HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Temmuz 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
26 Haziran 2020 Cuma Saat: 10:32

HAVVA ABLAMDAN ALDIĞIM KÂĞIT BEŞ LİRA... VE “EMEKÇİ” EDİTÖRÜM İSMAİL CANBULAT’IN İŞÇİ FOTOĞRAFI...

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
HAVVA ABLAMDAN ALDIĞIM KÂĞIT BEŞ LİRA... VE “EMEKÇİ” EDİTÖRÜM İSMAİL CANBULAT’IN İŞÇİ FOTOĞRAFI...

HAVVA ABLAMDAN ALDIĞIM KÂĞIT BEŞ LİRA...

(Havva Gürsoylu Ablama İthafen.)

1990 Yılının Ağustos ayında askerliği bitirerek Ünye'de soluğu aldım. Ekim ayı gibi de İstanbul'a damladım yine...

18 ay uzak kalmışız İstanbuldan. Beni kabullenmek konusunda zorlanmıştı biraz... Ben de 1991 yılının şubat ayında tekrar Ünye'ye döndüm. İstanbul işini tamamen noktalamak istiyordum aslında... Taa 1984 yılında İstanbula gitmiştim ve uzun bir aradan sonra Ünye'de dikiş tutturmak zordu tabii.. İlk etapta evdekiler ile arayı açtım.Çalışacak bir iş bulmak da zor. Günleri boş bir şekilde geçirmeye başladım. Cepte kuruş harçlık yok. Arkadaşların yancısı olmuştum adeta. Çay ve sigara ikram eden olursa içiyordum. Ünye sokaklarında geçen avere günler iyice bezdirmişti beni. Sonunda anladım ki, bu Ünye'den bana ekmek yok! En ufak fırsatta maalesef Ünye'yi terketmeliydim. Bu fırsat çıkana kadar beş kuruşsuz yaşamaya da dayanmalıydım...

Bu dönem içinde Mustafa Güdek dostumla tırpan vurmaya gittim. Oradan aldığım harçlık ile bir süre idare ettim. Bir gün Hadiye teyzenin bahçesine inek kermesi taşıdım el arabası ile. Bu harçlık ile bir hafta boyunca sigaramı alıp, çayımı içtim.

Ve Kış ayları geldi çattııı... Harçlık çıkaracak günü birlik bir işin olmadığı günler... Cepte harçlık namına bir şey yok!

Bir gün, küçük biraderlerden biri: "Havva abla seni çağırıyor" dedi! Gözlerim ışıldadı bir an. Harçlık kokuları geldi burnuma...

Havva abla dediğim; Ünyenin tanınan ticaret adamlarından Ali Gürsoylu abinin eşi.. Ailecek bağ bahçe işlerini biz yapardık.

Havva ablamın yanında aldım soluğu; Odunluktan eve biraz odun taşınması gerekiyormuş. Hemen koyuldum işe... Üç dört seferde yeteri kadar odun taşımıştım. Havva Ablaya seslendim: "İşim bitti abla, ben gidiyorum."
Aslında arkamdan çağrılmayı bekliyorum
-çakdumayın-. Arkamdan bir ses: "Az gel buraya!"
Şaşırmış pozlarına bürünüyorum:"Ne oldu abla!?"
"Al şunu bakalım"
dedi Havva ablam. Uff!! Kâğıt beş milyonluk!! Ben poza devam tabii:"Yaa abla ne gereği vardı" felan diyerekteen, Havva ablanın elinden beş kağıdı alarak cebe yerleştirdim.
Hemen ilçe merkezine indim. Hükümet Caddesinde bulunan Yaşar Yıldız amcanın bakkalından bir paket Tekel 2000 sigarası aldım. Oradan da dooru Tavukçunun çay ocağına!..

Keyfim şimdi yerine gelmişti işte! Ne güzel insanlar vardı şu Ünye’de...

Lakin bana Ünye’de bir gelecek görünmüyor, “ekmek parası”, İksan abinize İstanbul’dan göz kırpıp duruyordu...

 

BİR ANI DA EDİTÖR İSMAİL’DEN...

“EMEKÇİ” EDİTÖRÜM İSMAİL CANBULAT’IN İŞÇİ FOTOĞRAFI...

(1982 Senesinin Ramazanı. Temmuz Ayı. Ünye, Garipoğlu Menteşe Sanayi, Uzunkum Mevkii.Tezgah Başındaki Patron Faruk Garipoğlu.)

Kendisi bu fotoğraf hakkında şunları anlattı bana:İksan abiii!! Sakın öyle, gazozcu, gazoz fabrikası sahibi  Muharrem Canbulatın oğlu İsmail o zamanlar lüks içindeydi diye bakma kardeşim... Ben her yaz sürekli çalışırdım... Tezgâhtarlık, züccaciyecilik, rahmetli Cücür amcanın yanında eleman, matbaada işçi, gazoz satıcısı, sanayide çırak... Bak bu fotoğraftaki güzel insan Faruk Garipoğlu Amcamın menteşe sanayiinde çalışırken, ellerim parmaklarım bütün kesik kesikti ve sabahtan akşama kadar gerçek bir işçi olarak 3 ay çalışmıştım, tıpkı her yaz başka bir işte olduğu gibi... Ama fotoğrafta görüyorsun; gülüyoruz, mutluyuz. Çünkü çalışmanın tadını, emeği, acıyı, gözyaşını ve teri babam bize anlatmak istemiş, bizi hayata hazırlamak istemişti. Allah razı olsun ondan."

Kendimden bir şey yazmaya elim varmadı. Vah Editörüm vaah!” demekle yetiniyorum...

Bu haber toplam 1.217 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler