HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Ocak 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
23 Kasım 2020 Pazartesi Saat: 10:24

T.C.’MİZİN ‘VATANSEVER’ VE ‘CEFAKÂR’ ÖĞRETMENLERİ, GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
T.C.’MİZİN ‘VATANSEVER’ VE ‘CEFAKÂR’ ÖĞRETMENLERİ, GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

T.C.’MİZİN ‘VATANSEVER’ VE ‘CEFAKÂR’ ÖĞRETMENLERİ, GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

ELLERİNİZDEN ÖPERİZ!

İYİ Kİ VARSINIZ!

BİR İNSANIN ŞEKİLLENMESİNDE EN ÖNEMLİ YERDE DURAN, BU KUTSAL MESLEĞİN İÇİNDE OLAN, FEDAKÂR, CEFAKÂR, VEFAKÂR, AMA İLLE DE ‘VATANSEVER’ BÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİZE VE BENİM BÜTÜN EĞİTİMCİ DOSTLARIMA, “İYİ Kİ VARSINIZ!” DİYORUM.

 

KÖPRÜDEKİ EĞİTİMCİ...

Çocukluk ve okul arkadaşlarımdan öğretmenlik yapan birçok dostum var.

Bu dostlarımdan birisi de İslam Ürkmez… İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan dostum sevilen bir öğretmen.

Yıllardır lise talebelerine Edebiyat dersi vermekte... Ama başka özellikleri de var... Birçok öğrencisinin de dert ortağı. Öğrencileri, hocalarını bir abi gibi seviyor ve öyle davranıyorlar... Aralarında mesafeli, saygılı bir istisnaî arkadaşlık da mevcut...

Ünye'de bir çay bahçesinde otururken veya dolaşırken birçok öğrencisi, sürekli yanına kadar gelerek halini hatırını sorar İslam Hocanın… O da lisede olan yahut mezun olmuş bu öğrencilerine, çizecekleri yol haritası konusunda samimi ve içten görüşlerini aktarır. Öğrencileri, arada onun omuzuna el koyacak kadar samimidirler İslam Hocaları ile... Ama o sihirli denge hep korunur, cıvıklık olmaz, saygı hiç bozulmaz!

BU VESİLE İLE ÖĞRETMENLER GÜNÜNE ÖZEL OLARAK İSLAM HOCA İLE İLGİLİ KISA BİR ANIMI ANLATMAK İSTERİM…

Geçmiş zamanlarda bir gün İslam Hoca ile Ünye köprüsünün ucuna kadar, -her Ünyelünün yaptığı gibi- bir tur attık. Balık akını vardı, köprü kalabalıktı... Tanıdık arkadaşlardan balık tutanlar vardı köprünün ucunda. Akşam karanlığı iyice çökmeye başlamıştı.

Balık tutmada da iddialı olan İslam Hoca, arkadaşlardan bir el oltası-misinası aldı. Yalı mevkiine bakan tarafa oturarak misinayı “Vira Bismillah!” diyerek saldı denize!

Sağ tarafında da ergen yaşlarda bir genç oturuyor. Bir süre sonra bu çocuk cebindeki paketten bir dal sigara çıkardı. İslam Hocaya dönerek, "abi varsa çakmağını alabilir miyim" dedi.

İslam hoca cebindeki çakmağı çıkararak, bir gözü misinada, gence bakmadan, çakmağı ona uzattı.

Genç birden, "Aaa İslam Hocam sen miydin!?" Diye panik ve telaşla elini uzattığı çakmaktan geri çekti! Nasıl mahcup olmuştu, nasıl da utanmıştı garibim!

İslam Hocaysa büyük bir sakinlikle gence dönerek "Al,al, çakmak sende kalsın" dedi... Genç utana sıkıla çakmağı aldı, oturduğu yerden usulca kalkıp, mahcupça uzaklaştı oradan…

Yaa... İşte böyle!

İslam Öğretmen, talebesini orada bozabilir, bağırabilirdi... Peki orada, o kadar insanın içinde ne yararı olurdu bunun? İslam Hoca tarzı buydu işte… Talebelerinin onu bu kadar çok sevmesinin formülü buradaydı belki de… Onun talebesine gösterdiği anlayış ve nezaket sayesinde belki de o gün sigarayı bırakmıştır o çocuk, ne biliisuuz?

Fikri ne olursa olsun İslam Hocamın hayatta kimseyi lafları ile ‘bozduğunu’ görmedim. Bu durum öğrencileri içinde geçerliydi…

Lise yıllarımda İslam dostum gibi bir Hocam olmasını isterdim. “Öyle bir Hocam olsa öğretim hayatıma kesin devam ederdim” diye düşünmeden edemiyorum…

...

HAYDAA!

BEN SİZİNLE MUHABBET EDERKEN, NERDEN DUYDULARSA DUYMUŞLAR, İSLAM HOCANIN TALEBELERİ YİNE BULMUŞLAR BİZİ!

HADİ ACUK DA ONLAR ANLATSIN BAKALIM…

İBRAHİM ALICI:

“Merhaba... Ben de, İslam Hocamın hem öğrencisi olup, hem de ondan hayata dair birçok şey öğrenmiş biriyim. Benimde, hocamın samimiyetinden, arkadaşça yaklaşımından, iyiliğinden etkilenerek önceden de tanıdığım İslam hocama “hocam ben size hocam mı diyeyim, abi mi diyeyim” diye sormuşluğum olmuştu, o derece yani! Bu vesile ile bende İslam hocamın ve bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlarım.”

….

MUHAMMED ŞAHİN İNCE:

“İksan Abi, bende o kadar anı var ki İslam Ürkmez hocamla ilgili, bir olta da bizim alıp bir deniz kenarına oturmamız lazım... (Gülüşmeler..) Ve balığın oltaya vurmasını bekleyen balıkçının, pür dikkat misineye sabitlendiği gibi kendimizi odaklayıp, İslam Hocam ile ilk tanışmamızdan başlayıp, Niğde sokaklarından, tek odalı, maneviyat yüklü atmosferlerden geçerek, bazen yemek yemeyi dahi unuttuğumuz günleri, karnımızın aç ama ‘ruhumuzun tıkabasa doyduğu’ anları anlatmak isterim...

Rabbim İslam Hoca gibi öğretmenlerin, dostların sayısını arttırsın İnşallah.”

 

EĞİTİM UZAKTAN DİYE ÖĞRETMENLERİ SİZE UZAK SANMAYIN…

Bu yaz Feneraltı’nda yüzme eğitimi verdiğim öğrencim Muhammed’in (icabında ben de bir eğitimci sayılırım bu sayede Elhamdülillah..) uzaktan eğitim maceraları kulağıma kadar geliyor... Eğitim ‘uzaktan’ diye, ufaktan kaynatıyormuş dersleri Muhammed! Uçak olup uçuyormuş evde!

Pek de olumlu karşılamadığım uzaktan eğitime adapte olmak zor gibi geliyor bana... Bu eğitim düzeninde çocukları suçlamak biraz ağır kaçar.

Pandemi olayı bitene kadar, hep beraber bu süreci zararsız atlatmaya bakacağız artık ne yapalım... Allah bir an evvel bizi bu musibetten kurtarsın. Amin.

Bu dönemde eğitim ‘uzaktan’ diye öğretmenleri size ‘uzak sanmayın!’ Onların gözü hep talebelerinde ve akılları onların iyi eğitilmesinde!

Sağ olsunlar, Var olsunlar!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’MİZİN ‘VATANSEVER’ ÖĞRETMENLERİNİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

HAYATIMIZIN DÖNÜM NOKTALARI OLAN ÖĞRETMENLERİMİZİ SADECE “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ”NDE DEĞİL, HER ZAMAN HATIRLAYALIM, ARAYIP SORALIM DOSTLAR!

ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN!

KAYBETTİKLERİMİZE RAHMET, HAYATTA OLANLARA HAYIRLI ÖMÜRLER DİLERİZ...

 

MÂNÂSI BOL KARİKATÜRLER!


‘İLK HARFİN’ BÜYÜSÜNÜ BİZE BÜYÜK BİR SABIRLA,

YAVAŞTAN VE ‘KÜÇÜK KÜÇÜK’ TATTIRANDIR ÖĞRETMEN...

 

EĞİTİMİN PANDEMİ İLE AMANSIZ İMTİHANI...

 

TALEBEYKEN, “BOL BOL KİTAP OKU” DEDİLER.

HEM DE NE OKUMA OKUDUM!

COĞRAFYA KİTABI İÇİNDE ZAGOR, TARİH KİTABI İÇİNDE TOMMİKS…

AYNI ANDA ÇİFT KİTAP OKUYABİLİYORDUM...

 

OMURGASIZ DENEN BİR TAYFA VAR.

AMAN BU TAYFADAN UZAK DURUN!

 

 

‘ÇAĞDAŞ’ AMERİKA'YI ENDİŞEYLE İZLİYORUZ!

TRUMP “BEN KESİN KAZANDIM! HİLE VAAAR!!” DİYE BAĞIRIYOR, SOKAKLARSA PATLAMAK ÜZERE!

  

 

Bu haber toplam 1.189 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler