HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Aralık 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
5 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 10:59

ESKİ ÜNYE MEYDANINDA GEZİNTİ VE KÖFTECİ RAFET AMCA… (1. BÖLÜM)

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
ESKİ ÜNYE MEYDANINDA GEZİNTİ VE KÖFTECİ RAFET AMCA… (1. BÖLÜM)


70'li yıllar… İksan abiyizin çocukluk yılları yani…

Ünye meydanda, şu anda Süleyman kardeşimin Şah Dondurmacısı’nın olduğu yerde, Ceyhun'ların kaset ve plakçı dükkanı var. (Adı“Yankı”mıydı?) Dışarıya verilen hoparlörlerden Bülent Ersoy’un yeni çıkan “Long Play”inden (Büyük Plak) çalınan şarkıları yankılanıyor...

60’LI, 70'Lİ YILLARDA ÜNYE MEYDAN...

Nüfusun henüz pek fazla olmadığı bir zaman dilimindeyiz…

Ünye Cumhuriyet meydanı bugünkü durumuna gore bayağı tenha. Tek tük insanlar geçiyor. Onların muhabbet sesleri cılız şekilde duyuluyor. Ara sıra otomobil geçtiği de oluyor. Bundan sonrası sessizlik, sessizlik…

Hadi gelin bi gezinti yapalım sizinle o yılların meydanında…

Çınar (Gavakyani) bütün görkemiyle yine meydanının başköşesinde. Dört yüz, beş yüz senelik diyenler var. Tam çaprazında Saray Camisi hâlâ yıllara meydan okurcasına dimdik ayakta.

Caminin şadırvan tarafı rahmetli Recai Kılıç’ın Kılıç Oteli’ne bakıyor. Hamidiye mahallesinin meydan çıkışının, sol tarafında, eski adliye (Hükümet Binası) var.

Adliye’nin önü bahçe. Çocukların oyun yeri olduğundan çimen barınamamış, onun yerine sert toprak zemin var; pıtık, gazoz oynadığımız, kitaba para attığımız, dikmece oynadığımız bir yer. Birde deniz tarafına bakan, bayramlarda herkesin fotoğraf çektirdiği Atatürk büstü mevcut. Adliyenin yan tarafı Anafarta İlkokulu’na bakıyor. İlkokulun yan tarafında bir yatır bulunuyor. Yatırın bir tarafı Sanioğlu Matador Ekmek Fabrikası’na bakıyor.

Anafarta ilkokulunun yine adliye tarafına bakan yerinde, ön tarafı meydana dönük, rahmetli “Sırrı Aydın ve Mehmet Bulat hocaların Meydan Büfesi vardı..” Büfeyle yatır arasında, Yıldız Taksi Durağının kulübesi bulunuyordu. Ceyhunların kaset ve plakçı dükkanın hizasında rahmetli Enver Gündüz’ün bakkalı vardı; Oğlu işletiyordu u zamanlar.. Onun yan tarafı da rahmetli Selahattin Cücür Amcanın kırtasiye ve gazette dükkanıydı. Cücür’ün bitişiğinde ise yaşıtımız İlhan'ların bir elektrikçi dükkanı vardı.

Şimdiki Atatürk heykelinin bulunduğu yerde, direksiyondan vitesli, ‘kuyruklu’  “Şavrole” taksileri olan Park Taksi Durağı vardı. Oranın biraz ileriside çocuk parkıydı. Parkın köşesinde Ünye’nin efsane kaynak suyu olan “AcıSu”yu nallengirli bir çeşmesi vardı.

Bir zamanların Ünye Meydan- GavakDibi Köylü Pazarı

(Fotoğraf –Ressam Üzeyir KOYUN)

Meydanda, Gavakdibinden Askerlik şubesine kadar da Çarşamba günleri “Köylü Pazarı” kurulurdu…(Şimdine yazık ki kenar-köşe sürülüyor!) Çarşamba (hafta) günleri Ünye’nin en kalabalık ve en şenlikli günü olurdu…

Anafarta İlkokulunun meydan tarafına bakan, okulu da çevreleyen duvarının sol köşe tarafında da, yani Plakçının hemen çaprazında, Eski Hamam’a giden sokağın köşede, iki tane seyyar sebze ve meyve arabası bulunurdu. Seyyar dediyse böyle seyyar değil. Arabalar tekerlekliydi ama daimi orada dururdu. Bu tezgaha bakan rahmetli Naciye teyze ve kocasıydı. Yaşıtım olan oğulları Musa da ilkokul arkadaşımdı.

Efsane lezzetli köfteleri olan Rafet amcanın köfte arabasıda her daim, Naciye teyzenin bulunduğu yer ile Anafarta İlkokulunun giriş kapısının olduğu alanda dururdu…

Çocukluğumuzda aparatif atıştırmanın tek seçeneği tabiki seyyar köftecilerdi. O zamanlar bayağı bir çoğunlukta olan bu köftecilerin yerinde şimdi yeller esiyor. Meydandaki Rafet amcanın seyyar arabası hariç, diğer köftecilerin yeri Ünye Belediye ve Konak Sinemasının önleri olurdu. Rafet amca ve Sıtkı abinin müdavimi sayılırdım.. Ama Rafet amca köfteleri bi başkaydı.

Rafet amca Cumhuriyet Meydanında seyyar köfte arabasıyla sabit bir mekanda köftecilik yapmış belkide ilk ve tek kişiydi.

Meydanın hemen yanında bulunan Eski Hamam’la, Babacan amcanın dükkanın olduğu aradan Kadılar Yokuşu’na çıkan yolun sağında bulunan Konak Sineması’nın müdavimleri, mutlaka Rafet amcanın köftesini yemişlerdir… Hele o,“cumartesileri öğrenciye üç film birden” olduğu zamanlar, Rafet amcanın köftesi bayağı bir ilgi görürdü.

Bir kere temizdi. Kıymalar köftelik olarak çekildikten sonra eve getirilirdi. Diğer işlemler, Rafet amcanın hanımı tarafından yapılırdı. Sonrasında tepsiyle meydandaki seyyar arabaya götürüp ızgaraya atıp pişirmek kalıyordu. Yani kadın eli değiyordu o lezzetli köftelere (belki de sıırın büyüğü oradaydı..) Izgaranın üstünde iki adet hafif derin kap bulunurdu. Birisine ızgarada pişirdiği köfteleri koyar, diğerinde de ekmeğin üst tarafını bandırdığı harika bir, biberli/ hafif acılı salçalı bir sulu sos olurdu… Delirirdi o sosa batırılmış köfteleri yiyen, unutumazdı o lezzeti!..

Ünye Cumhuriyet meydanının en şahane köftecisi Rafet amcayı bin defada anmış olsak, kelimeler kifayetsiz kalır. O dönemi yaşayanlar bilir ancak.. Onlar şanslı kişilerdi gerçekten…

(DEVAM EDECEK)

Bu haber toplam 268 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler