HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Mayıs 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
21 Eylül 2020 Pazartesi Saat: 10:05

KAPI KOLUNDAKİ AYAK... “NE GÜZEL ABİMİZDİN SEN ERNUR SAĞLAM!”

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
KAPI KOLUNDAKİ AYAK... “NE GÜZEL ABİMİZDİN SEN ERNUR SAĞLAM!”

KAPI KOLUNDAKİ AYAK... “NE GÜZEL ABİMİZDİN SEN ERNUR SAĞLAM!”

1970'li yılların sonları.... O zamanlar çok az evde var Televizyon.. Meraktan ölüyorum “bu akşam ne oynii acaba?” diye.. O yüzden ben yine numaradan bir matematik dersi bahanesi ile ev sahibimiz Aynur ablamın yanında soluğu almışım!

Televizyon akşam saatlerinde açılış yapıyordu. Gece yarısı da İstiklal Marşı ile kapanış olurdu.

   Akşam ezanından sonra üçüncü katın zilini çalardım. Rahmetli Pakize teyze sürgülü pencereyi açarak aşağıya doğru seslenirdi "kim ooo?" diye.

      Benim olduğumu anlayınca açardı kapıyı. Koşar adım, ahşap kahverengi merdivenleri bir solukta çıkardım.

Salonun giriş kapısını açarak, Televizyonun karşısında yerimi alırdım. Matematik dersimi Aynur abla yapıyordu nasıl olsa... (Ülen İksan! O zaman da biliimuşun işini!)

      Salon girişinin sağında bir divan vardı. Buraya genelde Ernur abi uzanırdı. Ayaklarını da salon kapısının koluna dayardı.

Haberler, reklamlar ve filmler peşi peşine biterdi. İstiklal Marşı ile televizyon kapanma saati gelirdi. Aynur abla yatakları hazırlamaya başlardı ufaktan ufaktan.

      Ben halen oturduğum yerdeyim. Artık çıkıp eve gitmem gerekiyor. Gidemiyorum ama.

Ernur abi ayakları salon kapısına dayalı, sızıp gitmiş çoktaaan. "Acuk ayaklarını kapı kolundan çekermisin Ernur abi" diyecek cesaret nerde bende!

      Aynur abla "hadi sende yavaştan eve git" diyor bana. Bakıyor Ernur abisinin ayakları kapı kolunda...

Ernur abisine dikkatlice sesleniyor, Ernur abi gözlerini hafiften aralayıp direk beni süzüyor.. “Eyvah diyorum, şimdi hapı yuttuk!” ama Ernur abim babacan tavırlarla ayaklarını kapı kolundan aşağıya indirip divana doğru çekiliyor... Açılan salon kapısından zıpkın gibi fırlıyor, merdivenleri ikişer ikişer atlayarak aşağıya iniyorum!

  Gecenin karanlığında dış kapıdan bir gölge gibi süzülerek, yan taraftaki oturduğumuz gecekondunun kapısından usulca içeri giriyorum.

     Ernur abinin evde olduğu diğer gecelerde de, bu rutin kapı koluna ayak koyma işi sürdüü gittii.

 Bende İstiklal Marşı ile televizyonun kapanmasının ardından hep o hafif gerilimli, “kapıdan ayak çektirme anlarını yaşayıp” bizim gecekondunun yolunu tuttum. Ne günlermiş bee..

 .....

Ernur abi, güzel bir abimizdi...Hamidiye Mahallesinden Rahmetli Variloğlu Hasan amcanın en büyük oğluydu. Gecekondularında oturmamız sayesinde yakinen tanımış oldum onu. Benim çocukluğumda Ünye Çimento Fabrikasında çalışıyordu.

Naif bir isim taşısa bile görünüşü sertti.. Bıyıklarıysa efsane! Biraz sarışın bir yapıya sahipti. Eğer esmer birisi olsaydı, haşin yapısı daha rahat ortaya çıkardı.

Bir gün, İlkokul üçüncü sınıfta ağır bir zatürre hastalığı geçirmiştim. Babam bana ilaçlarımı içirtmeyi başaramamış, ev sahibemiz Aynur abladan yardım istemişti.

Aynur ablada, inatçı İksan’a ilaçları içirtme konusunda başarılı olamayınca, abisi Ernur abiyi çağıracağını söyleyerek beni Ernur abiyle korkutma yöntemini uygulamış ve başarmıştı da!

Ama tatlı ve karizmatik adamdı Ernur abi. Bir zaman sonra Ünyeden ayrılıp, çalışma hayatını başka bir çimento fabrikasına sürdürdü. Yıllar öncede emekli oldu.

Uzun süredir görmediğim Ernur abiyle fındık zamanı Ünye’de karşılaştım; Güzel yaşlanan Ernur abi, karizmasını halen sürdürmeyi başarıyor. Birlikte çok anımız olan saygıdeğer abime sağlıklı uzun ömürler diliyorum...

 

MAHALLEMİZİN YAKIŞIKLI SUBAYI HÜSEYİN SAĞLAM...

Ev sahiplerimiz, gecekondunun yanıbaşında bulunan üç katlı binalarında oturuyorlardı. Rahmetli Varioğlu Hasan amcayı görmek nasip olmadı bana.. Hanımı Pakize teyze, iki oğlu ve bir kızı, bu evin üçüncü katında oturuyorlardı.

Ernur abi, Yusuf abi ve Aynur abla.. Meğerse üç kardeş değillermiş. Bir erkek kardeş daha varmış.

Bu kardeşlerini bir bayram sabahı görmek nasip oldu: Jilet gibi subay elbisesi üstünde, Ray-Ban türü bir gözlükle artizler gibi çıkmıştı karşımıza Türk Ordusu’nun yakışıklı subayı Hüseyin Sağlam!

Karizma o biçim yani Hüseyin abide... Amaaa bizim için bunlar önemli değil!

Çocuğuz, beni tek ilgilendiren, bayramlarda verilen harçlığın limiti! Herkesin karizması kendine.. Bu harçlık konusunda da sınıfı geçebilecekmiydi acaba Hüseyin abi? Bayram sabahı evin üçüncü katına çıktım. Hüseyin abi koltukta oturuyor. Yanına yanaşıp “şap!” öptüm elini.

Cüzdanına şöyle çevik bir hamle yaptı, havada bir yuvarlak çizerek kağıt beşliği elime çaktı! Hüseyin abi anında sınıfı geçmişti...

 ....

Aradan 40 sene geçmiştir Hüseyin abiyi görmeyeli. Bu yaz fındık işleri için Ünye'ye geldiğini duyunca, fındık evlerinde  aldım soluğu. Bütün kardeşler bir aradaydı...

Erken yaşta subaylıktan emekli olmuş Hüseyin abi, Hukuk da okuyarak Avukat olmuş! (Vay anam vayy.. Analar ne cevherler doğuruyo!)

Hüseyin abinin karizması hiç değişmemiş. Gözlükleri yine gözünde idi. Fotoğraf çekimi sırasında çıkardı gözlüklerini. Subay iken sinek kaydı tıraş olan Hüseyin abi artık sakallı.

Harçlık konusunda bonkür olan güzel abim yine bonkürlüğünü konuşturdu: Harmanda serili olan fındığın bir köşesinden beş-altı kilo fındığı kendi elleri ile bir poşete doldurup, “yeme fındığı olarak elime tutuşturdu.

Buradan kendisine ve güzel kahveler için saygıdeğer eşine teşekkür ediyor, kendilerine sağlıklı bir ömür diliyorum. Onca yıl sonra tekrar gördüğüme çok sevindim çocukluğumun kahramanlarından Hüseyin abiyi!

İyiki hayatımıza girmişsiniz, iyiki sizleri tanımışız iyi yürekli Varioğlu Ailesi...

Çocukluğum sizlerin sayesinde şenlendi, birçok güzel hatırayla doldu...
 

Bu haber toplam 1.407 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler