Devlet Hastanesine Sağlık Turizmi konusunda kendini hazır hissetmektedir. Fakat hala Sağlık turizmi alma konusunda çekimser kalmamızın sebebi ise farklı dillerde devlet tarafından beklediğimiz tercumandır.

Son Haberler