HABER ARAMA
  • DOLAR5,9502
  • EURO6,6432
  • ALTIN245,2280
  • BIST 10094.239
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
1 Kasım 2018 Perşembe Saat: 19:50

Minikler kodlama öğreniyor!

eTwinning topluluğuna kayıtlı olan okullar, öğretmenleri ve öğrencileriyle birlikte “Dünyanın Bütün Çiçekleri” proje kapsamında bu ay “Code Week Haftası” etkinliklerini gerçekleştirdi.
Minikler kodlama öğreniyor!

Ünye’de bu okullardan bir olan Şehit Fatih Efiloğlu İlkokulu 2-G sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Bahri Yıldırım önderliğinde kodlama yapmayı öğrendi. 

Ünye Şehit Fatih Efiloğlu Öğretmeni Bahri Yıldırım, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, eTwining’in Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluk olduğunu söyledi.

Bu toplulukla iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek ve paylaşmanın amaçlandığını belirten Yıldırım “Kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır. eTwinning, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa'da okul işbirliğini teşvik etmektedir.” dedi.

-“573 binden fazla öğretmen üyesi bulunmaktadır”-
Bahri Yıldırım, eTwinning portalının 573 binden fazla üyesi bulunduğunu belirterek, portalın Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

“eTwinning portalı (www.etwinning.net) ana toplanma noktası ve çalışma alanıdır. 28 dilde mevcut olan eTwinning portalının bugün 573 binden fazla öğretmen üyesi bulunmaktadır. Portal, öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturma, fikirlerini paylaşması, en iyi uygulama alışverişinde bulunması ve eTwinning platformunda bulunan çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak hemen birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır. Merkezi destek servisi, Avrupa'daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 31 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 38 ulusal destek servisi tarafından desteklenmektedir. Ülkemiz eTwinning'e 2009 yılında dahil olmuştur. eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 52 binden fazla okuldan, 129 binden fazla kullanıcı portala kayıtlıdır ve şu ana kadar 23 binden fazla projeye katılmışlardır. eTwinning Erasmus+ sürecinde de Avrupa Komisyonu'nun desteklemeye devam ettiği faaliyetlerden biridir ve son süreçte 2021 yılına kadar sürdürülecektir.”

-eTwinning faydaları-

Bahri Yıldırım, eTwinning faaliyetinin temelde Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğretmenlerin, farklı okullardan öğretmenlerle deneyimlerini paylaşıp, fikir alış verişinde bulunabileceği çevrim içi bir ortam oluşturmayı amaçladığını belirterek, “Öğretmenler, farklı ülkelerden iletişim kurdukları öğretmenlerle kendi eğitim süreçlerine uygun şekilde projeler yapabilirler. Projelerde teknolojinin eğitime adaptasyonu ve eğitim süreçlerinde uygun şekilde kullanımı istenilen bir durumdur. Özellikle ülkemizde Fatih Projesi ile birlikte öğretmenlere ve okullara sağlanan teknoloji alt yapı desteğinin, eğitim pratiğinde etkili biçimde kullanılması beklenmektedir. eTwinning projeleri bu bağlamda öğretmenlerimize yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

-“Dünyanın Bütün Çiçekleri”  projesinin bu ayki etkinliği kodlama üzerine oldu -

Ünye Şehit Fatih Efiloğlu Öğretmeni Bahri Yıldırım, eTwinning’de eğitim öğretim döneminde bir yıl boyunca uygulanacak olan “Dünyanın Bütün Çiçekleri” projesi kapsamında Ünye’de her ay etkinlikler düzenlediklerini belirterek, şu bilgiyi verdi:

“Bu ayki etkinlik “Code Week Haftası” etkinliğiydi, yani çocuklarımıza kodlamayı öğrettik. Etkinlik kapsamında çocuklarımıza 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı teması olan Türk bayrağı, Atatürk, Türkiye haritası vb. öğeleri kodlayarak yapmayı öğrettik. Çocuklara kodlamalarla direktifler verilerek ortaya görseller çıkartıldı. 2. Sınıfta yapılan bu uygulama çocukların ileriki yaşlarda bilgisayar kodlamalarına yönelik bir alt yapı oluşturuyor.”

Bahri Yıldırım, bu topluluğa kayıtlı olan ve “Dünyanın Bütün Çiçekleri” projesi ortakları olarak Ünye’de Cumhuriyet İlkokulu Öğretmeni Güliz Yıldırım, İnönü İlkokulu Öğretmeni Havva Taflan, Atatürk İlkokulu Öğretmeni Handan Şahin ve Çaybaşı Atatürk İlkokulu Öğretmeni Yaşar Taflan ile birlikte uyum içinde çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

Öğretmen Yıldırım, ayrıca bu projeden ayrı bireysel olarak satranç oyununu öğretmeyi amaçlayan “64 kare ülkesi”, bilgisayar kodlamaları üzerine “Future 2.0” ve kodlamanın temelini öğretecek olan “Kodlama Dilinde Buluşalım” projelerine de dahil olduğunu, bu projelerle öğrencilerine daha fazla yön kazandırmayı amaçladığını sözlerine ekledi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 464 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Minikler, kodlama, öğreniyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler