HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
17 Temmuz 2020 Cuma Saat: 11:15

SÜLEYMAN ZABİT (SABİT SAN) AMERİKA’DA... FİLM GİBİ HAYAT HİKÂYESİ...

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
SÜLEYMAN ZABİT (SABİT SAN) AMERİKA’DA... FİLM GİBİ HAYAT HİKÂYESİ...

SÜLEYMAN ZABİT (SABİT SAN) AMERİKA’DA... FİLM GİBİ HAYAT HİKÂYESİ...

 

(“KİŞİSEL TARİH AYNI ZAMANDA BİR TOPLUMSAL TARİHTİR sonucuna vardım” diyor, halkbilimci yazar ve akademisyen Muhsine Helimoğlu Yavuz.. Biz de anlattığımız kişisel anılarla, toplumsal tarihe katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Umarım değerli bir şeyler çıkarabiliyoruzdur ortaya...) 

 

HACI AHMET AMCANIN KIZI AFİFE'DEN, MAHMUT AMCANIN KIZI AFİFE'YE...

(Afife Ak hanımefendiye benimle paylaştığı bilgi ve fotoğraflar için teşekkür ediyorum.)


Süleyman Zabit (Sabit San) amcanın hayatı ile bir başlangıç düşünüyordum bu yazı dizimize...

 

Variloğlu Hasan amcanın kızı Aynur Sağlam ablanın telefonu ile planlarımda bir değişiklik yapmak zorunda kaldım. Aynur abla sayesinde Süleyman amcanın babasını da öğrenmiş oldum. Onu anlatmasam, hikâyemiz eksik başlamış olacaktı...

 

Aynur ablanın anlatımı ile, Süleyman Sabit San’ın babası Hacı Ahmet amcayı kısaca tanıyalım o zaman;

Mahmut amca ve Babası Süleyman Sabit San henüz bu dünyada yok iken, o meşhur bahçede olan bir kişi var; Karısı ile mesut şekilde yaşayan Hacı Ahmet amca. Birde erkek çocuğu oluyor. İsmini Süleyman koyuyorlar..

 

Ne oluyorsa artık, bir gün Hacı Ahmet amca hanımı ile ayrılıyor. Süleyman amca o sırada dört yaşlarında henüz...

 

Daha sonra Hacı Ahmet amca; Aynur ablanın babası Variloğlu Hasan amcanın halası Sultan teyze ile dünya evine giriyor... Tam dört evladı oluyor Sultan teyzeden...

Çocukların isimleri şöyle; Afife, Havva, Makbule, Hasan. Diğer eşten olan Süleyman amca ile tam beş çocuk.

 

Hacı Ahmet amcayı her akşam eve dönüşünde, yeni hırkasını ve rugan terliklerini giyerek kapıda karşılıyormuş eşi...

 

Gel zaman, git zaman, Hacı Ahmet amcadan sonra bahçede Süleyman amca hayat sürüyor. Onun peşinden de o meşhur “muhteşem” meyve bahçesi Mahmut amcaya kalıyor. Biz çocukken mahallede Mahmut amcayı tanıdık. O bahçenin ismi de o yüzden Mahmut amcanın bahçesi olarak kaldı bizde...

 

Ve gün geliyor Mahmut amcamız da evleniyor ve bir kız çocuğu oluyor. Dede Süleyman Sabit San da, çok sevdiği kız kardeşi Afife'nin ismini, Mahmut amcanın ilk kız evladı ve kendisinin de ilk kız torununa veriyor.

 

Bu bilgileri vermeden Süleyman Sabit San amcanın hayatını anlatmaya başlamak eksiklik olacaktı. Şimdi tamam oldu!

 

“Asıl film” şimdi başlayabilir...

 

MAHMUT AMCANIN BABASI SÜLEYMAN SABİT SAN...

 

Süleyman amcanın babası Batum muhaciri, Gürcü kökenli dolayısıyla.

 

Süleyman Sabit San, İstanbul Ticaret Mektebinde (Üniversite’de) okuyor. O yıllarda Ünye’de Üniversite okuyan nadir insanlardan...

 

Yönetime muhalif görüşlerinden dolayı arandığını duyunca beş altı arkadaşıyla birlikte İtalyan bandıralı bir yük gemisi ile yurttan kaçıyorlar. Yıl 1913 gibi... Geminin rortasına göre; Ege Adaları, Yunanistan, Atina, İngiltere, Amerika, New York... (Ne macera ama, tam İksan abinize göreymiş...)


 

Tam 5 Yıl New Yorkta kalıyor Süleyman amca...

 

Amerika’da aşık olup nişanlanıyor,ancak nişanlısı bir yangında hayatını kaybediyor.

 

Gurbet elde ölüp o topraklarda kalacağı için geceleri ağladığını anlatırmış Süleyman amca, torunlarına... Nişanlısının trajik ölümü de onu kötü etkiliyor ve bir yolunu bulup ülkeye dönüyor.

 

I. Dünya Savaşı başlamıştır ve devam etmektedir... 1918 yıllarıdır.. Türkiye’ye dönünce ailesi onu evlendiriyor. Oğlu Mahmut Sabit San, o yıl doğuyor. Süleyman Sabit San, o sıralar yönetim kadrolarından uzak duruyor, aynı zamanda, kendi ifadesine göre “sistemle uyum problem” yaşıyor.

 

Ünye Büyük Camii karşısındaki dükkanların da kaba terzilik denilen halk tipi pantolon v.s. dikimi yapıyorlar. Daha sonra basma satmak için Sümerbank'tan mal alıyorlar.

Milli Koruma Kanunu nedeni ile belirtilen fiyatın üstünde mal satmak hapis nedeni olduğu sıralarda, metresi 149 kuruşa satılması gereken kumaşları komşu esnaf 250 kuruşa satarken, müşteriler, aynı mal olmasına rağmen 149 kuruşa sattıkları için; “ucuzdur vardır bir illeti” diyerek aynı basmayı onlardan almıyorlar. (Dürüstlükleri başa bela oluyor.) Afife San, “bu duruma bizzat şahit olmasının, ‘ticarette dürüst olmanın, korkaklık olduğukanısına sahip olmasına neden olduğunu anlattı bana... Lâkin, “ucuz olduğu için satılamayan (!)” kumaş topları raflarda kalmaz. Bir zaman sonra Mahmut Sabit San'ın kayınçosu Cemal Ay, bu kumaş toplarını kendi manifatura dükkanına almıştır.

 

Daha sonra, Askerlik Şubesinin ihaleye çıkardığı ikinci el Asker kıyafetlerini alıp, satıyorlar. Böylece bir süre, yoksul müşteri grubuna hitap etmeyi sürdürüyorlar.

 

Lahne Köyündeki fındık bahçelerinden aldıkları yıllık fındık hasadı da aile bütçesine yardım etmektedir. Sebze ve meyve bakımından da ev bahçesi çok müsaittir. Ayrıca bahçede iki adet arı kovanı vardır.

 

Süleyman Sabit San daha sonraki yıllarda eve çekilir. Dükkan kiraya verilir. Bahçedeki küçük evde de bir kiracıları vardır.

Süleyman Zabit amca, 15 yıl da kendi mahallesi olan Hamidiye’deki Hışım Ali Camisinde müezzinlik yapıyor. Evde de sürekli kitap okuyan münevver bir insandır. Derken, çıkan bir yasa ile cami görevlilerine maaş bağlanıyor. Kendisine, önceki yıllara yönelik hizmetinin karşılığının toplu olarak verileceği bildiriliyor.  Ancak o bunu kabul etmiyor. İmamlığı, Allah rızası için yapıldığını söylüyor... O tarihten sonra vefatına kadar sadece aylık alıyor bu güzel insan.. Buradan kendisine rahmet diliyorum.

 

Kendi şahsıma, görmek nasip olmadı Süleyman amcayı...

 

Hamidiyenin orta yerinde bulunan dünya cennet bahçesinden, sonsuz alemdeki gerçek Cennette yerini almıştır İnşallah...

Bu haber toplam 1.441 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler