HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
16 Nisan 2021 Cuma Saat: 17:43

Gençlere okuma alışkanlığı kazandıran “Kahraman Kim?” projesi…

Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin proje ortağı olduğu ve toplamda 5 okulun bir araya gelerek oluşturduğu Kahramanın Kim? E-Twinning projesi ile öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılıyor.
Gençlere okuma alışkanlığı kazandıran “Kahraman Kim?” projesi…

Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ayvacık Anadolu Lisesi, Mahmut Gökmen Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ayvacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölköy Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin yürüttüğü “Kahramanın Kim?” eTwinning projesinin ilk adımı gerçekleştirildi.

-Okur-yazar buluşması gerçekleştirildi -

Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden projede görevli öğrenciler Faruk Yıldız’ın “Evvel Zaman İhtilali” adlı romanını okuyup video ve web 2.0 araçları kullanarak tanıtım etkinlikleri yaptı.

Yazar Faruk Yıldız’ı yazar-okur sohbetine davet ederek projede yer alan bütün öğrenciler yazara sohbet ettiği bir keyifli bir toplantıya ev sahipliği yapıldı.

Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni proje koordinatörü Fatma Nilüfer Erdoğan, e-twinning projesine ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Pandemi döneminde buna ihtiyaç vardı”

“Lise çağındaki öğrencilerin daha fazla zaman kaybetmeden okuma alışkanlığı kazanmalarını nasıl sağlarız düşüncesi ile yola çıktık. Onların ilgilendiği alanları ve onların eğlence yöntemlerini kullanarak okuma etkinliği gerçekleştireceğiz. Özellikle pandemi döneminde uzun süre evde kalan gençlerin bu konuda yönlendirmeye ve desteklenmeye ihtiyaç duyduklarını gözlemliyoruz. Bu ihtiyaca cevap verirken zaten kullandıkları sosyal iletişim ağlarını ve iletişim biçimlerini okunan kitaplarla şekillendirmek kitap okumayı çekici ve etkileyici hale getirebilir. Kitabın konusuna uygun şarkılar seslendirmek, beğenilen kahramanın kılığına bürünmek ve çeşitli yöntemler kullanarak tanıtım videosu çekmek projemizin etkinlikleridir.

Projenin hedefleri ise şudur; Öğrencilerin herkesin okuyabileceği bir kitap türünün olduğunu fark etmeleri. Kitabın tanıtımı içi yapılan çalışma sonucunda dönem, bölge, kahraman analizi yapılacağından birçok farklı alanda genel bilgi sahibi olmalarını sağlamak. Tanıtım videoları ile akranlarına kitap aracılığıyla seslenmeleri. Kitaplardaki kahramanların özelliklerinden etkilenerek hayatın olumlu olumsuz tüm şartlarına farklı bir gözle bakabilmelerini sağlamak asıl hedeftir. Bunların dışında okumanın anlamayı kolaylaştırma, problem çözme yeteneğini geliştirme, sözcük dağarcığını zenginleştirme, verimli zaman geçirme, etkili iletişim kurma yeteneğini geliştirme gibi katkıları daima hedefler arasında.

Projenin çalışma süresi ise; öğretmen ve öğrencilerin ortak seçeceği bir kitap; kitabın hacmine göre belirlenen süre içinde okunacak, analizi yapılacak ve grup içinde yapılan küçük bir yarışma sonucunda en güzel tanıtımı yapan öğrencinin tanıtım videosu okul web sitesinde yayınlanacak. Kitap okuma süresi sonunda (yaklaşık 10 gün) çevrimiçi toplantı düzenlenerek proje ortağı okulların öğrencilerine kitap hakkında sunum yapılacak. Bu sunumda kitapla uyumlu görsel ve işitsel ögelere yer verilecek.  Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşecek projede 6 kitabın tanıtılması ve her ortağın en beğendiği sunumu içeren bir sanal kitabın oluşturulması ile süreç sona erer.

Projeden sanatsal, kültürel, bilişsel, estetik birikime dönüşen bir okuma sürecinin çekiciliğine kapılmış öğrenciler, okul web sitemizin araştırma yapanlara kaynaklık edebilecek sanal bir kütüphaneye dönüşmesi amaçlanıyor.

Ünye KENT Haber 

 

Bu haber toplam 552 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler