HABER ARAMA
 • DOLAR5,4786
  % 0,05
 • EURO6,2233
  % 0,10
 • ALTIN230,0392
  % -0,05
 • BIST 100104.862
  % 0,26
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Mart 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
1 Ağustos 2018 Çarşamba Saat: 12:21

“Kısa zamanda köşe dönmek, insanı batırıyor”

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Ünye İİBF’de düzenlenen seminerde, “Kısa sürede köşe dönme işleri bir süre sonra insanı batırıyor.” dedi.
“Kısa zamanda köşe dönmek, insanı batırıyor”

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Finansal Piyasalar ve Türkiye Ekonomisi” adlı seminerde yaptığı konuşmada, “Dürüstlükten ödün vermemekte fayda var. Kısa sürede köşe dönme işleri bir süre sonra insanı batırıyor.” dedi. 

 

Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Ünye İİBF ve Ünye Meslek Yüksek Okulu’nda görev yapan öğretim görevlilerine yönelik “Finansal Piyasalar ve Türkiye Ekonomisi” konulu eğitim semineri fakültenin konferans salonunda verildi.

-“Sermaye piyasalarına hakim bankacılıktan Türkiye’yi kurtarmak gerekiyor”-

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Türkiye’nin sermaye piyasalarına hakim bankacılıktan kurtulması gerektiğini belirterek, “Krediyi bankalardan alıyorsunuz. Çek veya alacak senedini nakde çevirdiğiniz yer ise faktorink firmaları. Bunların hepsini de bankalar yapıyor. Yani ister senedi kırdırmak için ister bankaya gidin, ister faktorinke gidin o da banka zaten.  Bütün bankaların menkul kıymetlerde aracı kurumu var. Yani bankacılık aynı zamanda bizim rekabetçi olduğumuzu zannettiğimiz sermaye piyasasını da yönetiyor. Neredeyse bütün bankaların sigorta şirketleri var. Paranın küçük birikimler olarak sizlerden toplanıp kurumsallaştırıp yatırım yaptırılması için Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi kuruldu.  Bu paraları yine bankaların bireysel emeklilik şirketleri topluyor. Sermaye piyasalarına hakim bankacılıktan Türkiye’yi kurtarmak gerekiyor.” dedi.

-“Kısa zamanda köşe dönme işleri bir süre sonra insanı batırıyor”-

Konuşmasında Türkiye’deki ticaret hayatından örnekler veren Erdoğan, “Dürüstlükten ödün vermemekte fayda var. Çok çalışmak ve dürüst olmak ikisi bir arada, daha iyi finansal piyasalar için gerekli. Uzun sürede de bu kazandırır. Kısa sürede köşe dönme işleri bir süre sonra insanı batırıyor.” diye konuştu.

-“Çok fazla cari açık vererek büyümeye çalışan bir ülkeyiz”-

Türkiye’nin ana sorununun dışa bağımlılık olduğunu belirten Erdoğan, dışa bağımlılıktan kurtulmanın metodunun çok çalışmaktan geçtiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye ekonomisinin ana sorunu dışa bağımlılık. Cari açık çok fazla vererek büyümeye çalışan bir ülke modeli. Girdaba girmişiz, çıkmaya çalıştığımız anda kriz tehlikesi yaşıyoruz. Cari açığı kapatalım da ona göre büyüyelim demeye kalktığımızda kriz oluyor. Cari açıkla sürekli büyümeye çalışırsan da sert bir şekilde dışa bağımlığın büyüyor. Buradan kurtulmanın metodu ise çok çalışmak. Türkiye ekonomisinin istişareye dayalı gitmesi gerekiyor. Bunu yaparken de liyakatten ödün vermemek gerekiyor. Doğru mevkie, doğru adamın, doğru zamanda getirilmesi gerekiyor. O gelenin de kibre kapılmaması gerekiyor. Çok ciddi bir sorun var ki bu istişare ve kibir. İstişareye azami önem, kibirden azami kaçınma. Bu başarılırsa başarı çok uzakta değil.”

-“Türkiye Merkez Bankası 3 yıldır iyi yönetilemiyor”-

Tek başına Merkez Bankası’nın yetmeyeceğini ifade eden Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, “Türkiye Merkez Bankası son 2-3 yıldır çok iyi yönetilemiyor diye düşünüyorum. İyi niyetliler ama yönetmekte sıkıntı var. Tek başına Türkiye Merkez Bankası yetmez. Ekonomideki fiyatları yönetmek için Devlet Denetleme ve Düzenleme Kurumu, Rekabet Kurumu, özel şirketleri, bankaları, Maliye Bakanlığı gibi bütün kurumların işlerini istişare ile daha etkin yapması gerekiyor. O yüzden Milli Eğitim Bakanlığına da büyük iş düşüyor. Bizlere üniversite de görev düşüyor. Eğitim şart ama doğru eğitim şart.” diye konuştu. 

Bu haber toplam 494 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler