HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
24 Temmuz 2020 Cuma Saat: 10:43

AYASOFYA-İ KEBİR CAMİİ’NDEN CANLI YAYIN! VE BALIKLARI SEN Mİ TUTTUN?

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
AYASOFYA-İ KEBİR CAMİİ’NDEN CANLI YAYIN! VE BALIKLARI SEN Mİ TUTTUN?

AYASOFYA-İ KEBİR CAMİİ’NDEN CANLI YAYIN!

 

İSMAİL CANBULAT VE İHSAN KOCAGÖZ AÇILIŞ CUMA’SINDA BUGÜN AYASOFYA’DA…

 

 Ayasofya açılacak!.. Türk'ün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar, Ayasofya'nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilirler.

 

Ayasofya açılacak... Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak!.. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek...

 

Ayasofya açılacak!... Bütün değer ölçülerini, tarih hükümlerini, dünyalar arası mahsup sırlarını, her iş ve her şey hakkındaki gerçek miyarları çerçeveleyici bir kitap gibi açılacak…Demişti 1965’te, Üstad Necip Fazıl Kısakürek…

 

İki bin yirmi’nin yirmi dört temmuz günü, yine bir Cuma günü, Fatih’in Türk Milletine armağan ettiği-vakfettiği Ayasofya-i Kebir Camii açılıyor.


 

Bu yazıyı okuduğuz anlarda “İksan Abi” İhsan Kocagöz, oğullarım ve İstanbul dışından, hatta Yurtdışından bugün için gelen dostlarla birlikte Ayasofya’da Cuma Namazında olacağız İnşallah...

 

Hem Ayasofya’nın açılışına şahitlik edip, torunlarımıza anlatacağımız bu büyük gururu yaşayacak, hem de Ünye Kent Gazetemiz adına, detaylı, farklı, biraz da mizahî izlenimlerimizi kaydedeceğiz Pazartesi günkü sayımızda sizlerle paylaşmak için… Gelenlerle orada buluşuruz İnşallah… İslam ve Türk alemi için Hayırlı olsun…

İsmail Canbulat

 

BALIKLARI SEN Mİ TUTTUN?

 

 

(Foto: M. Ufuk Mistepe Arşivi. Ünye İskele (Köprü!). 1966)

 

Biz daha doğmamışız. Ama Kâlû Belâ'da ruhlarımız sıraya girmiş durumda. İtiş kakış sıranın bize gelmesini bekliyoruz.

Ünye İskelesi ise hep varmış gibi. Arka planda görülen evler hep öyle duracakmış gibi... (Ama nerdeee.. Ne eski iskele kaldı, ne eski Ünye.. Ahh!)

 

Fotoğraf güzel ve esprili: Ünye insanının neşesini yansıtıyor... Abimin biri iskelenin ucundan meydan tarafına doğru gidiyor. Diğeri ise iskelenin uç tarafına doğru yürüyor... İskelenin orta yerinde karşılaşıyorlar! Belli ki birbirlerini tanıyorlar. Uç tarafa giden hayretle: "Senmi tuttun bu koca balıkları gaymaam?" diye soruyor.

(Buradan, İstavrit mi, yoksa Mezgit balığı mı bunlar anlayamadım.)

Meydana doğru giden, balık dolu poşeti kaldırarak: "İstersen saa satiim" diyor.

Abimin elbisesi balık tutmaya uygun bir elbise değil. Yani balığı o tutmamış gibi. Köprüye gelen (aha da köprü dedim işte) balıkçı teknesinden beleşe almış gözüküyor, (çakdumayın..)

Balıkları sen mi tuttun diyen abim: "Çok fiyat çektin yaa balıklara" diye söyleniyor. Anlaşamıyorlar haliyle...

 

Üçüncü kişiyi çözemedim. Acaba bu iki kişiyi tanıyor mu? Yoksa Objektife girme çabasında olan birisi mi? Balık dolu poşeti mi gösteriyor, yoksa Yüzüncü Yıl Çay Bahçesini mi (yani Galabuzu mahallesini mi) gösteriyor? Lakin, durumundan, çok keyifli olduğu görülüyor.

 

Velhasıl, biz yokken Ünye güzelmiş! O güzelim ahşap evler yıkılıp, koca,ruhsuz betonarme apartumanlar yapıldı.. Kırk yıllık köprünün etrafını da bir güzel kapattık! Ünye yerinde duruyor da, ruhu çoktan sonsuz aleme göç etti. Bizim ruhlar henüz yerinde ama, bedenlerde bir hayır yok... Zor işler bu yalan dünya işleri.

 

Fotoğraftaki büyüklerim sağ mı değil mi bilmiyorum.

Yaşayan varsa uzun ömür. Dünyayı terk eyleyen varsa eğer, rahmet dilerim.

 

 

Bu haber toplam 668 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler