HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ocak 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
14 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 18:51

Coşkun: Covid - 19 meslek hastalığıdır

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Kovid-19’un meslek hastalığı olduğuna işaret etti.
Coşkun: Covid - 19 meslek hastalığıdır

Kovid-19’un meslek hastalığı olduğuna işaret eden Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun; “Bir kez daha Bakanlığımızdan talep ediyoruz, Kovid 19’a maruz kalan sağlık personeli ve hekimler, meslek hastalığı kapsamında değerlendirilsin.” dedi.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Kovid-19 pandemisiyle mücadele sürecinde tüm sağlık çalışanları ve hekimlerinin, toplumu koronavirüs tehlikesinden arındırmak için fedakarca gayretli bir çalışma verdiğini hatırlattı.

Bu süreçte birçok sağlık çalışanı ve hekimin hayatını kaybettiğini ifade eden Dr. Ali Coşkun, “Buna rağmen, biz hekimlerin görevi bırakmak şöyle dursun, sorumluluğumuzu daha çok artırmış, görev aşkımızı daha da körüklemiştir. Milletimiz kaygılanmasın, covid 19 ile mücadelemiz, bu amansız hastalığı Ülkemizden kovana kadar devam edecektir. Bu konuda her türlü fedakarlığı toplumumuz için yapıyoruz daha da yaparız.

Basından da takip ettiğimiz kadarıyla, bu hastalıkta şehit olan fedakar kardeşlerimizin acılı aileleri de geride öksüz kalmışlardır.

Bu nedenle diyoruz ki covid 19’a maruz kalıp, bu amansız  hastalığa yakalanıp, şehit olan tüm sağlıkçı ve hekim kardeşlerimiz, meslek hastalığından muzdarip olmuşlardır.

Nedir bu meslek hastalığı? Niçin bu kadar önemlidir bu statü?

Meslek hastalığı, işyeri ortamında bulunan faktörlerin etkisi ile meydana gelen hastalıkların ortak adıdır. 5510 sayılı Kanunun 14. maddesine göremesek hastalığı, işçinin çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.

Meslek hastalıkları etkenle işçinin ilk temasından 1 hafta ile 40 yıl sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çalışırken işyerindeki tüm kayıtların düzenli tutulması gerekmektedir, bu da işverenin sorumluluğundadır.

İşte bu anlamda corona virüs enfeksiyonu, sağlık personeli ve hekimler için tam bir meslek hastalığıdır ve sınıflama olarak da D grubuna ( mesleki bulaşıcı hastalık ) girmektedir.

Meslek Hastalığının kabul edilmesi için Şartlarının oluşması lazımdır.

Sigortalının elbette her hastalığı, meslek hastalığı olarak değerlendirilemeyecektir, bir hastalığın meslek hastalığı olarak değerlendirilip,geride kalanlarına gelir bağlanabilmesi için, belli başlı şartlar vardır. Bunlar : İşçilik Şartı, o işte çalışma şartı, İşin Yürütüldüğü Sırada hastalığın oluşması şartı gibi şartlardır.

Meslek Hastalığı kabul edilirse, Sigortalıya Sağlanan haklardan en önemlisi : Meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması, gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesidir.

Bakanlığımızdan talep ediyoruz…

İşte bu nedenle Ordu Tabip Odası olarak diyoruz ki :Corona virüsle amansız bir savaşa giren bu sağlık personeli ve hekimler, sizlerin evlatları, bu toplumun çocuklarıdır. Coronavirüs hastalığı, Meslek hastalığı olarak kabul edildiği takdirde, covid 19 ile fedakarca çarpışan sağlık personelinin ve hekimin artık gözü arkada, ailesinde ve çocuklarında kalmayacaktır ve bu onların hakkıdır da, 5510 sayılı Kanun da bunu teyit etmektedir.

Bir kez daha Bakanlığımızdan talep ediyoruz ki :Covid 19 ‘a maruz kalan sağlık personeli ve hekimler, meslek hastalığı kapsamında değerlendirilsin.” 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 334 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Coşkun:, Covid, -, 19, meslek, hastalığıdır

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler