HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: 17:47

Test yaptırmadan gelme hemşerim!

Sağlık sendikaları yaklaşan tehlikeye dikkat çekerek acı sonuçlarla karşılaşılmaması için korona virüs testi yaptırmayan hiç kimsenin Ordu’ya giriş yapmasına izin verilmemesi gerektiğini açıkladı.
Test yaptırmadan gelme hemşerim!

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu’da sıfırlanan korona vakalarının İstanbul ve Kocaeli’nden gelen gurbetçiler yüzünden yeniden 10’lu rakamlara çıktığını açıkladı.

-Ordu’da gurbetçi endişesi -

Yaklaşan fındık sezonu ve seyahat yasağının kalkması Ordu’da gurbetçi endişesine neden oldu.

Sağlık sendikaları ise yaklaşan tehlikeye dikkat çekerek acı sonuçlarla karşılaşılmaması için korona virüs testi yaptırmayan hiç kimsenin Ordu’ya giriş yapmasına izin verilmemesi gerektiğini açıkladı.  

Gurbetçiye test yapılmadan Ordu’ya giriş izni verilmemeli 

Türk Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Biz öncelikle Ordu’ya gelecek olan kişilerin Ordu girişinde yani sınırda testlerinin yapılmasını istiyoruz. Biliyorsunuz İstanbul’dan çay toplamak için Rize’ye gidenler içinde 15 kişide Kovid 19 çıktı. Biz de fındık için gelecek olanlarda şehre ilk girişlerinde testlerinin yapılarak ondan sonra Ordu’ya girişlerine izini verilmeli.  Onlar sürekli gözetim altında olurlarsa virüs bulaşma imkanı bulamayacaktır.

Türkiye’deki en fazla vaka İstanbul’da

Bilindiği üzere Türkiye’de koronavirüs vakalarının yüzde 65’i İstanbul kaynaklı. Türkiye’de şu anda bir başarı var. Bu başarının hiçe sayılmaması için daha çok test talebimiz var. Gelecek olanlara test yapılırsa bir sorun olmaz diye düşünüyoruz. Bizce şehre girişlerinde ateş ölçmek yeterli olmaz mutlaka test yapılmalı.

İşçiler de test yapılmadan alınmamalı

Biz aynı şeyi fındık toplamak için gelecek olan işçiler için de öneriyoruz. Onlar da önce test yapılarak Ordu’ya alınmalı. Bunlar yapılmazsa biz dalda fındık yerine korona virüsü tutmuş oluruz. Çünkü Ordu’nun her yerine İstanbul’dan gurbetçi ve Doğu’dan işçi gelecek. Bu sadece Ordu için de böyle değil. Bütün Karadeniz için de böyle. Bilindiği gibi Sakarya’dan Artvin’e fındık var.

Bütün Karadeniz korona olabilir

Ayrıca Ordu ve Giresun İstanbul’un ikinci nüfusudur. Yani İstanbul’da Sivaslılardan sonra en fazla Ordulu ve Giresunlu yaşamaktadır. Bunların sayısı 2-3 milyona varmaktadır. Onlar tabii ki seyahat kısıtlamasının kalkmasıyla birlikte buralara akın akın gelecekler. Gelmeleri de hakkıdır ama burada test yapılarak giriş izni verilmelidir. Bu yapılmaz ise bütün Karadeniz virüs yayılım alanı olabilir.

Ateş ölçmek virüsün yayılmasını önlemek için yetmez

Ses Ordu Şubesi Eş Başkanı Ferit Ceylan’ın açıklaması ise şöyle oldu:

‘Fındık ya da çay bu yörenin geçim kaynağı. Bura kökenli pek çok insan İstanbul’da, Bursa’da, Kocaeli’nde ya da buna benzer yerlerde. Zamanında göç etmişler yılda bir iki aylarını burada geçiriyorlar, ürünlerini topluyorlar. Bu ülkenin ekonomisi açısından, ailelerin ekonomisi açısından olması gereken bir durum ama burada devletin devreye girerek virüse yayılım imkanı vermemesi gerekiyor.

Dünya ne yaptı biz ne yapmadık? 

Biz çok ciddi bir tehdit olan salgınla karşı karşıyayız. Sadece biz değil dünya devletleri de böyle. Dünya devletleri ne yaptı öncelikle buna bakmak gerekiyor. Onlar halkına ‘sen evinde otur, ben senin her türlü ihtiyacını gidereceğim’ dedi. Esnafına dedi ki ‘kiranı ödeyeceğim  fatura derdine düşme’. Ama biz bunu başaramadık. Evet Sağlık Bakanlığı gerçekten takdire şayan bir şekilde sağlık alanında çaba sarf etti. Tek başına sarf etti ama ne kadar sözünü dinletebildi oturup düşünmek gerekiyor.

Türkiye küçük bir devlet değil

Bir ay sonra fındık sezonu başlayacak. Biz o kadar küçük bir devlet değiliz.  Bence devlet bu ürünü kaldırabilirdi. Gerçekten kaldırabilirdi. Örnek vereyim fındık toplayacak ameleyi önce bir tarama yöntemiyle toplayacak ameleyi belirleyebilirdi. Sonra üreticiye ‘bu dönem fındığını ben toplatıyorum, ürünü de ben alıyorum masrafı da düşerek sana parasını teslim ediyorum’ diyebilirdi. Bu zor bir şey değildi. Bu sadece bir organizasyon işi.

Ateş ölçmek ciddi bir önlem değil

Buranın amelesi Gürcistan’dan geliyor, Güney Doğu’dan geliyor. Bunlar gelişi güzel gelecek. Şehir girişlerinde ateş ölçülüyor. Ateş ölçmek o kadar ciddi bir önlem değil. Birinin siz ateşini ölçtükten bir saat sonra da ateşi çıkabilir, bir gün sonra da çıkabilir. Bu belirleyici özellik değil. Bence İstanbul, Ankara, Bursa ağırlıkla İstanbul’dakine ’siz evde oturun biz sizin ürününüzü dalda bırakmayacağız’ demeliydi devlet. 

Ordu Olay

Bu haber toplam 1.644 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Test, yaptırmadan, gelme, hemşerim!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler