HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
29 Mart 2021 Pazartesi Saat: 09:30

İSTANBUL'DA GÖRÜŞEBİLEN ÜNYELÜLER…, İTFAİYECİ ALİ DAYI..., MAHMUT SABİT SAN BİSİKLETE BİNER MİYDİ? ve KATÜR KATÜR! KARİKATÜR!

İKSAN ABİ'NİN YERİ/ Mizahçı Karikatürist: İhsan KOCAGÖZ /Mizah Editörü: İsmail CANBULAT
İSTANBUL'DA GÖRÜŞEBİLEN ÜNYELÜLER…, İTFAİYECİ ALİ DAYI..., MAHMUT SABİT SAN BİSİKLETE BİNER MİYDİ? ve KATÜR KATÜR! KARİKATÜR!

İSTANBUL'DA GÖRÜŞEBİLEN ÜNYELÜLER…

(Ünyeli Erol Kozoğlu İle Bir İstanbul Gezisi.)

Hamidiye mahallesinin güzel insanı rahmetli itfaiyeci Ali dayının oğlu olur kendisi.

 

Ünye Hamidiye mahallesinde oturan Erol Kozoğlu abiyi çocukluğumdan itibaren tanırım.

 

Fakat bir arada bulunarak muhabbet etme imkânım olmamıştı hiç. 1984 Yılından bu yana İstanbul gurbetçisi olmamın faktörü var bu durumda tabi…


 

 

EROL ABİ KISA BİR SÜRELİĞİNE İSTANBUL’A GELMİŞ, SAĞ OLSUN BENİ ARADI VE ÖĞLE SAATLERİNE YAKIN EYÜP CAMİSİNİN AVLUSUNDA BULUŞTUK.

 

1979 ve 1985 Yılları arasında balıkçı motorları ile balığa çıkıp yoğun olarak balıkçılık sektöründe çalışmış Erol abi. 1985 Yılında Ünye Belediyesi’ne girmesiyle, balığa çıkmaktan kurtulmuş. Kış aylarında balıkçı motorlarında çalışmak öyle her babayiğidin harcı diil haa! Soğuk adamın içine içine işliyormuş.

 

26 senelik çalışma sonrası emeklilik hayatına geçiş yapmış Erol abi. Kendisi Tam Ünyeli” sayılır; Hayatı Ünye’de geçmiş bir abimiz kendisi.

 

Ünye’de buluşup-görüşemeyen biz Ünyelüler, Eyüp’te buluştuk!

 

Bazen bir banka çöktük, bazen kısa yürüyüşler yaptık. Yıllardır tanıdığım Erol abi ile Eyüp’te birbirimizi daha iyi tanıdık diyebilirim…

 

DAHA SONRA EMİNÖNÜ’NE GEÇTİK. ORADAN GALATA KULESİ’NİN DİBİNDE SOLUĞU ALDIK. KISA BİR MOLADAN SONRA BEYOĞLU-TÜNEL’E ÇIKTIK.

 

İstiklal Caddesini boydan boya katedip, Tünel’den taa Cihangir’e uzun bir yürüyüş yaptık. Cihangir’de de bi çay içip Taksim’e çıktık.


 

 

Gezi Parkı merdivenlerinin bir köşesinde, yapılmakta olan Taksim Camisine karşı, Kızılkayalar’dan aldığımız ekmek arası dönerlerimizi yedik birlikte… Ünye’den, İstanbul’dan, Ali dayıdan, hayattan konuştuk. Ey gidi ey!

 

Erol abiye "bir gün seninle Taksim’in bir köşesinde ekmek arası atıştırmak aklımın ucundan geçmezdi" dedim. O sakin ve samimi gülüşüyle hafiften gülümsedi.

 

Bir güzel hemşerimle beraber olduğumdan olacak; döner de, sohbet de, bu mini İstanbul gezisi de çok lezzetli geldi bana.

 

Allah yokluğunuzu göstermesin güzel abim…

 

Ünyeme, Asırlık Çınar’a, Ünye Köprüsündeki babalara selamımı söyleyin!

 

“Az galmış, yakında size temelli gelecekmiş İksanınız” deyin, olur mu?

*************************************

 

İTFAİYECİ ALİ DAYI...

Erol abiyi görünce hep Ali dayı geliyor aklıma…

 

Mahallemizin iki itfaiyecisi vardı; Biri Ramazan topunu patlatan rahmetli Reşat amca, diğeri ise Ali dayı.

 

1970'li yıllarda sular çok kesilirdi. Böyle durumlarda Ünye İtfaiyesi’nin kendine yetecek derecede, eski model bir İtfaiye aracı vardı.

 

Bu İtfaiye aracı mahalle mahalle su sebili gibi dolaşarak, evlerin su ihtiyacını karşılardı. Ali dayıyı o günlerden tanıyorum.

 

İtfaiye aracı Mescit sokağa girdiğinde, ortalık bayram yerine dönerdi. En baba kumpanya Mescit sokağa gelse, bu neşe ve sevinci asla yakalayamazdı.

 

Tüm mahalleli bidon, bakraç ve güğümlerini alarak sıraya girerdi. Ali dayı bir komutan edası ile İtfaiye aracının su vanasını açardı.

 

MAHALLEMİZİN BU GÜZEL İNSANI ALİ DAYIYA, “UYKU İLE UYANIKLIK ARASI MEŞHUR ZİYARETLERİMDEN BİRİNİ” YAPTIM…


 

Beni tanıdı haliyle. Şırıl şırıl akan ırmakların kıyısında, etrafı yeşilliğe kesmiş bir ağacın gölgesinde misafir etti beni. Ortalıkta sanki bir amber kokusu vardı.

 

Bana “Ünye'de suların hâlâ kesilip kesilmediğini” sordu. Ben de kendisinden sonraki dönemi anlattım dilim döndüğünce, “ben İstanbul’daydım, orda sular akmazdı hiç ama Ünye için geçmişti o dönemler” dedim… Manevî bir iklimde muhabbet ettik…

 

GÖZLERİMİ AÇTIĞIMDA KENDİMİ TELEVİZYONUN KARŞISINDAKİ KOLTUKTA BULDUM YİNE…

 

Koltuğa ilk çöktüğümde bir susuzluk vardı içimde ama gözlerimi açtığımda bu susuzluğumun gittiğini fark ettim! Sanki iki litre kadar Ünye’nin “Acı Su”yundan içmiş gibiydim(?)

 

Erol abinin muhterem babacığı Ali dayıyı rahmetle anıyorum. Reşat amcayı' da unutmuyorum…

 

Her ikisinin de mekânı cennet olsun İnşallah.

*************************************


 

*************************************

 

MAHMUT SABİT SAN BİSİKLETE BİNER MİYDİ?


 

Benim zamanımda Hamidiye mahallesinde bisiklet sahibi çok az kişi vardı. Benim dediğim tabii, 1970'li ve 1980'li yıllar…


Daha önceki yılların Hamidiye’sinde sanki kimsenin bisikleti yokmuş gibi gelirdi bana…


Bu fotoğrafı görünce yanıldığımı anladım ve şaşırdım biraz; "1930'lu yılların Hamidiye’sinde bisiklete binen de kimmiş böyle?" Dedim, gendü gendüme…


Aaaa! Bi de baktım, “bu bizim Mahmut amca değil mi?” Ama o zamanlar henüz “Amca” vasfında değil tabii… Gencecük!


MAHALLEMİZİN AYDIN İNSANI, “BİZİM HAYAT OKULUMUZ” MUHTEŞEM MEYVE BAHÇESİNİN SAHİBİ BU GÜZEL İNSANIN ERGENLİK YILLARINDAN GENÇLİĞE GEÇİŞ DÖNEMLERİ…

 

18 Yaşının başlarında henüz. Süleyman Sabit San güzel bir bisiklet almış oğlu Mahmut Sabit San'a... Talebe Mahmut Amcanın başındaki şapka; o zamanın mecburî olarak giyilmeye zorunlu olunan okul şapkalarından…  


O zamanın ergeni olmasına rağmen, takım elbise ile pozunu vermiş. Üzerinde ağır bir duruş hâkim.


Bisikleti olmayan arkadaşlarına binmeleri için bisikletini veriyordu kesin, iyi yürekli Mahmut amcam… Ketum bir görünüşü yok o zamanlarda da.

 

Bizim için mahallenin orta yerinde eşi bulunmaz bir vaha inşa etmiş olan, çocukluğumuzu şekillendirmiş, bu fotoğraftaki her daim genç adam!

 

Sana ne kadar minnettar olsak azdır.

 

Mekânın cennet olsun!

*************************************

KATÜR KATÜR! KARİKATÜR!Bu haber toplam 685 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler