HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Mayıs 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
11 Mayıs 2020 Pazartesi Saat: 09:25

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Hırsız ve Turgut Amcanın Yumurtaları...(Bir Ünye Hamidiye Klasiği)

Mizah Editörü: İsmail Canbulat
İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Hırsız ve Turgut Amcanın Yumurtaları...(Bir Ünye Hamidiye Klasiği)

Hırsız...

2000' li yılların başları. İstanbul, Çeliktepe' de bir binanın giriş katındaki dairede oturuyoruz. Oturuyoruz derken, bir küçüğüm olan biraderim Sebahattin ile kalıyoruz dairede.

Bir gece yarısı yattıktan sonra, uykumdan biraderimin dürtmesiyle uyandım. Saat Gecenin ikisi, üçleri. Uyku sersemi ilk önce sabah oldu sandım. Baktım etraf karanlık.Biradere dönüp "Ne oldu lan!Gecenin köründe dürterek uyandırıyon beni?" dedim. Birader fısıltılı bir şekilde kulağıma doğru"dış kapıyı zorluyorlar" dedi,

"Ne diyon oğlum sen" dedim korkuyla. Birader"valla deminden beri kapıyla uğraşıyor biri. Ayağa kalkmaya çalıştım uyku sersemi."Gel bakalım şu kapıya" dedim biradere dönerek.

Birader önde ben arkada, yavaş ve sessiz dış kapıya doğru yöneldik.(Böyle durumlarda birini önüne katmak güvenli oluyor gibi.) O biçim tırsıyorum da, biradere belli etmemeye çalışıyorum.

Kapı tarafından gelen sesleri ben duymamıştım. Duyduğunu söyleyen biraderdi. İçimden"İnşallah yanlış duymuştur" diye geçirdim. Gece yarısı bir hırsızla burun, buruna gelmek hiç hoş olmazdı.

Kapıya yanaştık iyice. Kapının kolunu hafiften sağ elimle kavrayıp hızla kendime doğru çektim.

Kapının önünde kimsecikler yok!? Biradere"Hani oğlum in cin top oynuyor kapının önünde!” diye gürledim uyku sersemi.. Birader kafayı kapının altına doğru çevirip"Kapının altına baksana" dedi.

Vay anam! Sanki bir marangoz kapının altında çalışma yapmış gibi. Kapı eski tip ahşap kapılardan. Büyük bir lağım faresi epeydir kapı altında kazı çalışmaları yapıyormuş.

Bizim dış kapının eşiği yoktu. Bu durum farenin işini kolaylaştırmıştı. Kapının önü, kemirilmiş yonga parçalarıyla dolmuştu.

Ertesi sabah ilk işim nalbura gidip, çimento ve kum almak oldu. Boş meyve kasasından birde kalıp yapıp, kapının önüne basitçe de olsa bir eşik yaptım.Böylece akıllı farenin tacizinden kurtulmuş olduk.

Ev sahibi daha sonraları bir çelik kapı taktırdı da, eve hırsız girebilir, fare “kemürebülür” düşüncesinden de kurtulduk.

   

Turgut Amcanın Yumurtaları...(Bir Ünye Hamidiye Klasiği)

1970'li yılların Ünye Hamidiye Mahallesinde geçen çocukluk yılları.. Tüm mahalle birbirinden haberdar. Büyük marketler o zamanlar yok. Mahallenin belirli bir iki bakkalı mevcut.

Bir gecekonduda oturuyoruz.Yan taraftaki üç katlı binada ev sahipleri oturuyor. Ev sahiplerinden Aynur Ablamın alış veriş neferi gibiyim.

Çağrılan bir sesle binanın kapısında soluğu alıyorum. Ufak tefek bakkal alışverişleri benden soruluyor.

Mahalle oyunları oynarken Aynur Ablam tüm gücüyle seslendi bana. Oyunu bırakarak kapının önünde yerimi aldım.

Evde yumurta kalmamış. Aynur Abla mahalle bakkalından beş, on yumurta kapıp gelme mi söyledi.

Doğru Turgut Amcanın bakkalına giderek, beş, on yumurta kaparak Aynur Ablamın ellerine teslim ettim.

Bir saat geçti geçti geçmedi aradan, Aynur Abla baktım bana sesleniyor yine. Kapı önünde ki yerimi aldım hemen.

Aynur ablanın elinde aldığım yumurtalar karşıma dikildi. "Nasıl aldın bu yumurtaları" dedi, hafif bir serzenişle. Sonra sesini yükselterek"Oğlum bu yumurtaların içi hep civciv dolu" dedi! Anaaa! Bu sefer de ben afalladım tabi.

Aynur Abla, "Al bu yumurtaları geri ver hemen"dedi. Yumurtaları alarak, kan ter içinde TurgutAmcanın karşısına dikildim: "Verdiğin yumurtaların içinden hep cücük çıkmış"diyerek yumurtaları Turgut Amcaya uzattım. Kırılmış yumurtaları kontrol eden Turgut Amca şaşırdı tabi. Yumurtaların parasını geri iade etti.

Oradan doğruuu yirmi metre ilerdeki Turan Amcanın bakkalına....

O zaman ki yumurtalar tam organikmiş. Nerede şimdi öyle civciv'li yumurtalar.

  

Bu haber toplam 519 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler