HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
30 Temmuz 2020 Perşembe Saat: 13:14

COŞKUN’DAN BAYRAM VE FINDIK İŞÇİSİ UYARISI

Kurban Bayramı ve fındık işçileri için alınacak Covid 19 tedbirlerine toplumun her kesiminin uyması gerektiğine dikkat çeken OrduTabipler Odası Başkanı Ali Coşkun, “İnsan hayatının çok değerli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiy
COŞKUN’DAN BAYRAM VE FINDIK İŞÇİSİ UYARISI

Ordu Tabipler Odası Başkanı Ali Coşkun yayınladığı yazılı açıklamasında Kurban Bayramı’nda ve fındık toplamak üzere bölgemize gelen Mevsimlik Tarım İşçileri (MTİ) konusunda uayrılarda bulunda Ali Coşkun yayınladığı açıklamsında şunları söyledi;

 

“Kurban bayramında covid 19 tedbirleri ve ilimize dışarıdan gelen mevsimlik tarım işçilerinin hem kendilerini korumak hem de işçilerden yerleşik halkımıza geçebilecek olan virüs enfeksiyonunu önlemek için tedbirler, toplumun tüm kesimleri tarafından yine aynı titizlikle alınmaya devam etmelidir. Bayramlaşma, covid tedbirleri devamında her zamankinden daha uzak mesafede olmalı, bireyler arasındaki yaklaşık bir buçuk - 2 metrelik mesafe ve maske uygulaması, aile bireyleri arasında bile sürdürülebilmelidir. Akraba, eş ve dost arasındaki bayramlaşma da aynı şekilde olmalıdır. El ve yüzün sabunla yıkanma sayısı ise artırılmalıdır.

 

Bakanlığın açıkladığı tedbirlere uyulmalıdır

 

Mevsimlik Tarım İşçileri ( MTİ ), hem kendi sağlıklarının korunması hem de çalışmak amacıyla göç geldikleri toplumun sağlıklarının korunması için, Sağlık Bakanlığımızın öngördüğü ve aldığı tedbirlere uymalıdırlar. Sağlık Bakanlığımızın Pandeminin başından beri aldığı yerinde ve etkili önlemler'e ilave ettiği MTİ için alınacak önlemler, mutlaka duyarlı vatandaşlarımızla, muhtarlıklarımızla ve ilgili Kurumlarımızca uygulanacak ve herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmayacaktır. Bu konuda herkesin işin ciddiyetinin farkında olduğuna olan inancımız tamdır.

Sağlık Bakanlığının yayımladığı Toplumda Salgın Yönetimi Çalışma Rehberi kapsamında mevsimlik tarım işçilerine yönelik tedbir ve uygulamalar kesinlikle uyulması gereken kurallardır.

 

Mevsimlik tarım işçileri konaklayacakları alana geldiklerinde il ve İlçenin Emniyet Müdürlüğü’ne ve kolluk kuvvetlerine kesinlikle haber verilmelidir. Bu konuda arazi - tarla sahiplerinin ve MTİ'lerinin başında bulunan çavuş lakaplı ustabaşıların ( aracı ) sorumluluğu vardır. Halkımızın ve onun temsilcileri olan muhtarlarımızın da bu konuda, sahada bu amaçla görevli Kamu görevlilerine azami ölçüde yardımcı olmaları, salgın hastalıkların önlenmesi açısından son derece önemlidir.

MTİ'nin çevrede yaşayanlarla sosyal temaslarının kesilmesi de bulaşın yayılmaması için çok önemlidir. Mevsimlik tarım işçilerinin çevrede yaşayanlar ile, yerel halkın da göç gelen işçilerle sosyal teması olmamalıdır.

Elzemolan alışverişler hastalık kontrolleri yapılmış, enfeksiyon belirtileri olmayan bir işçi temsilcisi tarafından ilgili dükkanlardan yapılmalıdır.

MTİ yaşadığı bölgede de sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymalıdırlar. Yeteri sayıda maske işveren veya aracı ustabaşıları tarafından sağlanmalıdır.

Tedbirlere rağmen gelişebilecek bir hastalık durumunda bölgemizdeki hastanelerimiz ve sağlık personelimiz, Amirlerinin gözetiminde her türlü önlemi alabilecek donanımdadırlar. Halkımız bu konuda güvende olduğunu hissetmeli ama öte yandan da kendi üzerine düşen tüm tedbirleri de herkes birey olarak almalıdır.

Tüm vatandaşlarımızı daha önce de defalarca bildirilen ve alınması çok basit olan covid 19 tedbirlerini eksiksiz olarak yaşamlarına geçirmeye davet ediyor, hiçbir hastalığın hafife alınamayacağını, insan hayatının çok değerli olduğunu birkez daha hatırlatmak istiyorum.

Hayırlı ve sağlıklı olarak nice Kurban Bayramlarına ulaşmamızı diliyorum.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 273 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : COŞKUN’DAN, BAYRAM, VE, FINDIK, İŞÇİSİ, UYARISI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler