HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Ocak 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
18 Eylül 2020 Cuma Saat: 10:37

ÜNYE’NİN VE KARADENİZ’İN İLK MİZAH DERGİSİ ÇANGAL VE DOĞAN GÜNDOĞDU ANISINA...

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
ÜNYE’NİN VE KARADENİZ’İN İLK MİZAH DERGİSİ ÇANGAL VE DOĞAN GÜNDOĞDU ANISINA...

ÜNYE’NİN VE KARADENİZ’İN İLK MİZAH DERGİSİ ÇANGAL VE DOĞAN GÜNDOĞDU ANISINA...

Karadeniz'in bölgesel olarak ilk ve tek mizah dergisi olan Çangal Mizah Dergisi, “İzahı olmayan şeylerin mizahı olurmuş.” Mottosu ile 20 EYLÜL 2016’da Karadeniz'in İncisi Ünye'de hayat buldu.

ÇANGAL'IN 1. SAYISI

Benim de katkı verdiğim ve değerli abim Doğan Gündoğdu’nun kurucularından olduğu ÇANGAL dergisini ve vefatının sene-i devriyesinde, Ünye basınına ve mizahına büyük katkıları olmuş olan, “İKSAN ABİNİN YERİ”ni kurmamızda bana ilham veren Doğan abiyi anmak ve Ünye Mizah Tarihi’ne bir not düşmek istedim...

DOĞAN GÜNDOĞDU VE İHSAN (Figür) KOCAGÖZ

Karadeniz'in güncel ve toplumsal sorunlarının anlatıldığı mizah dergisi ÇANGAL’IN Kurucuları; Ünye Okuyorum Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni de olan İşletme Mühendisi, Ünyeli karikatürist Gazeteci Rahmetli Doğan Gündoğdu abimiz ve ZONGULDAK'ta yaşayan Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü mezunu karikatürist Şerif Cihan idi..

İstanbul’daki Ordu Tanıtım Günleri'nde

Ünye'nin önde gelen isimleri de “ÇANGAL” demişti!

Karadeniz bölgesinde iller ve ilçeler bazındaki sosyal, toplumsal ve ekonomik sorunları da işleme amacıyla, ayda iki kez yayınlanan Çangal Dergisi, Ünye merkezli olarak Zonguldak ve Artvin arasında bulunan illerde satışa sunulmuş ve büyük bir heyecan oluşturmuştu. Karadeniz’in çeşitli illerinden çok değerli mizahçı kadrosu, çarpıcı kapakları ve kaliteli mizahıyla çok ilgi görmüştü.. Lakin “ironik bir şekilde”, “komik” sebeplerden, ömrü çok uzun olamadı. Çangal kapanınca, Doğan abi de Ünye Okuyorum Gazetesinde KANCA adlı bir mizah eki yaptı ve benim eserlerimi de orada yayınladı, vefat edene kadar. 

 

DOĞAN ABİ, İKSAN ABİ (FİGÜR) VE ÇANGAL...

DOĞAN GÜNDOĞDU, benim karikatür ve yazılarımı Facebook’ta görüp, “bunları bizim ÇANGAL’DA yayınlayalım” demişti ve yayınlamıştı da, tanışıklığımız oradandı...

2016 Yılının Eylül ayında, Doğan Gündoğdu abiyi böyle çizmişim kendim ile birlikte...

İsim hakkı Şerif Cihan’a ait olan Çangal mizah dergisini hayata geçirebilmek için çok uğraştı. Ünye izinlerimde yanına uğradığım zamanlar bu mevzu üzerine konuşurduk hep. Bütün Karadeniz bölgesine ait bir mizah dergisi olacaktı bu.

Nihayetinde 20 EYLÜL 2016’da çıktı! Lakin, kısa bir süre yayın hayatı oldu bu derginin.

Doğan abi uzun soluklu bir dergi olması için çok uğraş vermişti....

Dergi kapandıktan bir-kaç ay sonra da, 2017 yılının Kurban Bayramı sonrası, yedi eylül günü, aniden, 57 yaşında ebediyete göç etti Doğan abi. Bizi gidişi ile bile şaşırtmayı başardı! Aramızda çok güzel bir dostluk kurulmuştu. Çangal mizah dergisi gibi, bizim bu dostluğumuz da kısa sürdü.

Güzel olan şeyler hep kısa sürüyor gibi nedense...

 

GERİYE İSE BİR ZAMANLAR ONUNLA İLGİLİ YAZMIŞ OLDUĞUM ESKİ YAZILAR KALDI:

FENER ALTINA TAKILAN ÇİZER...

Ünye’de bulunan Doğan Gündoğdu Hocam, çıkarttığı Çangal mizah dergisinin tanıtım ve dağıtma işleriyle meşgul.

Doğan ağbi geçen gün, meydanda yıllardır aynı yerinde bulunan, bir Ünye efsanesi olan Cücür Kitap Ve Kırtasiye dükkânına gider. Amacı, bir miktar Çangal mizah dergisini, satılması için buraya bırakmak...

Buranın sahibi olan, mahalleden de abimiz Mehmet Cücür’le bir diyalog geçer aralarında... Mehmet abi beni normalde tanıyor. Ünye'ye gittiğimde yanına uğrar, kısa da olsa muhabbet ederiz.

Mehmet abi beni soracak Doğan abiye ama, ismim o an aklına gelmiyor! Doğan abiye dönüp: "Feneraltı’na takılan bir çizer vardı ya. Şimdi ismi aklıma gelmedi. Onun da karikatürleri var mı Çangal da?" diye sorar. Doğan abi durumu anlar. "Haa, sen İhsan’ı, bizim Figür’ü diyorsun. Olmaz mı kardeş. Ayıpsın!" der.

Bu güzel haberi alan Mehmet abi de Çangal’ı, standın en görünen yerine yerleştirir.

Adımız “Feneraltı’na takılan çizer” diye bellenmeye başlayacak da, bundan korkuyorum şimdi. İyi mi?

(Nitekim yıllar sonra bu tanımlama gerçekleşti Vallahi, iyi mi?)

  

BOYNU BÜKÜK KARGALAR...

Rahmetli Doğan Gündoğdu abiyle muhabbetimiz sırasında ne zaman hayvanlar ile ilgili bir mevzu açılsa, “yolunu gözleyen kargalarını” anlatmadan edemezdi!

Fevzi Çakmak Mahallesi tarafına düşen muhitte, sahil tarafında denizi gören bir apartmanda oturuyordu Doğan abi.

Mizahçı gözlemiyle, heyecanla, “Figür, bu kargalar çok akıllı hayvanlar haa!" derdi. Sabah erkenden kalkıp sahil kenarı yürüye yürüye ofisine giderken, yanına içine bayat ekmekleri koyduğu poşet çantayı da alır, deniz kenarına yakın uygun yerlere bu bayat ekmekleri bırakırmış.

Kargalar gün aşırı tekrarlanan bu olaya alışmış. Dört gözle Doğan abinin gelmesini beklerlermiş.

Biraz sertleşen bayat ekmekleri, sahildeki su birikintilerine batırıp yumuşattıktan sonra yerlermiş! Bu yumuşatma olayını anlattığı esnada kendini gülmekten alamazdı.

Bir de, Doğan abiyi, ilk gözetleme yapan karga görür, ondan sonra diğer kargalara haber verirmiş!..

Doğan ağbi 57 yaşında, ani bir rahatsızlıkla rahmetli oldu. Şok olduk! Doğan abiye alışan kargalar bizden daha şaşkın durumdadırlar bence. Biz Doğan abinin rahmetli olduğunu biliyoruz. Ya “onu bekleyen” kargalar?..

ÇANGAL 3. SAYISINDA MÜTHİŞ FETÖ-ABD KAPAĞI!

 

KANCA MİZAH EKİ...

Çangal kapandıktan sonra, Doğan hocam Ünye’de çıkardığı "Okuyorum" gazetesinde "Kanca" isimli bir mizah eki çıkarmış, Kanca’nın ilk sayısında benim iki adet işime yer vermişti.

Biri Ünye Çamlık’la ilgili. Diğeri ise Kilyos’taki bir koy ile ilgili. Çok seviyordu mizah işini. Mizahcının dostuydu Doğan hocam.

İyi ki vardı.. İyi ki onu tanıdım...

 

GİDERKEN UĞRA FİGÜR!

Bir bayram izninde Ünye’ye gitmiştim. Her zamanki gibi, ofisinde buluştuk Doğan abiyle. Çay eşliğinde her zamanki gibi derin mizah muhabbetlerine daldık. Projelerinden söz etti!

Ofisin kapısına kadar çıkıp "giderken uğra Figür" dedi. Tam dört gün sonra aniden vefat etti. Bütün dostları şaşkına döndük! Ünye’ye gittiğimde ilk uğradığım kişiydi O.. Ofisin bulunduğu binanın asansörünü kullanmadan koşar adım çıkardım merdivenleri. Ofisin kapısında belirir, hafif tebessümle "hoşgeldin Figür efendi" derdi. Muhabbet sonrası ayrılırken, çıkardığı mizah dergilerinin son sayılarını özenle bir çantaya koyar verirdi. Kulaklarımda en son cümlesi yankılanıyor hâlâ:"Giderken uğra Figür." Uğramasına uğrarım da Doğan abi... Haber vermeden uzun bir yolculuğa çıkmışsın. Ofisin kapısı taştan duvar olmuş. Bir de “uğra” diyorsun. Böyle şaka mı olur?

.......

Hiç bir işi gözünde büyütmeyen Doğan abim, "Ölüm de gözde büyütülecek bir şey yok" der gibi ayrıldı aramızdan....

Ağbim gibi sevdiğim, gayretli mizahçı, güzel insan Doğan Gündoğdu Üstadım;

Bizler bu bayrağı aldık ve Ünye’de, Ünye Kent’te İKSAN ABİNİN YERİ’nde dalgalandırıyoruz! Bu sayıyla da 57. sayıya, yani senin vefat ettiğin yaşa ulaştık abi!

İhsan (Figür) Kardeşin son nefesini verene kadar seni hiç bir zaman unutmayacak...

Mekânın Cennet olsun İnşallah...

Bu haber toplam 1.788 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler