HABER ARAMA
  • DOLAR6,0830
  • EURO6,8264
  • ALTIN251,2878
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Mart 2019 Cuma Saat: 18:32

“Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” üniversitelilere anlatıldı

Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) “Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” paneli düzenlendi.
“Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” üniversitelilere anlatıldı

Ünye’de fakülte toplantı salonunda düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” konulu panelde Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Birsen Uçar, İkizce Müftü Vekili Vaiz Faruk Gülen, İkizce Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlileri Hüseyin Koçak ile Tuğba Kontaş Azaklı bilgilendirme yaptı.

Paneli düzenleyen Öğretim Üyesi Dr. Fatma Özlem Tezcek, toplumsal üstünlük farkındalığı üzerine kadına yapılan şiddet ile erkek ve kadın olmak konularının panelde değerlendirileceğini söyledi.

Tezcek, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının konuşulmadıkça ve üzerine gidilmedikçe şiddete yol açtığını belirterek, “Toplumda sadece kadına yönelik şiddet değil, erkeğe karşıda şiddet vardır. Biz toplum cinsiyet ayrımcılığını ve şiddeti normal kabul ediyoruz. Bu düşünce yanlış. Bunun düzeltilmesi için bugün bu paneli ele alıyoruz.” dedi.

Öğretim Görevlisi Tuğba Azaklı; erkek ve kadın eşit haklara sahip olması gerektiğini vurguladı. 

Kadın cinsiyetinin topluma empoze edildiğini ifade eden Azaklı, “Medyada ve birçok yerde kadınları masum ve aptal göstermektedirler. Dizilerde çalışkan, iş sahibi ve okumuş kadınları kötü karakter, okuyamayan ve erkek eline muhtaç kadınları ise mazlum göstermişlerdir. Aslında burada topluma alttan kadınları kötü durumda göstermektedirler.” diye konuştu.

Öğretim Görevlisi Hüseyin Koçak, kadın ve erkeğin eşit yaratıldığını, toplumda erkek yapısının doğduğu andan itibaren üste çıkartılmasının yanlış olduğunu belirterek, “Biz bugün erkek olmayı nerdeyse tanrı olmakta eş değer bir konuda görüyoruz. Günümüzde erkekler kendileriyle birlikte kadınları eşit tutmamaktadır. Biz erkekler hayatımız boyunca üste tutulmuşuzdur, ancak bu yanlış bir durumdur.” dedi.

Kadın olgusunun önemine vurgu yapan İkizce Müftü Vekili Faruk Gülen, Kadınlar günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi kavramlarla değerleri bir haftaya sığdırmanın yanlış olduğunu söyledi. 

-“Şiddet İslam’dan değildir” -

İslam’da da kadın erkek eşitliğinin olduğuna dikkat çeken Müftü Vekili Gülen, şunları söyledi:

“Kadına şiddet dünyada ve Türkiye’de, Müslüman bir toplum olduğumuz halde güç alırmış gibi yapılıyor ve şiddet İslam’danmış gibi gösteriliyor. Ancak ki öyle değildir. Kuranı Kerimde kadına şiddet hakkında birçok ayetler vardır. Kadın ve erkek eşit olduğuyla ilgili de Kuran-ı Kerim’de bir ayet vardır, “Ey insanlar şunu bilin ki biz sizleri bir dişi bir erkek şeklinde yarattık” demektedir. Allah kimseyi en üstün yaratmamıştır.” dedi.

Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Birsen Uçar ise anayasanın kadın erkek ayrımı yapmadığını, çalışmanın her Türk vatandaşının hem hakkı hem de görevi olduğunu söyleyerek, kadın haklarına ilişkin bilgi verdi.

Panele akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 331 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler