HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Şubat 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Ocak 2021 Perşembe Saat: 15:55

Öğrencilere yanlış yapılmasın!

Korona virüs sürecinde uzaktan eğitim alan öğrencilere not verilecek olmasının hata olduğuna işaret edilerek, bu dururumun öğrencilerin gelecekleriyle ilgili telafisi mümkün olmayan kayıplara yol açabileceği belirtildi.
Öğrencilere yanlış yapılmasın!

Anadolu Eğitim Sendikası Ordu İl Temsilcisi Ali Özgül, korona virüs sürecinde uzaktan eğitim alan öğrencilere not verilecek olmasının bir hata olduğunu belirterek bu dururumun öğrencilerin gelecekleriyle ilgili telafisi mümkün olmayan ha kayıplarına yol açabileceğini söyledi.    

Anadolu Eğitim Sendikası Ordu İl Temsilcisi Ali Özgül, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Birinci dönemin sonu yaklaştıkça öğrencilere not verme konusundaki tartışmalar çoğaldı. Hemen belirtelim ki okula gitmeyen, sınav olmayan öğrenciye not verme sorumluluğu altına girmek büyük riskler taşımaktadır. Eğer bir öğretmenseniz ve işin mutfağında olan kişiler olarak öğrencinin geleceğini düşünüyorsanız; notları yazarken eliniz titrer, düşüncelere dalarsınız, hakkaniyeti düşünürsünüz, yazılı kağıdının noktasını, virgülünü düşünürsünüz, o notu nasıl yükselteyim de öğrenci mutlu olsun, o yazılı kağıdının neden iyi neden kötü olduğunu, ailesini, sosyo-ekonomik durumunu düşünürsünüz, hasılı adaleti düşünürsünüz.

Yangına benzin dökmek

Şu anki duruma göre ilk ve ortaokullarda uzaktan eğitime girme, EBA kullanımı ve performans ödevlerine göre birinci dönem notlarının verilmesi, liselerde yine uzaktan eğitime girme, EBA kullanımı ve performans ödev notlarının alınarak ikinci dönemde yapılacak yazılı sınavların eklenerek birinci dönem notlarının belirlenmesi, sanki okula devam ediliyormuş gibi politik bakış açısı ile kolaymış gibi görünüyor. Fakat bu uygulamanın yangına benzin dökmekten bir farkı kalmıyor. Uzaktan eğitime ulaşamayan, maddi zorluklardan dolayı tableti, bilgisayarı, interneti olmayan 1,5 milyon öğrenci bulunmaktadır.  Yaz dönemi veya eylül ayında maddi durumu olmayan öğrenci tespiti ile ve bunlara dağıtılan tablet sayısı 15 Ocak itibari ile 360 bin adettir. Peki geri de kalan 1.140.000 öğrenci ne olacak? Eylül ayından beridir anne veya babası işsiz kalan, maddi zorluklar yaşayan çocukların durumu ne olacak?

Gençlerin geleceğini yakmayalım

Ailesinde akıllı telefon kullanılmayan, grup mesajlarından haberi olmayan veya interneti olmadığı için ödevlerini iletemeyen öğrenciler ne olacak? Tüm bu soruların öğrencileri yakından takip eden öğretmenlere öğrencilerin söyledikleri sözler olduğunu belirtelim. Bugünlerde dilimiz alıştı ama söylemek zorundayım; Kaf Dağı’nın ardından bakarmış gibi böyle olacak demek, sorumluluktan kaçınmaktır. Bu öğrenciler okullar okuyacak, okul notlarının genel sınavlara eklenmesiyle okullar kazanacaklar. Belki de binde bir puanla  oluşabilecek bir hassas durumda bu şekilde olacak demek sorumluluk bilinci ile bağdaşmamaktadır.

Başka bir çözüm var

Öğretmenlerin bu sorumluluğun altında kalmasına yol açmak, sadece yönetmelik değiştirerek, uzaktan eğitim puanla değerlendirilmez ibaresini yönetmelikten çıkarmak, ilerde oluşabilecek davaların önünü kesmeyecektir. Telafisi mümkün olmayan süreçlere meydan vermemek için sorumluluğu şimdiden almak gerekir. Birinci dönem ile ilgili ilk-orta-liselerde not verilmemesi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde not verilmeyip, 1. Dönem notları ile değerlendirilmesinde olduğu gibi, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında da 2. Dönem notları ile değerlendirme yapılabilir. 

Kaybetmeyen olmasın yeter

Şuna itiraz edilebilir; bu kadar derse giren, ödev yapan öğrenci ne olacak? Onlar da öğrenciliklerini yapmıştır. Dezavantajlı öğrencilerden fazla bilgi öğrenmişlerdir. Hayat zaten onlara adaletini ileriki yıllarda gösteriyor! Yeter ki bu bizim not ile standartlara ayırma, kategorize etmemiz yüzünden olmasın.”

Ordu Olay 

Bu haber toplam 676 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Öğrencilere, yanlış, yapılmasın!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler