HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat
9 Kasım 2020 Pazartesi Saat: 10:55

DENİZE KAÇAN ÇOCUK VE DOKTOR ADNAN... / “KORONOYLA ŞAKA OLMAZ ECZACI DURSUUN!” ve “PANDEMİK” ZAMANLARIN “GÜNDEMİK” KARİKATÜRLERİ

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
DENİZE KAÇAN ÇOCUK VE DOKTOR ADNAN... /  “KORONOYLA ŞAKA OLMAZ ECZACI DURSUUN!” ve “PANDEMİK” ZAMANLARIN “GÜNDEMİK” KARİKATÜRLERİ

DENİZE KAÇAN ÇOCUK VE DOKTOR ADNAN...

Doğduğun yer sahil kenarında bir ilçe olunca, denizle tanışmanız çok erken olur… Ünye de böyle bir yer. Denizi olup da yüzme bilmeyenlerle insanlar alay ederler, sarakaya sararlar adamı! Böyle de bir yaptırımı var işte sahili olan yerde yaşamanın…

O yüzden ben de çok küçük yaşlarda evdekilerden izinsiz denize kaçar oldum… (Yoksa, tööbe billah izin vermezlerdi!)

İlk yüzme yerim, ilçe merkezinde, şimdiki Yunus Emre çay bahçesinin ön tarafında, köprünün (iskele) yanı başında bulunan kumluk oldu.

Yaşım çook ufak olduğundan, anadan üryan denize girmekte bir sakınca görmez, ööle sere serpe yüzerdim. “Yüzerdim” dediysem de; boyumu aşmayan yerde tabii... Ayıptır söylemesi, donla denize girsem kurumasını bekleyecek zamanım yok. Evden kaçak gelmişim zaten denize!

Daha sonraki yıllarda, yaşımızda biraz ilerleme olunca, Sümerbank’ın don bezinden dikilmiş donla denize girmeye başladık. (Utanma yaşlarına gelmişiz demek…)

Bu sefer de donları erken kurutabilmek için kayalara vurmaya başladık… Ama donlar parçalaniidu! İki haftada bi don eskitir olduk!

O zamanlar, benim gözbebeğim Feneraltı’nı bilmiyorum. Daha oralara terfi edememişiz.. Artık ikinci adresim Yunus Emre’nin önündeki kumluk alan olmuştu. Mahalledeki arkadaşlar yerimi biliyor, aradıklarında beni orda buluyorlardı.

Yine bi gün böyle evden kaçmışım denize, keyfimce yüzüyor eğleniyorum. Ünye’nin şifalı manyetik kumlarına uzanmışım sıcak sıcak, oooh! Üzerime bir gölge düştü o ara, kafayı kaldırıp baktım, Elinde bir su güğümü ile mahalle arkadaşım Adnan Yıldız… " Ne oldu lan?" diye sordum. “Annen, bizim oğlanı görürsen eve gelmesini söyle diye tembihledi" dedi. Adnan’a "Bi git başımdan yaa oğlum! Görmedim dersin olur biter" diye kestirip attım! Adnanda arkasına bakmadan uzadı gitti… Deniz keyfini yarıda bırakır mıyım lan ben!

Adnan’ın elinde su güğümü var dedim ya, bilmeyenler için anlatiim; Bizim Ünye’nin belirli yerlerinde “acı su” dediğimiz, tatlı, şifalı kaynak suları akan çeşmelerimiz vardır. Evlerde bu suyu çay ve yemeklerde kullanırlardı.. Çocuklara düşense, her gün çarşıya inip o suyu eve götürmekti..

Adnan benim gibi biri değil; İlçe merkezine, acı su almak, yada ekmek almak için iner sadece. Deniz bilmez, gezme bilmez; Ev, okul bi de mahallede oyun! Hepsi bu kadar. Oynadığımız oyunların en can alıcı noktasında, ablaları bunu öğle yemeğine eve çağırdıklarında, anında oyunu bırakıp gidecek uslu bi yapıda! Bizi öldürseler oyunu yarım bırakıp gitmeyiz. Gündüz evde ders çalışan, evdekilerin sözünden çıkmayan biri Adnan… Bizse okul dönüşü çantayı evin dış kapısından içeri atıp, mahalleye oyun oynamaya koşan cinsteniz…

Adnan lise bitene kadar hep takdirlik öğrenci oldu. Biz de her dönem 2-3 zayıf getirenlerden olduk…

Nitekim bizim gibi oyunun gözüne vurmayan, denizlere kaçmayan “uslu Adnan”, Tıp Fakültesini kazandı. Ben lise birden ayrılıp, İstanbul’un yolunu tuttum...

Adnan doktor oldu, ben de iyi bir fabrika işçisi... Yaa.. Hayat işte.

Bende biraz asilik vardı çocukken. Adnan gayet mülâyim bir insandı. Ağzından, küfür sayılmayan, kızgınlık argolarından başka bir küfür duymadım. Ohoo bizde ise, “sinkaflı” küfürler gırla giderdi o haşarılık yıllarında…

En son 2015'in yaz izninde gördüm kendisini. Doktor olmuş adam, biraz “akıl kesti” bana; En son sözü "Ben istesem Mercedes’e binerdim" dedi. Altında Toyota Corolla vardı… Ama ben,“Ben istesem şuna binerdim” diyemedim. Çünkü bende araba yok. Hiç olmadı..Tabanvaya devam…

Adnan’la en son görüşmemiz böyle oldu. Şu anda neye biniyor bilemiyorum. Belki İslam hoca bilir…

İslam dostum, "Adnan şu anda neye biniii? Sen bilirsin.."

Benden adam olmaz yaa…

 

 “KORONOYLA ŞAKA OLMAZ ECZACI DURSUUN!”

 

Ünye. 4 Kasım 2020.

 

Bir türlü düşmedi yakamızdan şu korona terbiyesizi yaa!

Şu aşılar başarılı olsa da İnşallah kurtulsak artık şundan! Pandemi döneminde artık iyice bunaldı, delürdü, makaraya sardı insanlar! Onlardan biri de Ünyelü Eczacı Dursun!

Ünye’deki ajanlarımdan aldığım haberlere göre; Sırf gazetelere haber olmak için binbir türlü acayiplikler yapmaktaymış! Haber olmak için de en “gündemik” konuyu, “korona”yı seçmiş! Yalandan bi ateş ölçtürüp, fotoğrafını da "FLAŞ FLAŞ FLAŞ! ÜNYELİ ECZACININ ATEŞİ 41 DERECE!” diye bi manşetle, ajanslara ve bana yollamış!

Dursuun! Bi de “Bundan ala haber mi olur?” diye de ünlemişsin! Birde "Amaan koroonaa oluyorum!!" gibisine hafif çığlık felan da atmışsın!

Bu haber seni haber yapmaz Dursun!  Testi pozitif çıkmayanı adam yerine koymuyorlar artık! Bu haber seni gazeteye taşımaz. Millet ekonomik zorluklar içinde, 45 derece ateşle DELİ DUMRUL gibi dolanıyor, 41 ne ki?

Oğlum koronayla dalga geçülü mü hiç yaa,başına gelir valla! (Ama afferim en azından maskeni takmışsın!)

Eee geriye ne kaldı?

Şimdi, “fizik on numara” desem yalan olur. Kafa desen, BMC kamyonun farı gibi yaldır yaldır yanıyor!

Ee nası yapcaz peki? Seni bir köpeğe ısırtsak haber değeri olmaz! Senin köpeği ısırman lazım ki gazetelere haber olasın! (Valla ben gazetecilerin yalancısıyım; “Ancak bir insan köpeği ısırınca haber olur” diiilar..)

Ne dedin?! Köpekten korkuyor musun? Ohoo işimiz var senle!

O zaman sen en iyisi dürüstlük, “yardım melekliği” numarası yap!

Yaşlıları yolun karşısına geçir, çocuklara şekerleme al, elinde yükü olan teyzelerin yükünü taşı! Ünye meydanında güvercinlere buğday at!

Belki “ÜNYE’NİN İYİLİK MELEĞİ ECZACISI GÖZLERİ YAŞARTIYOR!” diye haberini yaparlar.. Tööbe töbee yaa!

 

“PANDEMİK” ZAMANLARIN

“GÜNDEMİK” KARİKATÜRLERİ

 

“ÇÜRÜK BETON ZİHNİYETİ VİRÜSÜ”,

GÜNDEMİ KORONA VİRÜSÜNDEN ÇALAR!

 

PET ŞİŞE ATMAYIN DENİZE!

CANLILARI ÖLDÜRÜYORSUNUZ!

 

 

 

DEŞİFRE

 

ÇALIŞMADAN ZENGİN OLMAK İSTEYENLERİN İSTASYONU

1 AY SONRA KUYRUKLAR OLACAK BURDA!

 

GÜZEL BİR AKŞAM YEMEĞNİN PEŞİNDEN

SAMANYOLUNA KADAR BİLE GİDEBİLİRİM.

 

 

SABIR İŞİ GÜN GEÇTİKÇE ZORLAŞMAYA BAŞLAR

 

 

ŞU TOPU GİDİN BAŞKA YERDE OYNAYIN LAAAYN!!

 

Bu haber toplam 1.351 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler