HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
1 Eylül 2020 Salı Saat: 16:55

Özel okullar KDV farkını veliye ödemeli

Ordu Mali Müşavir Odası Başkanı Bahadır Baş, özel okullarda KDV indiriminin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesinden doğan yüzde 7’lik farkın velilere ödenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Özel okullar KDV farkını veliye ödemeli

Özel okullarda KDV indiriminin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesinin veliler ve özel okullar için olumlu bir düzenleme olduğunu ifade eden Ordu Mali Müşavir Odası Başkanı Bahadır BAŞ; "Bu karar kapsamında, henüz fatura düzenlenmediyse KDV oranı, yüzde 1 olarak uygulanacak. Bu durumda, özel okullarca okul ücretinin yüzde 1 KDV oranı üzerinden yeniden hesaplanması, aradaki fark yüzde 7 KDV’nin ödeme yapıldıysa velilere iade edilmesi ya da yapılacak ödemelerden mahsup edilmesi gerekiyor” dedi.

Düzenlemenin okullar açılırken yapılması sorun yarattı

Bu düzenlemenin tam okullar açılırken yapılmış olması bazı sorunları da beraberinde getirdiğini belirten Bahadır BAŞ "Uygulamada birçok özel okul, kayıt yenileme işlemlerine başlamıştı. Erken ödeme indirimlerinden de yararlanmak için daha önceden okul ücretlerinin tamamı ya da bazı taksitleri yüzde 8 KDV üzerinden ödenmişti. Henüz başlamamış bir öğretim yılı dolayısıyla yapmış oldukları ödemelere ilişkin vergiler için KDV Kanununun 8/2 maddesine göre velilerin doğrudan özel okulların bağlı oldukları vergi dairelerine başvurmaları gerekir. Aksi durumda, bu aynı dönem için aynı sınıfta okuyan öğrencilerin vergi dolayısıyla farklı ücretle okumaları sonucunu doğuracak.

Gelir İdaresi Başkanlığının okullara daha önce ödenen KDV’lerin beyanname üzerinde indirimini sağlaması ve iadelerin okul tarafından yapılması ya da taksitli ödemelerde gelecek taksitlerden düşülmesini sağlanması daha doğru olacak. Böylece çok sayıda veli, vergi dairelerini muhatap almak zorunda kalmayacak” şeklinde konuştu.

ÜNYE KENT HABER

Bu haber toplam 789 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Özel, okullar, KDV, farkını, veliye, ödemeli

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler