HABER ARAMA
  • DOLAR5,8344
  • EURO6,5581
  • ALTIN239,9999
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
5 Eylül 2018 Çarşamba Saat: 19:09

“Öğretmenlerimiz, sevgiye dayalı otorite kurmalılar”

Ordu Valisi Seddar Yavuz, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminin ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, “Öğretmen arkadaşlarımız gerek davranışları, gerek kılık kıyafetleri ile topluma örnek olmalıdır.
“Öğretmenlerimiz, sevgiye dayalı otorite kurmalılar”

Ordu Valisi Seddar Yavuz, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminin ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, “Öğretmen arkadaşlarımız gerek davranışları, gerek kılık kıyafetleri ile topluma örnek olmalıdır. Öğretmenin, öğrenci üzerinde kurduğu otorite, sevgi üzerine olmalıdır. Sevgi üzerine kurulan otoriteden daha iyi bir otorite şeklini 30 yıldır bu mesleği yapan birisi olarak görmüyorum.” dedi.

 

 

Ordu Valisi Seddar Yavuz, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesinde genel durum değerlendirmesi yapmak amacıyla İlçe Kaymakamları, İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Ordu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, 2017-2018 eğitim-öğretim döneminin genel bir değerlendirmesi yapılırken, 2018-2019 eğitim-öğretim dönemindeki beklentiler dile getirildi. 

-“Eğitim, uluslararası rekabette toplumların yerini belirleyen en önemli araçlardan bir tanesidir”-

Eğitim camiasının sorunlarının ve ihtiyaçlarının da ele alındığı toplantıda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, eğitimin dünyada çoraklaşmanın ve insanlıktan uzaklaşmanın aracı haline geldiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Eğitim, uluslararası rekabette toplumların yerini belirleyen en önemli araçlardan bir tanesidir. Birincisi sizi rakiplerinize karşı güçlü kılar, ikincisi de sizi insan yapar. Eğitim maalesef son 150 yıl dünyada çoraklaşmanın, insanlıktan uzaklaşmanın bir aracı haline geldi. Tartıştığımız en önemli hususlardan bir tanesi başarı. Akademik olarak biz en iyi nasıl oluruzu tartışırken, diğer taraftan insanın insan olmakla taşıdığı vasıfları büyük ölçüde ıskalar hale geldik. İşte bu nedenledir ki, dünya bunca zenginleşmeye, teknolojik gelişmeye rağmen ciddi bir sosyolojik bunalım içindedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde artan intihar oranı, bağımlılık ve suç oranlarındaki inanılmaz artışlar, bizi bir kez daha düşünmeye, yaptıklarımızı tekrar kontrol etmeye itmektedir. Dolayısıyla öteden buyana insanları eğittiğimizde, zenginleştiğimizde daha fazla huzurlu ve mutlu bir toplum oluşturacağımız savı, büyük ölçüde gerçekleşmemiştir. Hatta bununla ilgili herkeste bir kuşku uyanmıştır. Örnek verirsek, İskandinav ülkeleri şu anda milli gelir bakımından dünyadaki en müreffeh ülkelerin başında gelmektedir. Ama en fazla intihar olaylarının yaşandığı yerin neresi olduğunu sorguladığımızda, yine aynı ülkeleri sayabiliriz. Dolayısıyla değerlerden yoksun, sadece başarıyı hedefleyen eğitim sisteminin, istediğimiz huzuru, mutluluğu yakalamamıza fırsat vermeyeceğini artık net olarak biliyoruz. O nedenle ki, biz eğitim sistemlerini tartışırken sadece akademik başarıyı hedefleyen değil, ama iyi insan, iyi birey peşinde koşan bir yaklaşımı da elbette muhafaza etmemiz gerekir. Makam, mevki sahibi oldukça,  zenginleştikçe karunlaşan, insanları küçük gören, toplumdan kendisini soyutlayan, imkanlarını, becerilerini, yeteneklerini insanların zararına kullanan bir insanı eğittiğimizi asla iddia edemeyiz. Eğitim, insan davranışlarındaki pozitif değişikliklerdir. Aksi takdirde biz, bilgi yüklemesinden başka bir şey yapmamış oluruz.”

 -“Sevgiye dayalı otorite kurmalılar”-

Öğretmenlere ve okul yöneticilerine tavsiye ve nasihatlerde bulunan Vali Yavuz, “Öğretmen arkadaşlarımız gerek davranışları, gerek kılık kıyafetleri ile topluma örnek olmalıdır. Öğrenci üzerinde kurduğu otorite, sevgi üzerine olmalıdır. Sevgi üzerine kurulan otoriteden daha iyi bir otorite şeklini 30 yıldır bu mesleği yapan birisi olarak görmüyorum. Çünkü insanlar sizi severse gelişir. Eğitmek sevgi ile başlar. İnsanda başlayan değişiklik, sevgi ile başlar. Eğer öğrenci sizi severse değişir, eşiniz sizi severse fedakârlık yapar, arkadaşınız severse sizinle ilgili bir işi yapar. Dolayısıyla iyi örnek olabilmek sevgiden geçiyor. Lütfen! Otorite peşinde koşmayın. Otorite zaten kendiliğinden oluşan bir şeydir. Eğer siz bu özellikleri ortaya koyarsanız, otorite kendiliğinden gerçekleşir. Eğitim kurumu yöneticileri için de söylüyorum. Lütfen! Öğretmenlerinizi sevin. Onların onur ve şahsiyetlerine lütfen dokunmayın. Moralsiz, sinirli bir öğretmenin 40 dakika verim vermeyeceğini hepimiz biliriz. O yüzden sizlerden istirhamım ve beklentim, öğretmenlerinizi en üst seviyede motive edin. Okul aile birlikleri, veliler ile olan diyalogunuzu geliştirin.” dedi.

 -“Güvenli okul, güvenli eğitim uygulaması bu yıl da devam edecek”-

 “Güvenli Okul, Güvenli Eğitim” projesinin geçen eğitim-öğretim döneminde başarıyla uygulandığını dile getiren Vali Yavuz, “Geçen yılki eğitim-öğretim döneminde ‘Güvenli Okul, Güvenli Eğitim’ projesini başarıyla uyguladık. Güvenlik birimlerimizden her okul için irtibat görevlisi belirledik. Bununla ilgili ufak tefek iletişim sorunları yaşıyoruz. Okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız bu konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstersin. Biz okul etrafında amaçsız dolaşanlarla öğretmenlerimizin muhatap olmalarını istemiyoruz. Çünkü sizin işiniz orada birisiyle uğraşmak değil. Bedensel bir mücadele vermekte değil. Sizin işiniz eğitim. Sizin güvenlik görevlisi gibi davranmanız doğru değil. Sizin işiniz güvenlik irtibat görevlisine haber vermek. O yüzden bu konuda bir kez daha arkadaşlarımızı ikaz edelim. Müdür yardımcılarımız, hatta öğretmen arkadaşlarımızın bu telefon numaralarını her daim kullanmalarını çok önemsiyorum. Biz zaten risk haritalarını çıkardık, ne yapacağımızı, nereyi çözümleyeceğimizi biliyoruz.” diye konuştu.

-“Bağımlılıkla mücadelede çok önemle mesafe katettik”-

Alınan tedbirler ve yürütülen operasyonlarla bağımlılıkla mücadele konusunda çok önemli mesafe kat edildiğini vurgulayan Vali Yavuz, “Bizim amacımız, hiçbir evladımızın bu illete bulaşmadan korumak. Yani önleyici hizmetleri etkin şekilde yerine getirmek. O yüzden özellikle rehberlik öğretmenlerimizin, sınıf öğretmenlerimizin ve diğer öğretmenlerimizin, öğrencilerinizin tutum ve davranışlarında değişiklik olduğunda, dikkat dağılımı, uyku olmak üzere düne göre davranışlarında farklılık olması halinde lütfen durumu bizimle paylaşın. Rehberlik servisi de süratle bizimle paylaşsın. Anne babaları bu konuda lütfen eğitin, anne babalar ile bu tür ilişkileri lütfen geliştirin.” dedi.

-“ÖNEM projesinden çok başarılı sonuçlar elde ettik”-

 Geçen yıl uygulanan ve çok başarılı sonuçlar alınan ÖNEM Projesinin bu yıl da sürdürüleceğini belirten Vali Yavuz, konuşmasında şunları ifade etti:

“Geçen yıl başladığımız ve çok iyi sonuçlar aldığımız ÖNEM projesini, bu sene de devam ettirmeyi planlıyoruz. Bu projenin özellikle madde bağımlılığını önleyici özelliği ya da niteliği vesilesiyle bu sene biraz daha kapsamını genişleterek, paydaşlarımızı çoğaltarak, hamilik sayısını artırarak devam ettirmek istiyoruz. İnanıyorum ki bu tür faaliyetler ile birlikte, çocuklarımızın sosyalleşmesi, özgüvenlerinin artması, kendilerini geliştirmeleri bakımından bu tür çalışmaların son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu vesile ile başta İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Kaymakamlarımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize, okul müdürlerimize, bu projede görev alan tüm öğretmenlerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.”

Vali Seddar Yavuz, konuşmasının son bölümünde, Ordu’da 574 okulda, 6.195 derslikte 9.132 öğretmen ve 128.444 öğrenci ile sorunsuz bir şekilde eğitim ve öğretim yılına başlanacağını ifade ederek, “Bu vesile ile bir kez daha tüm öğretmenlerimizle, velilerimiz ile öğrencilerimiz ile bu yıl ki eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.  

Toplantıda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş da, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında belirledikleri stratejileri uygulayarak, öğretmenlerim mesleki yönden gelişimine, medeniyet değerleriyle bezenmiş öğrenci yetiştirilmesine, eğitimin kalitesinin ve niteliğinin artırılmasına, akademik başarının üst seviyelere çıkarılmasına, çalışılacaklarını söyledi. 

Konuşmaların ardından Vali Seddar Yavuz, toplantıya katılan okul müdürlerinin karşılaştığı sorun, sıkıntı, ihtiyaç ve taleplerini dinledi.

Ordu Valiliği

Bu haber toplam 319 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler