HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Aralık 2020 Pazartesi Saat: 10:19

SON AĞIZ TATLANDIRICILAR: ŞEKERCİ NİYAZİ AKTUĞ VE METİN UZBAY... / KARİKA 2 TÜR!

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
SON AĞIZ TATLANDIRICILAR: ŞEKERCİ NİYAZİ AKTUĞ VE METİN UZBAY... / KARİKA 2 TÜR!

SON AĞIZ TATLANDIRICILAR: ŞEKERCİ NİYAZİ AKTUĞ VE METİN UZBAY... 

Ben Ünye de iki şekerci tanıdım. Biri rahmetli şekerci Niyazi amca. Diğeri hayatta olan şekerci Metin amca...

İlk ağız tatlandırıcı şekerci Niyazi Emmi sonsuz âleme göçeli uzun yıllar oldu. (Kendisine çok dut satmışlığım var. Benim tevellüt, Deli Dumrul Hikâyesi gibi..)

....

 

Ünye'nin ilk şekercilerinden Niyazi amcayı hatırlıyorum...

Katlanabilir demir kepenkli bir dükkânda... Ünye Hükümet Caddesi’nin ortalarında bulunan hoş bir şekerci dükkânı...

Belki de hatırlamayabilirdim. Onu hatırlamama, “Bir Gıdık Sepet Dut” sebep oldu...

Bir ramazan ayında Anafarta İlkokulu’nun hamam tarafına bakan köşesinde, Konak Sineması’nın afiş astığı büyük direğin tam önünde, mahallede topladığım dutlarımı sergileyerek satıyorum.

Akşamüstü iftar için eve giden esnafların uğrak yeriyim. Bunlardan biri de Niyazi amca olmuştu...

Niyazi amca Orta yaşın üstünde, gözlüklüydü. Ünye’nin tanınan esnaflarındandı. Hafif kendine özgü kalınca bir ses tonuna sahipti.

"Bak çocuk, ağzım oruçlu, tadına bakamıyorum Dutların. İyi çıkmazsa para mara vermem una göre" dedi. Bir küçük gıdık sepeti alarak evinin yolunu tutmuştu.

...

 

13 Ekim 2020 günüydü...Yine uyku uyanıklık arası çoook uzaklara gittim... Yeşil bir bahçe içinde bulunan Koca Bir Ağacın altında görüştük rahmetli Niyazi amcayla...

Hemen tanıdı beni! Dutlarımın tadını halen unutmamış!

Eski Ünye’den konuştuk biraz. Yeni Ünye’yi ve dükkânını sordu.

Eski dükkân yerinin şu anda boş olduğunu söyledim. Biraz ilerisinde oğlunun Pera Pastanesi olarak baba mesleğini devam ettirdiğini söyledim. Gözleri biraz nemlendi...

Sonra oturduğum koltukta gözlerimi açtım.

Gözlerimin nemli olmasına uzun bir süre anlam veremedim. Eee ben de duygusal bir insanım...

Nur içinde yat Niyazi amcam.

**************************************************

 

TARİH ARAŞTIRMACILARI VE YAZAR AHMET KABAYEL VE AHMET DERYA VARİLCİ ABİLERİMİZİN, ÜNYE TARİHİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ OLAN  “ÜNYE’DE PASTACILIK VE ŞEKERCİLİĞİN TARİHİ-3”ADLI ARAŞTIRMALARINDA NİYAZİ AKTUĞ VE PASTANESİ ŞÖYLE ANLATILIR: Niyazi Aktuğ, 1945 yılında İstanbul’daki Hayat pastanesinden esinlenip,YENİ HAYAT PASTANESİ adını vererek kurduğu iş yerinde, 1980’de vefatına kadar, oğulları Necdet ve Ahmet’le birlikte olur. Niyazi Aktuğ, ustalarından gördüğü bütün şekerleme ve pasta çeşitlerini dükkânında yapmıştır. Ayrıca, o dönemde Ünye’de yeni imalatına başlanan DÖKME BİSKÜVİLER imal eder. Dükkânını açtığı günlerden başlayarak, KENDİ ÜRETTİĞİ ŞEKERLEMELER yanında, Samsun ve İstanbul’dan hazır şeker getirip, dükkânında satmaya başlayan ilk şekerci esnaflarındandır. Dükkânın arka bölmesinde oluşturduğu atölyede, kendi imalatı şekerleme ve pastalar yanında, sattığı ürünleri vitrinde süsleyerek teşhir etmesiyle tanınır...

OĞLU AHMET AKTUĞ,1980’de Yeni Hayat Pastanesi’ni 50metre öteye taşır. Ünye’de ilk AYNALI VİTRİN, PASTADAN GELİN DAMAT ÇIKARMA, DÜĞÜNLERDE İLK AÇIK BÜFE uygulaması gibi birçok yeniliğe öncülük eder.

1992’de GÖZDE PASTANESİ adıyla devam ettirir ve 2011 yılında ismini PERA PASTANESİ, olarak değiştirerek şimdiki yerine taşır.”

 

“SON AĞIZ TATLANDIRICI” ŞEKERCİ METİN UZBAY AMCA...

Son hava bükücü kıvamında, Rahmetli Niyazi Aktuğ’un çıraklarından en eski şekerci-pastacılardan bir Metin Uzbay emmi kaldı elimizde.

“SON AĞIZ TATLANDIRICI” diyorum ben ona...

Ergenlik zamanlarımda harçlık olsun diye meydanda sattığım dutlardan Şekerci Niyazi amcaya da sattığımı söylemiştim. Ama ben onun dükkânından bir şey aldığımı hatırlamıyorum.

Şekerci Metin amcadan alışveriş yaptığımı hatırlıyorum ama...

Kendim için değil tabii ki... Ev sahibimiz Aynur abla, yuvarlak sandviçlerden almam için gönderirdi beni. Buna bir anlam veremezdim; “Bu yuvarlak sade hamur işini alana kadar, bir yuvarlak ekmek aldırsa daha iyi” derdim içimden. Meğer bunların içine peynir felan koyup, günlerde ikram ederlermiş. Sonradan öğrendim bunu.

Son yıllarda Metin amcanın dükkânına uğramıştım... Beni haliyle müşteri sandı. Kendimi tanıtıp, bir fotoğraf çekilmek istediğimi söyledim. Kabul etti. İksan Efendi’den kurtuluş vaa mı öyle! Tabi bir kaç sorum da oldu Metin amcaya.

‎Metin amca 80'li yaşlarda... Maşallahı var ama. Diri, dinç ve heycanla anlatmaya bayılıyor. On yaşında başlamış şeker işine. 70 senedir bu işin içersindeymiş. Beş şekerci varmış onun zamanında Ünye’de. Üçü tarih olmuş.

Şekerci Niyazi amca rahmetli olsa bile, oğlu Ahmet abi bu mesleği devam ettirenlerden oldu... Metin amca da bir ara oğluyla devam etmişti, şimdi kendi devam ettirmeye çalışıyor dükkânı. Allah Metin amcaya hayırlı uzun ömürler versin diyorum.

Nede olsa,“çocukluğumuz” sayılır Ünye'nin bu tarihi şekercisi...

İyi ki varlar, var olmuşlar...

**************************************************

AHMET KABAYEL VE AHMET DERYA VARİLCİ ABİLERİMİZİN, “ÜNYE’DE PASTACILIK VE ŞEKERCİLİĞİN TARİHİ-2” ADLI ARAŞTIRMALARINDA ŞEKERCİ METİN ŞÖYLE ANLATILIR:“Niyazi Aktuğ’un yanına 10 yaşında çırak giren Metin Uzbay, 1935 Ünye doğumludur. Sonra Niyazi Aktuğ’dan ayrılarak, evde imal ettikleri pastaları seyyar tablalarda satar. 1957’de askerlik dönüşü üç yıl ustası Niyazi Aktuğ’la ortaklık yapar. 1960’da Gür Şekerleme adıyla kendi iş yerini açar. Ortaçarşı’da, bir zaman Sagra mağazasının, şimdi Tokatlı Arçelik Bayisi’nin bulunduğu yerde açtığı iş yeri, bir zamanlar Cevdet Gemici’nin Çamlık Gazoz’u imalathanesidir.

METİN UZBAY MEŞHUR FINDIKLI PASTASIYLA...

...

Metin Uzbay, o mekânda otuz yıl pastacılık ve şekercilik yapar. ÜNYE LOKUMUNU ticari anlamda piyasa süren O’dur. 1990’da yine aynı cadde üzerindeki yeni iş yerine geçen Uzbay, halen bu mekânda şekercilik ve pastacılık mesleğini sürdürmektedir. Ünye’ye özgü FINDIKLI UZUN PASTALARI günümüzde hâlâ imal eden bir zanaatkârdır.”

 

 

KARİKA 2 TÜR!


HAMSİYİ NE KADAR SEVDİĞİMİ YAZMAYA KELİMELER KİFAYETSİZ KALIYOR.

BU ŞEKİLDE DAHA İYİ İZAH ETTİĞİMİN KANAATİNDEYİM...( Arslan Kibaroğlu’nun objektifinden. Ünye. 16 Aralık 2017)

 

 

UÇAN CANLILAR ALEMİ...

 

Bu haber toplam 1.897 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler