HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
 • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
11 Kasım 2020 Çarşamba Saat: 10:43

“İKSAN ABİNİZ KİMDİR?” TEKRAR Bİ GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA VAR... BÖLÜM-1

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
“İKSAN ABİNİZ KİMDİR?” TEKRAR Bİ GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA VAR... BÖLÜM-1

“İKSAN ABİNİZ KİMDİR?” TEKRAR Bİ GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA VAR... BÖLÜM-1

Arkadaşlarını yazıp çizmek kolay İhsan Kocagöz! Ya sen kimsin? Var mısın, yok musun? 80. Sayımız şerefine, hele acuk daha anlat kendini…

 

 • 1969 yılının Mart ayının başında, ruhlar âleminden sırtımıza bir şaplak yiyerek, paraşütsüz bir şekilde Ünye Hamidiye Mahallesi'ne atlayış yapmışım…
 • Bakkal Emin Uyar amcanın giriş katında oturan bir garip inşaat işçisinin evine (babamın ulan!) kalıcı olarak misafir olmuşum. Martın kazma kürek yaktırdığı bir zamanda..
 • Ağaç beşikte bebekliğim geçmiş. Benden sonraki üç erkek biraderlerim de bu beşikten nasiplenmişler. Sonraki yıllarda bu beşik, yeni çocuğu olan bir aileye verilmiş, bi dahada bizim gecekonduya uğramamıştır.
 • Dört, beş yaşlarımda ilk göçümü yapmışım; Emin amcanın giriş katından, aynı mahallede olan bir gecekonduya geçmişim. Variloğlu lakaplı Hasan amcaya ait bir gecekondu..

 

ÇOCUKLUĞUMUN ORTA YERİ...  Ünye Hamidiye Mahallesi. Mescit Sokak. Çocukluğum ve ergenliğimin bir bölümü bu sokakta geçti. Variloğlu’ların, gördüğünüz sarı renkli bu evinin arka tarafında bulunan gecekonduda oturduk…

 • 6 yaşında,“kalabalık ve şenlikli olsun” diyerek, Ünye Belediyesi'nin toplu sünnet töreninde erkekliğe ilk adımımı atmışım.
 • İlk uzun yolculuğumu 6 yaşında iken Ankara'ya yapmışım. Ankara'da bir fırında çalışan Selim amcamı görmeye giden yengem, yanına yoldaş olarak beni almış. 302 model bir otobüsle Ankara'ya varmış, ilk defa yürüyen merdiven görmüş (Lunapark sanmıştım o merdiveni!), beyaz eşya mağaza vitrinlerinde oynayan siyah beyaz televizyonlara şahit olmuşum! (Ankara uzayda bi yerdeydi herhalde!)

 

 • Ben hayatımda hiç doğum günü kutlayamadım... Bir gün geldi, bize çok uzak olan doğum günü kutlaması bizim de hayatımıza girdi. Gökhan'ın doğum günü bu.. Belki de benim tek çocukluk fotoğrafım. O da nerdeyse silinmiş! Hayatımda gördüğüm ilk doğum günü oldu o gün. Yaş pastaylada ilk burada tanıştım. (Soldan sağa ikinciyim..)
 • Ünye meydanda bulunan, mahalleme en yakın okul Anafarta İlkokulu, saçma bahanelerle beni kabul etmemiş, Yalı mevkiinde bulunan Cumhuriyet İlkokuluna başlamışım yedi yaşında.
 • İlkokulda öğretmen “bir sayfa isminizi” yazın demiş, ben tam bir sayfayı "Aslan" diye doldurunca, defterimi gören öğretmenim, “senin ismin Aslan değil ki, İhsan!” demiş, bu sayede yedi yaşında gerçek ismimi öğrenmişim, iyi mi!? Ama ben yinede mahallede Aslan olmuş, okul hayatımda ve İstanbul'da İhsan olmuşum.
 • Muammer Yılmaz isimli dünya iyisi bir öğretmen beş sene kahrımızı çekmiş. İyi kötü ilkokulu tamamlayıp, Ünye Merkez Ortaokuluna göz kırpmışız.
 • Altı-yedi yaşlarında Konak Sineması ile tanışmışım. En güzel kıyafetlerini giyen mahalle kadınları pazar günkü kadınlar matinesine beni de götürmüşler.

 

Ünye’de bir sinema efsanesi, Konak Sineması.1960’lar…

 

 • Ediz Hun ve Filiz Akın gibi oyuncularla tanışmışım. Bu Aşk filmleri, duygusal damarı mı beslemiş. Duygusal biri olmama vesile olmuş…

 

Ondan sonra da İksan abiyize olanlar olmuuuş!!!

 

O da 2. Bölümde…

 

  

10 KASIM...

 

1970' yılların sonları.. Cumhuriyet İlkokulu beşinci sınıf öğrencisiyim. Beş seneyi Muammer Yılmaz hocamın eğitmenliğinde okudum.

Bayramlarda ve özel günlerde okulun kendi içinde yaptığı törenler olurdu. 10 Kasım törenleride bu törenlerdendi.

Son sınıfta yine böyle bir 10 Kasım töreni yapılacak. Böyle törenlerde görev verilen bir öğrenci değildim. Kolları büzgülü naylon siyah önlük, Beyaz Naylon yakalık, “Köklü” marka gara lastik ayakkabı ve üç numara saç tıraşı, tören görseli için pek de iyi durmuyordu. Birde gecekondu çocuğuyuz. Kendine güven sıfırın altında sayılırdı.

Bu sefer öyle olmadı. Muammer hocam banada bir görev verdi bu tören için. Beni aldı bir panik ve heyecan!! Kâğıt üzerinde ezberlemem gereken bir not verdi öğretmenim.

Yabancı devlet adamlarından birinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında görüşlerini içeren ve uzun olmayan bir metindi bu…

Ben o kadar kalabalığa karşı kürsüye çıkarak bu metni nasıl şaşırmadan okuyacaktım Allahım!!! Hayatımda mikrofonu televizyon programlarında görmüş bir insanım neticede!

Sınıfın içinde dört dönerek bu metni ezberlemeye çalışıyorum. Biraz zor bu ezber işi. Kesin mikrofon başında bozulur benim bu ezber! Adım gibi biliyorum bunu. Çok parlak bir öğrenci de değilim zaten. Ortalardan gidiyorum kendi çapımda.

Tören yeri hazırlandı. Atatürk büstünün yanı başına kuruldu kürsü. Etrafında yaldır yaldır yanan meşaleler ve Atatürk’ün teypten verilen o eski, meşhur boğuk nutuk sesleriyle ortalık tam bir tedirginlik, korku dolu kasvetli bi havaya büründü!

Sırayla kürsüye çıkarak şiir ve konuşmalar yapılmaya başlandı. Elimde sıkı sıkıya tuttuğum kâğıt ile sıramı bekliyorum. Nihayet sıra bana geldiii….

 

Kürsüye yanaştım. Mikrofona doğru ilk cümlemi yapmak üzere kâğıdıma çaktırmadan bir göz attım.

Gözüm kimseyi görmüyordu artık. Herkes buhar olup uçmuştu sanki. Kürsüde sadece ben vardım. Sözleri okumam bittiği anda alkışlar ile herkes birden ortaya çıktı!! Vaay bee!

Boncuk boncuk terlerimi, naylon önlüğün kolu ile silerek yerime geçtim. Ne olduğunu anlamamıştım. Kendi sesimi bile duyamamıştım helecandan… Neymiş gardaşım bu sahne, seyirci, mikrofon işleri!?

Bir daha da ömrüm boyunca mikrofon karşısına geçmedim. Karikatür ödül törenlerinde "İnşallah kürsüye çıkartılıp mikrofona konuşma yaptırmazlar" diye çok dua etmişliğimde vardır hani…

 

HAYATIN KARİKATÜRÜ….

 

AZERBAYCAN'IN ZAFERİ KUTLU OLSUN!

İŞGALCİ VE KATİL “ERMENİSTAN TERÖR ÖRGÜTÜNÜ”

İT GİBİ GOVALADILAR!

 


KARDEŞLERİ AZERBAYCAN'IN YANINDA!

AY YILDIZ'IN KARABAĞ ZAFERİ KUTLU OLSUN!

 

 

YAKARSA BU DÜNYAYI MAZLUMLAR,GARİPLER YAKAR!

 

HAYAT BOYU NE KADAR ÇOK YERE ÇAKILDIK!

 

BAŞBAŞA

 

 

Bu haber toplam 1.056 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler