HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Mayıs 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
22 Mayıs 2020 Cuma Saat: 11:11

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ ÜNYE'DE BİR BAYRAM SABAHI... VE ÜNYE LOKUMU... (Geride kalan. )

Mizah Editörü: İSmail Canbulat
İKSAN ABİ'NİN YERİ/ ÜNYE'DE BİR BAYRAM SABAHI...  VE ÜNYE LOKUMU... (Geride kalan. )

ÜNYE'DE BİR BAYRAM SABAHI...

Bayramı en çok kimler sever desem?

Büyük çoğunluğunuz,çocuklar!” diyecektir. İtirazım yok tabii.

Ama bayramı en az çocuklar kadar seven birileri daha var. Belki tahmin edemezsiniz. Onuda ben söyleyeyim o zaman.

Gurbet ellerden memleketine bayram iznine gelenlerin de bu çocuklardan farkı yoktur. Bu duyguyu anlatmaya kelimeler yetmez.

Bu Fakir de gurbetçi kategorisinden olup, bu tarifsiz duyguyu yaşayanlardan birisi...

Bayram Namazı sonrası hemen eve dönmem... Sabah sakinliği ve sessizliği, Bayramlarda daha bir egzotik oluyor. Hele bir de hava iyi ise...Ünye’nin muhteşem özelliklerinden biri olan, “denizden doğan güneşin ışıkları, sizi nasıl da sarıp sarmalar...

Ünye’de Bayram sabahları İksan Abiniz ilk önce, Ünye İskelesini (Köprü’yü) ziyaret eder, onun peşinden, meydandaki Çınarı (pardon Gavağı) selamlar. Onlar benim çocukluğum... Onlar benim büyüklerim... Çocukluğumun izleri ve şahitleri onlar. Bayram Sabahı onları hiç yanlız bırakmam.

Sonra, Hükümet Caddesinden yürüyerek, Han Boğazı tarafına geçerim. Caddelerde tek tük insanlar vardır. Genelde bir sessizlik ortama hakimdir. Bayram Sabahları sessizliğinin ayrı bir akustiği vardır. Han Boğazı tarafına geçmemin nedeni,Emirgan Çay Bahçesine uğrayıp, iki bardak çay içmektir. Güneş ışınları, çay bardağının içinde adeta dans ederken, ben de geçmiş bayramları yad eder, şimdi hayatta olmayan, ellerini öptüğüm büyüklerimi, tek tek hafızamda saymaya başlarım. Allah bütün göçmüşlerimize Rahmet eylesin...

Ama bu bayram, 2020 Korona felaketi nedeniyle mahsur kaldığım İstanbul’dan, tüm Ünyeli çocukluk arkadaşlarımın, İstanbul'da bulunan tüm arkadaşlarımın bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim...

Özellikle de gurbette olup da benim gibi Ünyeye gelemeyen güzel insanlara; normalde Ünyedeyken, meydandaki Gavağın ve Ünye İskelesinin, Köprüsü’nün selamını iletirdim ama... Şimdi memleketimize hasret galdık!

Siz söyleyin olur mu bu Bayram, meydandaki Gavağa ve Köprü’ye benim selamımı... İksanınız gelemiyormuş bu bayram deyin, onlar anlar...

Sağlıkla, huzurla daha nice bayramlar görmek dileği ile, eyvallah!

***********************************************

 

ÜNYE LOKUMU... (Geride kalan. )

Yüzüncü Yıl Çay Bahçesinden Köprü’ye doğru fotoğrafı çekilecek jeste sahip bir lokum bu... Sıradan değil yani.

Çocukluğumuzda bayram sabahlarını zor ederdik. Hamidiye Mahallesinde el öpülecek o kadar ev var ki. El öpüp çıktığımız her evden elimize bu lokum tutuşturulurdu. O zamanlar bizim gözümüz hep verilen harçlıkta olurdu. Bu yüzden lokum verenlere bozulurduk.

Bayram öncesi aileler bu lokumu özenle hazırlayıp bayram günü ziyarete gelenlere, ayranla, şerbetle, limonata ya da Çataltepe Gazozuyla ikram ederlerdi. Kendine özgü bir tadı vardı bu lokumun. Şimdiki bayramlarda bu lokum evlerde yapılıyor mu bilmiyorum... Sonraki yıllarda Gün Fırını, İsmet Amca bu lokumlardan günlük hazırlayıp satışa sunmaya başladı.

Hatta, Ünye ve Fatsa arasında, “hangi ilçe lokumu daha iyi yapıyor” diye amansız bir rekabet olduğunu Aynur Zeren Tan Hocamızdan öğrenmiştim. Editörüm İsmail Canbulat’ın Genel Koordinatörlüğü’nü yaptığı “Ünye De Fatsa Arası” adlı mizah belgeselinde de bu konu işlenmişti.

Şu anda Ünyenin belli başlı pastaneleri de bu lokumdan hazırlayıp satışa sunuyor. Ünyedeki izin dönüşlerinde bu lokumlardan mutlaka alırım.

Şu anda buzdolabının buzluğunda bir kilo Ünye Lokumu cillop gibi yatıyor...

 

 

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler