HABER ARAMA
  • DOLAR5,9502
  • EURO6,6432
  • ALTIN245,2280
  • BIST 10094.239
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
16 Ağustos 2018 Perşembe Saat: 17:42

Veliler bahçede, çocuklar eğitimde

Türkiye’de fındık sanayinin önde gelen kuruluşlarından olan Durak Fındık A.Ş., çocuk işçiliğine karşı başlattığı “Her Çocuk Bir Dünya” projesiyle bahçelerden uzaklaştırdığı çocukları hem eğlendiriyor hem öğretiyor.
Veliler bahçede, çocuklar eğitimde

Durak Fındık’ın, İkizce Kaymakamlığı’yla ortak çalışma yaparak çocuk işçiliğinin önüne geçmeyi amaçlayan “Her Çocuk Bir Dünya” projesiyle, Ordu Büyükşehir Belediyesi İkizce İmam Hatip Lisesi binasında 5-15 yaş arası mevsimlik tarım işçilerinin ve yerelde fındık tarımıyla uğraşan ailelerin çocuklarına oyun temelli matematik, Türkçe ve fen eğitiminin yanı sıra beden eğitimi, halk oyunları, görsel sanatlar, el sanatları, okuma yazma kursları ve çocuk hakları eğitimleri verilmekte. Eğitimin yanı sıra çocuklar, uzman akademisyenler tarafından gelişimsel taramalardan geçmekte ve okulda her çocuğa ait bir portfolyo tutulmakta. Okul programı içerisinde sağlık taraması, 3D sinema, piknik, gezi ve turnuva gibi toplu etkinliklerde yer almakta.

-“Çocuk işçiliğini önlemek için bu projeyi hayata geçirdik”-

Durak Fındık A.Ş. yönetim kurulu üyesi Kadir Durak, 2013 yılından itibaren çocuk işçiliğinin önüne geçmek amacıyla proje başlattıklarını ifade ederek, “Biz 2013 yılında 25 bin adet çuval dağıtarak fındıkta aflatoksinle ve çocuk işçiliğiyle mücadele başlatmıştık. Yine 2015 yılında Ordu ili genelinde, ilk ve orta dereceli okulları kapsayan 60 bin öğrencinin dahil olduğu resim yarışması düzenledik. Bu yarışmayı da çocuk işçiliğini önlemek ve çocuk işçiliği hakkında bilgilendirme yapmak için düzenlemiştik. Yine geçen yıl tarım il müdürlüğüne 8 adet fındık toplama makinesi hibe ettik. Bu projenin amacı da hem maliyetleri düşürmek hem de çocuk işçiliğiyle mücadele etmekti. Bu yılda İkizce Kaymakamlığı’yla ortak bir proje yapmak istedik. Bu projede de İkizce İlçesi’ne fındık toplamak üzere gelen mevsimlik tarım işçilerinin ailelerinin çocuklarını bir okulda toplayıp onları gün boyu meşgul edip, eğitici faaliyetlerle fındık bahçelerinden uzaklaştıracağız, aynı zamanda sağlık taraması yapacağız. Bu şekilde çocuk işçiliğini önlemek için bu projeyi hayata geçirdik. İkizce Kaymakamlığı’mızda bu projeyle ilgili bizi kırmadı. Tüm bu projelerle çocuk işçiliğinin önüne geçmek istiyoruz.” dedi.

-“Durak Fındık olarak kendimiz finanse ediyoruz”-

Proje giderlerinin tümünün durak fındık tarafından karşılandığını belirten Durak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Projenin şu anda sahadaki çalışma ayağındayız. Toplama kamplarından 100’den daha fazla çocuğu aldık, burada eğitim veriyoruz. Çocukları sağlık taramasından geçiriyoruz, sabah, öğle, akşam yemek, gün içerisinde eğitim ve bu eğitimin sonucunda da çocukları hem bahçeden uzaklaştırıyor hem de onları bilgilendiriyoruz. Bu projede bölge insanının çocukları da var, onların kaynaşmalarını sağlıyoruz. Akademisyen arkadaşlarımız bu çocukların anneleriyle de ilgileniyorlar. Bu son değil, belki bundan sonra daha farklı projelerde olacak. Bu ve bundan önceki projelerimiz olmak üzere hiçbir kurumdan yardım almadık. Bu projelerin hepsini Durak Fındık olarak kendimiz finanse ediyoruz. Her projede bir ortağımız var fakat finansman bize ait. Bu proje ortağımız İkizce Kaymakamlığı'dır. Sayın Kaymakamımız bize okul açarak, toplama kampımızda çocukların buraya gelmesi noktasında devlet ve kamu olarak yanımızda yer aldığı için kendilerine teşekkür ediyoruz.”

-“Oldukça kapsamlı bir proje yürütmekteyiz”-

Projenin Akademik Danışmanı Tuğba Kontaş Azaklı, projenin oldukça kapsamlı olduğunu belirterek, “Her Çocuk Bir Dünya Projesi kapsamında İkizce Kaymakamlığı ve Durak Fındık A.Ş. işbirliğiyle İkizce ilçesinde fındık tarımında çocuk isçiliğinin önlenmesi amacıyla oldukça kapsamlı bir proje yürütmekteyiz. 15 Temmuz tarihinde mobil programla yereldeki kadınlara yönelik çocuk işçiliği ile ilgili farkındalık eğitimleri ile başlayan program, 6 Ağustos tarihinde Ordu Büyükşehir Belediyesi İkizce İmam Hatip Lisesi binasında, 5-15 yaş arası mevsimlik tarım isçilerinin ve yerelde fındık tarımı ile uğraşan ailelerin çocuklarına hizmet vermeye başladı. Özellikle farklı kültürlerden çocukların kaynaşması amacıyla oluşturduğumuz programların sağlıklı yürüyebilmesi için öğretici ve yardımcı personele ayrımcılıkla mücadele eğitimi verildi.” diye konuştu.

-“Hem eğleniyorlar hem öğreniyorlar”-

Projeyle çocukların hem eğlendiğini hem de öğrendiğini belirten Azaklı, projenin içeriğine ilişkin şunları söyledi:

“Proje kapsamında 5-15 yaş arası çocuklara yönelik 30 günlük bir eğitim programı uygulanmaya başlandı. Bu programın temel amaçlarından biri özellikle mevsimlik tarım isçilerinin çocuklarının okuldan uzak kaldıkları zaman dilimdeki eğitimsel ihtiyaçlarına katkı sunmak, bahçeden uzakta, sağlıklı beslendikleri güvenli bir alanda vakit geçirmelerini sağlamaktır. Programın içeriğinde oyun temelli matematik, Türkçe ve fen eğitiminin yanı sıra beden eğitimi, halk oyunları, görsel sanatlar, el sanatları, okuma yazma kursları, çocuk hakları eğitimleri almaktadır. Programdaki kursların açılmasından İkizce Halk Eğitim Müdürlüğü’nün desteğinden yararlanıldı. Programın yanı sıra çocuklar uzman akademisyenler tarafından gelişimsel taramalardan geçmekte ve okulda her çocuğa ait bir portfolyo tutulmaktadır. Okul programı içerisinde sağlık taraması, 3D sinema, piknik, gezi ve turnuva gibi toplu etkinliklere de yer verilmektedir.”

-Annelerde unutulmadı-

Proje kapsamında eğitim gören çocukların annelerinin de unutulmadığını ifade eden Azaklı, “Her çocuk bir dünya ve her çocuğun dünyasında bir kadının emeği var’ diyerek çıktığımız yolda anneleri de unutmadık. Projede yer alan mobil program iki koldan yürütülmektedir. Birinci kol önletici bir çalışma olarak yerelde yaşayan bahçe sahibi kadınların, mevsimlik tarımda çocuk işçiliği konusunda farkındalık düzeylerinin arttırılması, diğer ayağı ise mevsimlik tarım işçisi kadınların yaşam koşulları, sorunları ve eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Bu amaçla mevsimlik tarım işçisi kadınlarla birebir derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca hem yereldeki hem de mevsimlik tarım işçisi kadınlara kadınsal ihtiyaçlara yönelik hediye paketleri dağıtılmıştır. Bu paketlerin içerisinde bahçede karşılaşabilecekleri durumlara karşı ilk yardım ile ilgili bilgiler içeren broşürler ve meme kanseri ile ilgili broşür bulunmaktadır. Hem yerelde hem de mevsimlik tarım işinde çalışan kadınlara ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri de verilerek bilgilendirmeler yapılmıştır.” dedi.

-“Amacımız, bu projeyi sürdürülebilir hale getirmek”-

Proje Koordinatörü Vedat Macit, amaçlarının projeyi sürdürülebilir hale getirmek olduğunu belirterek, “Öncelikle Durak Fındık ailesine çok teşekkür ediyorum. Bize bu projede maddi ve manevi olmak üzere her anlamda destek verdiler. Projemizin ana teması, fındık tarımında çocuk işçiliğini önlemek ve çocukları kötü yaşam koşullarından alıp burada eğitim, öğretim, sosyal aktivite, bilgi ve beceri anlamında gelişimlerini sağlamak. Ayrıca bir diğer amacımız da bu projeyi sürdürülebilir hale getirmek. Yani bir yıl yapıp sonraki yıl çekip gitmek değil, her yıl bunu devam ettirmek. Bizim bir sloganımız var 'Her Çocuk bir dünya' öyleyse her çocuğun dünyasında da bir kadın vardır. Bu anlamda projeyi pekiştirdik ve bütün olarak düşündük." dedi.

Bu haber toplam 855 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Veliler, bahçede, çocuklar, eğitimde

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler