HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
30 Eylül 2021 Perşembe Saat: 08:30

“Okulların ihtiyacı acilen karşılanmalı”

Okullara TYP kapsamındaki personel desteğine işaret eden Ünye Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İlçe Başkanı İsa Ünel, “Personel konusunda okulların ihtiyaçlarının acilen karşılanması gerekiyor.” dedi.
“Okulların ihtiyacı acilen karşılanmalı”

Ünye Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İlçe Başkanı İsa Ünel, 2021-2022 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte, okullarda Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında alınan personel ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi.

Uzun bir sürenin ardından eğitim-öğretimin yüz yüze başladığını hatırlatan Ünel, “Millî Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki kararlılığını destekliyor, okulların açık tutulmasını, yüz yüze eğitimin devam etmesini hayati bir mesele olarak görüyoruz. Okullara TYP kapsamındaki personel desteği sürmeli ve yeni personel verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Personel desteğinin devam etmesi ve yeni personel verilmesi çağrısında bulunan İsa Ünel, “Eğitim-öğretim başlamış ve TYP kapsamında gelen personel umudu artırmış ama sorunu çözmeye yetmemiştir. Eğitim kurumlarında temizlik konusu son derece önemlidir. Salgında ise iki kat daha önemlidir. Okul yönetimleri olağanüstü fedakârlık gösteriyorlar, fakat yeni bir omuz verilmesini bekliyorlar.” dedi.

-“Eğitim kurumlarında temizlik konusu çok önemlidir” -

TYP’den gelen personelin umudu artırdığını ama sorunu çözmeye yetmediğini kaydeden Ünel, “Eğitim kurumlarında temizlik konusu son derece önemlidir. Salgında ise iki kat daha önemlidir. Okul yönetimleri olağanüstü fedakârlık gösteriyorlar fakat yeni bir omuz verilmesini bekliyorlar. Yetkililer bu beklentiye duyarsız kalmamalı, ihtiyacın karşılanması için adım atmalıdır.” diye konuştu.

-“Bütçe sorununa çözüm bulunmalıdır” -

Okulların bütçe problemi bulunduğuna dikkat çeken Ünel, şöyle devam etti:

“Okul aile birlikleri vasıtasıyla da ücretli personel istihdam edilemeyen yerleri rahatlatmak, okulların işleyişini sağlıklı hâle getirmek için personel sorunu çözülmeli, bunun için tüm şartlar zorlanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi yapılmalı, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul idareleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır.”

“Eğitim hizmet kolu sözleşmesinde 21 yeni kazanım elde ettik” -

İsa Ünel, 6. Dönem Toplu Sözleşme sonuçlarına da değinerek, 134,84 olan toplu sözleşme ikramiyesini 400 liraya çıkardıklarını, hizmet kolu kazanımlarıyla birlikte iki yılın sonunda kamu görevlilerinin ücretlerinde yüzde 30 ila yüzde 40,22 arasında değişen oranlarda artışın sağlanmış olacağını söyledi.

Sadece eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolu sözleşmesinde 21 yeni kazanım elde ettiklerini ifade eden Ünel, “Okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine haftalık iki saat ek ders ücreti artışı, rehber öğretmenlerin ek ders ücretinin 3 saatten 5 saate çıkarılması, RAM’larda görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin ek ders ücretinin haftada 15 saatten 18 saate çıkarılması, bünyesinde yatılı olan okullarımızda belletmen ücretlerinin artırılması, ilave olarak yöneticilerin aylık ders ücret sınırının 56 saatten 64 saate çıkarılması gibi, toplu sözleşmede pek çok kazanım elde ettik” diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 302 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler