HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
15 Ocak 2019 Salı Saat: 15:36

Gençleri okumada buluşturan proje!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce desteklenen El Ele Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülen “Gençler El Ele Okuyor, Gelecek Güzelleşiyor” Projesi tamamlandı.
Gençleri okumada buluşturan proje!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce desteklenen Ünye El Ele Derneği ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Gençler El Ele Okuyor, Gelecek Güzelleşiyor” Projesi tamamlandı.

Ünye, İkizce, Çaybaşı, Fatsa ve Altınordu olmak üzere 5 ilçeyi kapsayan proje yoğun ilgi görerek yüzlerce öğrenciye okuma alışkanlığı kazandırıldı.

Ünye El Ele Derneği Başkan Vekili Fatih Uygun, gençlerin sağlıklı ve faydalı zamanlar geçirmesi, onların ilim, bilim, kültür ve sporda faydalı, donanımlı birer birey olması amacıyla yürüttükleri faaliyetler kapsamında “Gençler El Ele Okuyor, Gelecek Güzelleşiyor” Projesi’ni hayata geçirdiklerini söyledi.

Uygun, bu projeyle belli bir zümreye hitap eden kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırdıklarını ifade etti.  

Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, “Okuma ve okuduğunu anlama kültürü çocukların birçok kabiliyetini arttıracaktır. Bu nedenle okuma konusunda gelen her türlü teklife açığız.”diyerek hayata geçirilen projeyi başarılı bulduğunu ve bu tür projelerin yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce desteklenen Ünye El Ele Derneği ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen “Gençler El Ele Okuyor, Gelecek Güzelleşiyor” Projesi, kapanış ve hediye dağıtım töreniyle sona erdi.

Ünye, İkizce, Çaybaşı, Fatsa ve Altınordu olmak üzere 5 ilçede uygulanan projede öğrenciler okudukları kitapların özetlerini çıkardılar. Çıkartılan özetler ilçelerde oluşturulan komisyonlar tarafından incelenerek dereceye girenlere hediyeleri verildi. Birinci ve ikincilere tablet hediye edilirken, üçüncülere bisiklet hediye edildi. Diğer taraftan 5 ilçenin komisyon başkanlarına plaket, komisyon üyelerine ise teşekkür belgesi verildi.

Ünye El Ele Derneği Başkan Vekili Fatih Uygun, gençlerin sağlıklı ve faydalı zamanlar geçirmesi, onların ilim, bilim, kültür ve sporda faydalı ve donanımlı birer birey olması amacıyla faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Bu kapsamda 2014 yılında çıktıkları bu yolda maddi manevi zorluklarla karşılaşmalarına rağmen çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Uygun, “Vatanımıza, milletimize ve onun teminatı olan gençlerimize olan sahip çıkma arzumuz, milim şaşmadan devam ederek faaliyetler üreterek bu arzumuzun üstüne katlayarak, kavileştirerek programlar yaparak devam ettiriyoruz.” dedi.

Gençlerin mental ve bedeni olmak üzere iki büyük sorunu olduğuna dikkat çeken Uygun, şunları söyledi:

“Gençlerimizin en büyük sorunu bağımlılıkla mücadeleye devam etmeye çalışıyoruz. Bağımlılıkla mücadele kapsamında, arkadaşlarla kendi vakaları ile kendi ortamlarında yaptığımız mülakatlar, onlarla geçirdiğimiz zamanlar münasebetiyle şu kararları almış bulunuyoruz. Maddeye bağımlılık konusunda kendini frenleyemeyen bu kardeşlerimizin en büyük sorunlar mental ve bedeni sorunlar. Bizler onların bendeni sorununu yani onların kentleşen, şehirleşen ve betonlaşan şehirlerde enerjilerini atacak bir sosyal alan bulamadıktan dolayı bir spor kulübü kurmaya karar verdik. El Ele Derneği Spor Kulübü’nde biz başarılı olmalarına vesile olduk. Mental sorun olarak baktığımızda en büyük sorun cehaletin olduğunu, okumadıklarını, haram ile helalin arasında ki o ince çizgiye vakıf olamadıklarını gördük. Dolayısıyla en büyük sorun okumak yani dinimizin emrine uymamak olduğunu gördük. Bu yüzden bir Kitap Kafe kurduk. Bu Kitap Kafede çocuklarımıza ki özellikle risk gurubu altında ki çocuklarımıza okumanın kıymetini anlatmak ve okumayla büyümelerini sağlamak için bir organizasyon düzenledik ve başarıya ulaştık. Sonrasında bu Kitap Kafenin belli bir zümreye hitap ettiğini görüp, kitap okuma alışkanlığını büyütelim ve kitap okuma alışkanlığını tüm ilimize yayalım dedik. Bu maksatla da bu projeyi hayata geçirdik. Bu projenin de sonunda yüzlerce öğrencinin okuma alışkanlığı kazanması ile yola çıktık.  İnşallah başarıya ulaşmışızdır.”

Ünye Elele Derneği’nin aşevine ilişkin de bilgi veren Uygun, “Baktığımızda madde bağımlısı gençlerin en büyük sorunu geçinememek, hatta ve hatta günde bir öğün bile yemek bulamamaktı. Biz aşevini kurarken ilk hedefimiz bu çocukların ve ailelerin en azından yeme-içme ile ilgili sorunlarını gidermekti. Bu aşevinde 300 kişiye yemek verecek düzeye geldik.” dedi.

-“Okuma ve okuduğunu anlama kültürü çocukların kabiliyetini arttıracaktır” -

Programda konuşan Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş,“Bu program içinde kitap ve kitap okuma barındırıyor. Öncelikle projenin yürütüldüğü ilçeler İkizce, Çaybaşı, Fatsa, Ünye ve Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü arkadaşlarıma ve ekibine bu projeye destek verdikleri için teşekkür ediyorum. Okuma ve okuduğunu anlama kültürü çocukların birçok kabiliyetini arttıracaktır. Bu nedenle okuma konusunda gelen her türlü teklife açığız.” dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Ünye, İkizce, Çaybaşı, Fatsa ve Altınordu ilçelerinde birinci olan lise öğrencileri,   Göktuğ Canbulut (Altınordu), Buket Erkuş (Çaybaşı), Elif Cin (İkizce), Nazlı Hilal Topçu (Fatsa), Sinem Yılmaz (Ünye). Ortaokullar arasında Görken Gündoğdu (Altınordu), İrem Tahmisoğlu (Çaybaşı), Zeynep Kalyoncu (İkizce), Z.Yüksel Ağırtaş (Fatsa), Hasan Enes Şahin(Ünye) ilçe birincileri oldu.

İkinci ve üçüncü olarak derece yapan öğrenciler ise şu şekilde:

Lise düzeyinde ikinci  olan öğrenciler: Efe Işıklı(Altınordu), Emine Tahmisoğlu(Çaybaşı), Ayşe Çoban(İkizce), Bahar Ceceloğlu (Fatsa), Hakan Altun (Ünye).

Ortaokul düzeyinde ikinci olan Öğrenciler: Doğa Karaduman(Altınordu), Havva Midilli(Çaybaşı), Emircan Karaman(İkizce), Egemen Çıtak(Fatsa), Derya Betül Tek(Ünye).

Lise düzeyinde üçüncü olan Öğrenciler: Aslı Ceylan(Altınordu), Elif Erkuş(Çaybaşı), Ece Uysal(İkizce), Sudenaz Geven(Fatsa), Gökdeniz Bilgin(Ünye).

Ortaokul düzeyinde üçüncü olan Öğrenciler: Hazar Usta(Altınordu), Mediha Atar(İkizce), Emine Büşra Kalyoncu(İkizce), Sudenaz Güneş(Fatsa), Elza Dumbadze(Ünye)

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 584 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Gençleri, okumada, buluşturan, proje!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler