HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
16 Kasım 2020 Pazartesi Saat: 11:34

ALTI PARMAKLI ADAM! / “İKSAN ABİNİZ KİMDİR?” TEKRAR Bİ GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA VAR... BÖLÜM-2 / “AVANAK OTU” ALARMI!!

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
ALTI PARMAKLI ADAM! / “İKSAN ABİNİZ KİMDİR?” TEKRAR Bİ GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA VAR... BÖLÜM-2 / “AVANAK OTU” ALARMI!!

ALTI PARMAKLI ADAM!

Bir insanın beş parmağı olur. Altı parmağı olmaz. Olur mu yoksa?

1970'li yılların sonları.. Ünye Hamidiye mahallesinde geçen seyürlü ve maceralı çocukluk günlerimiz… (Ki siz de en az benim kadar tanıyorsunuz artık o şenlikli mahalleyi…)

Arkadaşlardan birisi "ben altı parmaklı birisini biliiim, bili musuuz" dedi. Dedik, "lan oğlum manyak manyak gonuşma yaa, hiç altı parmaklı adam mı olur!?”

Baktık çok ciddiydi..Tarif etti yerini. Her zaman geçtiğimiz yol üzerinde imiş altı parmaklı adam.

Meydandan Hamidiye’ye çıkan yokuşta bulunan dişçi Fevzi Kılıç amcanın binasına elli metre kala, sağ tarafta bulunan iki katlı bir ev var. Musa Güven amcanın da evinin tam garşısında, Süleyman Karadeniz amcanın kiracısı olarak bu evin ikinci katında oturuyormuş bu altıparmaklı adam!

(Hikâyenin bundan sonrası hafiften gerilim müziği eşliğinde…) Artık her Hamidiye yokuşuna çıkışta, gözümüz o evin ikinci kat penceresinde! Bazen pencerede görüyoruz onu. Beyaz tenli, biraz kilolu ve çekik gözlü birisi bu altı parmaklı kişi. Ama parmaklarını göremediğimiz için pek de inanmıyoruz bu altı parmak olayına. Biz mahallenin çok bilmiş ve işkilli uşakları: “İnsan dediğinin beş parmağı olur, yoksa bu bir şehir efsanesi mi?”deyu şüphedeyiz.

Bir gün yokuşu çıkarken, yokuş aşşa altı parmaklı adamın geldiğini gördüm! İlk defa dışarda görüyordum onu...Korkuyla karışık heyecanlanmıştım. Ben sağdan yürüyorum, o soldan geliyor... Yanına yaklaşıp tam yan yana gelince, benim gözler bir hafiye titizliğinde, çakdumadan ellerine gitti!

Saydım bunun parmaklarını bir çırpıda! Anaam! Hakketten altı parmağı varmış ya leeyn! Ama insan dediğin beş parmaklı olur karrdeşim, çok ürküünç! Nasıl olur ki böyle bi şey?

Arkadaşlara haberi uçurdum hemen. Onlarda inanamadı bu olaya. Tek tek saydığımı söyledim. Sonunda inandılar… Daha sonra onlarda gördü bu tonton sevimli abinin altı parmağını…

Mahallede hep uzaylı muamelesi gördü bizden o altı parmaklı adam! Altı parmaklı insan mı olur? Ben hep korktum onu yolda gördüğümde. “Dünyanın sonumu geliyor yoksa” diye, tüm arkadaşlar ürperdik uzun süre...

Bu abinin kim olduğunu uzun yıllar sonradan öğrendim ama... Çok kıymetli değerli bir insanmış kendisi... Avukat Cemil Yürür’ün yanında çalışırmış, en son Otel Ürer’de çalışmış.

Altıparmak da sadece bir kişiyle sınırlı değilmiş; Ailesindeki birkaç kişi daha altı parmaklı imiş… Kimseyle işi olmayan, kendi halinde insanlar olan bu güzel aile de “Altı parmaklar” diye anılırmış…

Çocukluğumuzun en renkli anılarından birinin kahramanı olan “Altı parmak abi”, Mekânın Cennet olsun İnşallah…

 

“İKSAN ABİNİZ KİMDİR?” TEKRAR Bİ GÖZDEN GEÇİRMEKTE FAYDA VAR... BÖLÜM-2

  • İksan abiniz Ortaokul sıralarında Ünye Kütüphanesi ile tanışmış. Kütüphane sorumlusu, titiz ve sinirli Hasbi amcadan korkmama rağmen hep okumuşum. Kitap kurdu olmuşum. Evde televizyon yok. Bir radyo var. Ama sadece ‘acans’ dinlemek için. Ajans sonrası radyonun pilleri çıkarılıp, özenle bir köşeye konur olmuş. 
  • Yine ortaokul yıllarında Sezai ismindeki arkadaşım bana “Karamaça İhsan” (ne demekse?) diye bir lakap takmış. Bu lakap itibar görmemiş. Sadece Sezai kullanmış bir dönem…
  • Mahalledeki Mahmut Sabit San amcanın, rüyâ gibi, hayâl gibi meyve bahçesi, bizim için bir eğlence merkezi, bir hayat okulu olmuş…. Çocukluğumuzu hep bu bahçede geçirmişiz. Ergenlik yıllarında bu bahçenin meyvelerini Mahmut amcanın izni ile çarşı merkezinde satmışım.

Genelde tezgâhı Hüseyin Arın kırtasiyenin önüne kurmuşum. İncir, Elma, Armut, Erik, Dut gibi meyveleri terazisiz satmışım. Tartma işini bakkal Emin amcanın dükkânında yapmışım.  Bin türlü macera gelmiş başıma.

  • Orta ikiye gittiğim yıl… Variloğlu Hasan amcanın gecekondusundan, Ali Gürsoylu’ların aynı mahallede bulunan bahçe içindeki gecekondusuna taşınmışız …
  • Ortaokul yıllarında sağ-sol olaylarına şahit olmuşum. O zamanlar hafta sonları simit satmaya da başlamışım. Nice mahalle gençlerinin birbirlerini vurarak, dükkân kepenklerinin önlerine yığıldığını görmüşüm.
  • 12 Eylül Darbesi olmadan bi süre önce, Ünye semalarında dolaşan askerî helikopterler ilgi odağımız olmuş. Bu helikopterlerin yeşil sahaya konduğunu keşfetmiş, Ünye Stadyumu’nun duvarlarına çıkıp, bu helikopterleri seyretmişiz. Sonradan bu faaliyetin, Fatsa’da kurulmuş olan yasadışı devlete karşı yapılan  “Nokta Operasyonu” olduğunu öğrenmişiz.
  • Ortaokulu bitirip, Ünye Lisesine geçiş yapmışım. O dönemler “yarıcı” olarak alıp baktığımız fındık bahçeleri canıma okumuş! Fındık bahçesinden koşturarak okula yetişmeye çalışmışım. Ama hiç ders çalışmamışım.
  • Mahalle arkadaşım Hüseyin Kuşlu bana “Figür “lakabını takmış. Bu lakabım bu arkadaşlar arasında kullanılır olmuş.
  • 1980' li yılların başlarında Hamidiye Mahallesi'ndeki aldığımız arsaya bir kat daire çıkıp, buraya yerleşmişiz. Gecekondu ve Fare halkına elveda demişiz. 
  • Lise birinci sınıfa kadar okumak bana yeterli olmuş. Tasdiknameyi almış duvara asmışım. Babamın yanında, fındık bağçelerinde irençberlik konusunda mastırımı da yapmışım bu dönemlerde…

Daha sonrasında ise artık ilçe merkezinde kendi başıma çalışacağım bir iş bulma peşine düşmüşüm.

 İşte İksan Abinizin Asıl Macerası Bundan Sonra Başlamış!

 DEVAMI 3. BÖLÜMDE İNŞALLAH…


“AVANAK OTU” ALARMI!!

 

“İÇMEYİN DAA ŞU ZIKKIMI!”

KORONA, SİGARAYLA BİRLİKTE

PİTON YILANI MİSALİ,

ADAMIN CİĞERLERİNİ SÖKÜYOR...

 

AÇIK ALANLARDA YASAK!

YOKSA CISS! YAPARLAR...

 

 

TÜM SİGARA TİRYAKİLERİ!

ESKİ ZAMAN EFELERİ GİBİ DAĞLARA ÇEKİLİYORSUNUZ!

LİDERİNİZ BELLİ.. İSMİNİ ANMAYAYIM ŞİMDİ BURDA!

 

 

EMZİĞİNİ VEREREK, BÜYÜĞÜNDEN SİGARAYI İSTEYEN ÇOCUĞUN KARİKATÜRÜ!

N’OLUR SİGARA İÇEREK ÇOCUKLARI ÖZENDİRMEYELİM!

 

Bu haber toplam 1.376 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler