HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Nisan 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Aralık 2020 Cuma Saat: 11:22

VİCDANIN SESİ, ÇOCUKLARIN SEVGİLİSİ KEMALETTİN TUĞCU VE 'ENFORMATİK CEHALETİN' PANZEHİRİ, OKUMAK! / ANAA! YILIN BAŞII!

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
VİCDANIN SESİ, ÇOCUKLARIN SEVGİLİSİ KEMALETTİN TUĞCU VE 'ENFORMATİK CEHALETİN' PANZEHİRİ, OKUMAK! / ANAA! YILIN BAŞII!

VİCDANIN SESİ, ÇOCUKLARIN SEVGİLİSİ KEMALETTİN TUĞCU VE “ENFORMATİK CEHALETİN” PANZEHİRİ: OKUMAK!

Çocuk ruhunu en iyi anlayan, bize vicdanlı, merhametli, vefalı, dürüst ve çalışkan olmayı öğütleyen, ümidini hiç kaybetmemeyi söyleyen muhteşem çocuk kitaplarının yazarıdır O... Çocukluğumuzun kahramanıdır!

Hikâyeleri, “Ayşecik” dahil bir çok Yeşilçam filmi ve TV dizisine de ilham vermiş, BÜYÜK USTA KEMALETTİN TUĞCU’YU hatırlamakta fayda var.

ÜNYE HAMİDİYE MAHALLESİ’NDE OTURDUĞUMUZ GECEKONDUNUN ODALARINDA KEMALETTİN TUĞCU'NUN TÜM ESERLERİNİ HATMETMİŞİMDİR BEN...

Çok severek okudum Kemalettin Tuğcu Üstadı. Hayatımdan bir şeyler bulduğum eserleri çok hoşuma giderdi.

Ekmek, su gibiydi benim için bu nadide eserler... JULES VERNE’İN ESERLERİNİ de bu arada hatmettim tabi. Onu da hatırlatayım.

EEE... KARİKATÜR ÇİZMEK İÇİN DE, GÖZLEM YAPMAK VE BİR O KADAR DA OKUMAK GEREKİYOR... YOKSA NASIL ESPRİ ÜRETECEKSİN?

Bende bu karikatür işi, okuma aşkıyla doğdu. Okuma yazmayı söktükten sonra ilk okuduğum kitap, bir Arı’nın başından geçen bir günlük maceraydı. Bu kitaba demir 2,5 lirayı bayılmıştım.

Kendi harçlığımla aldığım ilk kitap ise “ADEM VE HAVVA” isimli kitap oldu.

Ünye Kütüphanesi’ne gitmeye başladığımda ise, Peyami Safa'nın CİNGÖZ RECAİ’sinin maceralarını, BİN BİR GECE MASALLARI’nı, NASRETTİN HOCA’nın hayatıyla birleştirilmiş fıkralarını, DEDE KORKUT HİKÂYELERİ’ni ve envai çeşit çocuk dergilerini kütüphanede oturarak okudum.

Kütüphanenin ‘biraz fazla aksi’ görevlisi Hasbi abiden çekinmemize rağmen, kütüphaneye uzun süre, cengâverce gittim. Ortaokul yıllarında kütüphaneye üye olarak, 15 günde geri teslim etmek şartıyla, evde okumaya kitap almaya başladım.

Sonra, kendi harçlığımla aldığım Gırgır dergisi girdi hayatıma. Mizahı sevmemde büyük etkisi oldu Gırgır’ın. (Nerden bilecektim, yıllar sonra “Ovuz Abi”yle tanışıp Gırgır’da karikatür yayınlayacağımı..) Çizgi Roman dünyası ise bambaşka bir âlemdi...Yazıyla tarif etmenin imkânı yok!

İstanbul Edebiyat’ta okuyan, oda arkadaşlığı da yaptığımız çocukluk arkadaşım İslam Ürkmez'in sayesinde de yabancı klasik eserlerle tanıştım.

Okumayı çok sevdim ben... (Nedense? J)

Ama Kemalettin Tuğcu’nun yeri hep ayrı oldu...

İnsanı farklı dünyalara götüren, şuurunu uyandıran, sihirbazların-yalancıların seni aldatmasını engelleyen, yaşadığın hayattan kesitler bulacağın değişik bir mecradır KİTAP OKUMAK...

Hakiki bilginin kaynağıdır OKUMAK... Çağımızdaki “Enformatik Cehaletin” ve bilgi zehirlenmesinin de TEK PANZEHİRİ!

 

KEMALETTİN TUĞCU KİMDİR? KİTAPLARI ZARARLI MI?

Mesela İsmail abiye (ve bir çoğumuza) ilkokul öğretmenleri 5. sınıftan sonra Tuğcu okumayı yasaklamış olsa da, Tuğcu’nun eserleri, sanılanın aksine,“kendine güven” ve “yaşama sevinci” aşılar insana!

YAZAR, YAYINCI GÜLENAY BÖREKÇİ: “20. yüzyıl Türk yayın dünyasının en üretken kalemlerinden biriydi. 95 yıllık hayatı boyunca dört yüzün üzerinde roman yayınladı, tercümeler yaptı, dergiler çıkardı. Hayatı boyunca yazının her türlüsüne bulaşmış, çok farklı alanlarda kalem oynatmıştı.”

YAZAR SELİM İLERİ:“Kemalettin Tuğcu’nun eserlerine baktığımızda fevkâlade yoğun bir duyarlılık görüyoruz. Topluma dönüp baktığımız vakit, en çok acı çeken kitlenin yoksul kesim olduğunu gördüğümüz gibi. Kemalettin Tuğcu, küçük okurunu yüreğinin tam ortasından vurur, acıma-acındırma duygusunu bütün olanaklarıyla kullanır.

“Sömürür” diyemiyorum, çünkü Kemalettin Tuğcu’yu “sömürü”nün çirkin kıyılarına uzanan bir yazar olarak görmüyorum. Onun çocuk edebiyatımızda önemli bir yeri var. İyi ki okumuşum. Hayatımda vicdan sahibi bir tarafım varsa onun romanlarına çok şey borçlu olduğumu düşünüyorum.”

YÖNETMEN YÜKSEL AKSU: Gorki’nin“Ana”sı, Kemalettin Tuğcu melodramına yakındı... Biz onu okuyan son kuşağız galiba. Tuğcu bana diğerkâmlığı öğretti. Zorda kalan anne babaya veya kardeşlerine bakmak zorunda kalan çocuklar vardı romanlarda...

Dört kardeştik biz, “annem babama bir şey olursa kardeşlerime şöyle bakarım, böyle çalışır, şöyle adam olurum, onlara sahip çıkarım” diye düşünürdüm. “Öteki bilinci” dediğimiz duyarlılık Tuğcu’da çok sıcaktır, kadim değerleri çok iyi anlatır.”

YAZAR, SİNEMACI SEVİN OKYAY:“50’li, 60’lı ve 70’li yılların çocuklarını çocukları tarafından en fazla okunan yazardı O...1980’le birlikte ise daha az okunmaya başladı, okul kütüphanelerine alınması yasaklandı.

Benim için Kemalettin Tuğcu’nun hikâyelerini, romanlarını okumak, yasak zevklerimin en başta geleniydi. Eleştirmenlerle, kabul görmüş (!) yazarlar da ona pek muhabbetle bakmazmış. (Ne yazık!)

Yeğeni Nemika Tuğcu’nun dediği gibi, “YAZARIN HİÇBİR KİTABINDA CİNAYET, TECAVÜZ, İŞKENCE YOKTUR.”

Ama “…gaddar üvey babalar ve kötü ruhlu üvey anneler vardır; çocuklar dayak yer, evden kovulur, ama hikâyelerin sonları iyi biter.

HAK YERİNİ BULUR; ÇALIŞAN, DÜRÜST OLAN KAZANIR!”

NEZAHAT ÖZCAN, “BİR VİCDAN MUHASEBECİSİ: KEMALETTİN TUĞCU” ADLI ARAŞTIRMASINDA ŞUNLARI SÖYLÜYOR:

“Çocuklarda tiryakilik yaratan kitaplarının sırrı, yazarın çekilen acılara, dışarıdan, tarafsız bir gözle değil, acıya alışkın biri olarak, ‘içeriden’ bakmasındaydı.

Kitaplarında her şeye rağmen dürüstlükten ödün vermemeyi, merhametli, vicdanlı olmayı vurgulamış, iyilerin mutlaka kazandığı bir dünya kurmuştur.”

ÇOCUK EDEBİYATI YAZARI MUSTAFA RUHİ ŞİRİN: “Bir dönem, Kemalettin Tuğcu’nun yazdıkları önemsiz kabul edilir. Bir sefalet yazıcısı ilan edilir. Edebiyat dışı gösterilir.

Oysa çocuk ve genç okur, onun ana karakterlerini örnek alır.

İçine düştüğü zor şartlardan –çoğu zaman ailesinin geçimini de üstlenerek- çalışıp kurtulan Tuğcu’nun kahramanları, bu manada çocuk ve genç okurlar için müspet modeller teşkil eder.

KEMALETTİN TUĞCU ROMANLARINI OKUYAN ÇOCUK VE İLK GENÇLİK ÇAĞI OKURLARI;

Aile bağları, akrabalık ilişkileri, alın teri, çalışma, sabretme, azim, sebat ve bütün bu güzellikleri insana kazandıran eğitimin önemini, ‘bu kavram ve kurumlara yapılan vurgularla’, DAHA ÇABUK VE KALICI BİR ŞEKİLDE ÖĞRENİRLER.

Sefaletin, yolsuzluğun, vurgunun, gaspın, tinerci çocuk dehşetinin, çocuk ve genç zorbalığının hep gündemde olduğu ülkemizde, -erdemli- Kemalettin Tuğcu romanlarının okunmasına şiddetle ihtiyacımız olduğu kanaatindeyiz...”

 

ANAA!? YILIN BAŞII!

“NOEL Mİ? YILBAŞI MI?”

Tartışma eski... Herkesin kendine göre bir cevabı vardır “yılın başı” konusunda...

Pandemi yasakları nedeniyle bu sene HEPİMİZ EVDEYİZ!

Evde olsan da, aslında “neyi” kutlayacağın ve “nasıl” kutlayacağın sana kalmış!

İksan abinizse o geceyi nasıl geçireceğini gayet iyi biliyor...

 

YILIN SONU-BAŞI...

1970'li yıllardaki yılbaşı geceleri, tek hayâlim bir televizyonun karşısında olmaktı. Ya şimdi?

 

Bu haber toplam 2.187 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler