HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Şubat 2020 Salı Saat: 12:47

Hekim Vekilden ciddi Corona iddiaları

İran’da ilk ölümlü vakanın zannedildiği gibi 19 Şubat’ta değil 13 Şubat’ta gerçekleştiğini belirten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Sağlık Bakanlığı’nın sınırı kapatmakta çok geç kaldığını belirtti.
Hekim Vekilden ciddi Corona iddiaları

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel İran’da ortaya çıkan Corona virüs salgını ile ilgili olarak sınır kapılarının kapatılmasında geç kalındığını belirterek şunları söyledi; “İran Çin’den sonra dünyada virüsün ikinci merkezi durumuna gelmiştir. Irak’ta ve Lübnan’da çıkan coronavirüs vakalarının da İran kaynaklı olduğu anlaşılmıştır.

Hangisi doğru? Bakan mı vali mi?

İran yetkili makamlarından ölümlü vakalar açıklandıktan sonra Sağlık Bakanı 21 Şubat’ta yaptığı açıklamada ‘sınırda termal kameralarla denetim yapıyoruz’ dedi. Aynı gün Van Valisi ise ‘Ankara’dan termal kameralar talep ettik’ diyor. Kaldı ki termal kamera çözüm değil çünkü hastalık belirti vermeden bulaşıcı olabiliyor. Bu nedenle bu süreçte giriş yapan herkesin karantinaya alınması gerekirdi. Gerçek şu ki bu konuyla ilgili 21 Şubat’ta Bakanın açıklaması olduğu andan itibaren sınırın kapatılması için sürekli acil çağrıda bulundum. Ama ne yazık ki, sınırın kapatılması için ayın 23’ü beklendi ve 72 saat boyunca serbest geçiş oldu.

Korfez ülkeleri dahil İran’a komşu birçok ülke vakaların ilk anında sınırı kapatmışken, bizim 72 saat beklememizin gerekçesi nedir? İran’da panik halinde ülke dışına kaçışlar oldu. Acaba gelmesi gereken insanlar mı vardı? Ekonomik ya da siyasi boyutu da var mıdır? Her halükarda bu bir aymazlıktır.

Önümüzdeki 1.5 ay çok önemli

Coronavirüs COVID-19 salgınıyla ilgili önümüzdeki 1.5 ay çok önemlidir. Soğuk havalar atlatıldığında risk faktörü azalacak ve aşı-ilaç çalışmalarına yeterli süre olacaktır. Böylece ülkemiz bu virüs istilasından en az zararla çıkabilecektir. Ülkemize bu virüs girmeden önlem almak bu nedenle önemliydi.

Umarım olmaz ama eğer Türkiye’de vakalar başlarsa iddia ediyorum ilk vakalar İran kaynaklı olacaktır ve bu durumdan gerektiği gibi tedbir almayan, zamanında sınırı kapatmayan Sağlık Bakanı sorumludur.

İran’dan günde 12’den fazla uçak geliyor. Karayolu ve demiryolu da katıldığında sınırın kapatılmasına kadar geçen 72 saat boyunca İran’dan kaç kişi giriş yapmıştır? Ve bu kişilerin kaçı karantinadadır? Bunları hemen yarın Sağlık Bakanına bir önerge ile soracağım.

Maske konusu

N95 tip maskeler önceden 3-4 TL iken Corona salgını ile 15-20 TL’ye çıkmıştır. Virüsün Türkiye’ye yayılması halinde aşırı bir talep olacak ve serbest piyasada fiyat daha da artacaktır. Sağlık Bakanlığı’nın şimdiden maskenin üretimine başlaması ve ucuz-sabit fiyat ile temini sağlanmalıdır.

Yoğun bakım yatak ve solunu cihazı sayısındaki eksikler

Diğer bir konu; yoğun bakım yatak eksiklerimizdir. Hekim bir milletvekili olarak, şu anda salgın yokken bile mesaimin büyük bölümünü hastalara yoğun bakım yatağı aramakla geçiriyorum. Şu anda dahi bu konuda yetersizken, olası bir salgında yaşanacak paniği siz düşünün. Sağlık Bakanı derhal uykudan uyanmalı ve acilen yoğun bakım yatağı ve solunum cihazı sayısının ülke genelinde artırılması için çalışma başlatmalıdır.

Bu haber toplam 1.176 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Hekim, Vekilden, ciddi, Corona, iddiaları

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler