HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
9 Mart 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
16 Ocak 2021 Cumartesi Saat: 16:00

Pandemi sürecinde Fatsa ve Ünye Devlet Hastanesi büyük bir yük üstlendi

Ünye Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Doktor Tamer Kutlu, pandemi sürecinde Ünye ve Fatsa Devlet Hastanesi’nin büyük bir yük üstlendiğini söyledi.
Pandemi sürecinde Fatsa ve Ünye Devlet Hastanesi büyük bir yük üstlendi

Tamer Kutlu; Hastane olarak pandemi sürecini iyi yönettiklerini, bunun da en büyük nedeninin İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın sağladığı destekler olduğunu belirtti.

Kutlu; aşılama uygulaması ile ilgili olarak her türlü hazırlığı yaptıklarını, belirterek; “Aşı olabilmek için Bakanlık Sisteminin onay vermesi zorunlu, başka türlü aşı olabilmek mümkün değil” dedi.

Hastane personelinin süreç boyunca gösterdiği gayrete dikkat çeken Tamer Kutlu, “İzin alma imkanı olduğu halde almayıp arkadaşlarıyla birlikte mücadeleye katılan hemşiremizin bu fedakarlığını unutmak mümkün mü?” ifadelerinde bulundu.

Tamer Kutlu bu süreçteki en büyük mutluluklarının entübe olduğu halde iyileşip normal servise çıkan hastalar olduğunu dile getirerek; “Bu mutluluk aynı zamanda bizler için çok önemli bir moral kaynağı oluşturuyor” dedi.

Ünye Kent Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Musa Özgür Kıroğlu’nun moderatörlüğünde, Ünye Kent Gazetesi Sahibi Ali Öztürk ve Oney Flash Fm sahibi Hakan Korkmaz’ın sunumuyla, Oney Flash FM’de Haftanın Yorumu programında Ünye Devlet Hastanesi Yöneticisi Operatör Doktor Tamer Kutlu, pandemi sürecinde Ünye’de merak edilenleri yanıtladı.

-1000’e yakın aşı planlamıştık-

Çinli biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen ve corona virüs aşısı CoronaVac'la ilgili Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hazırladığını belirten Başhekim Tamer Kutlu, “Bu aşı öncelikli olarak sağlıkçılara yapılıyor. Ünye Devlet Hastanesi olarak planladığımız sayı bine yakındı. Bunun da yüzde doksanını şuana kadar tamamladık. Devamında Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı programda önce yaşlılara aşılama yapılacak, bununla ilgili de sıralama yapıldı. Daha sonra bazı meslek grupları, askerler, polisler, kronik hastalığı olanlar, sonra daha gençler, bu şekilde sıralama yapı. Bize talimat gelecek. Muayene olmak için sıra aldığımız MHRS sisteminden aşı için randevusu alınacak. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu aşıla programı var. Hastanın kimlik bilgilerinden Bakanlığın açıkladığı gruba uygun mu, değil mi diye kontrol ediyoruz.  Uygunluğu görürsek o zaman aşılamayı yapacağız.” dedi.

-“Sağlık Bakanlığı sistemi onay vermezse kim olursa olsun aşı yapamayız”-

Kutlu, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği gruplara göre aşıların vurulacağını, bunun dışında aşı yapmanın mümkün olmadığını belirterek, “Mesela birisi gelip ben bu gruplar dışında aşı olmak istiyorum dese; bende size aşı yaptırmak istesem sisteme sizin TC ve isminizi girdiğim zaman sistem diyecek ki; buna aşı yapamazsınız. Yani birine torpil yapmam için Sağlık Bakanlığı’ndan sistemi değiştirmem lazım. Bu da asla imkanı olmayan bir şey. Bizim aşı yapabilmek için Sağlık Bakanlığı sistemine girerek onay almamız gerekiyor. Onaydan sonra aşı yapıyoruz. Onay verilmezse kim olursa olsun aşı yapamayız. Bu yüzden sırayla aşımızı olacağız ama aşı vurulduktan sonra da yine aynı şekilde maskemizi, mesafemizi ve temizliğimizi mutlaka devam ettireceğiz. Çünkü aşı yüzde yüz koruyucu olmayabilir ya da hemen antikor oluşturmayabilir. Onun için biz bu illetten tamamen kurtulana kadar gerekli tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

-“Aşıyı belirli sıcaklıklarda tutmamız gerekiyor”-

İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne gelen aşılardan kendilerine ne kadar isterlerse o kadar aşının geldiğini ifade eden Kutlu, aşıların nasıl depolanacağı hususunda ise şunları söyledi:

“Aşının saklama koşulları belli, belirli sıcaklıklarda tutulması, belli sıcaklıklarda bize gelmesi gerekiyor. Bize gelene kadar bu sistemle korunuyor. Bize geldikten sonra da bizim de yeterli soğuk zincir depolarımız ve dolaplarımız var, bunların hazırlığını yaptık. Yeterli miktarda aşıyı dolaba koyabiliyoruz ve depolayabiliyoruz. Aşılar İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne geliyor ve bize oradan dağıtım yapılıyor. Miktar olarak bilmiyorum ama ne zaman istesek kesintiye uğramadan sürekli aşı geldi. Ne kadar ihtiyacımız varsa o kadar geldi. Biz bu aşılama için 15 oda hazırladık. Gerekli personel ve doktoru ile 15 oda hazır.” 

-“Vatandaşlar aile sağlığı merkezi ve hastaneyi de tercih edebilirler”-

Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Tamer Kutlu, vatandaşların aşı vurdurmak için aile sağlığı merkezi veya hastaneyi tercih edebileceklerini belirterek, “Kişiler tercih yaparken aile sağlığı merkezi ve hastaneyi de tercih edebilirler. Birbirinden farkı yok. Ulaşım olarak hangisi daha yakınsa onu tercih edebilirler. Aynı aşıyı, aynı sağlık personeli, hekim ve hemşireler uygulayacak. Aşı yapıldıktan sonra kişiyi15 dakika mutlaka bekletiyoruz, çünkü vücudunuza yabancı bir sıvı enjekte ediliyor. Beklenip bunun reaksiyon yapıp yapmayacağını görmemiz gerekiyor. Ne olursa olsun bir ihtimalde olsa bunu bekleyip görmemiz lazım. Eğer alerjik durumunuz varsa onu mutlaka söylemeniz gerekiyor. Ona göre de daha uzun sürede bekletebiliriz ve kontrol altına alabiliriz.” diye konuştu.

-“Kalp hastalığı olanlara o ilacı zaten vermiyoruz” -

Kalp hastalarıyla ilgili son günlerde çıkan spekülasyonlara yönelik Kutlu,  “Bu hastalık yeni, hepimiz yeni öğreniyoruz. Tedavisini de daha çok yaşayarak öğreniyoruz. Ama belli başlı tedaviler var. Bu süreçte kullanılan bazı ilaçların kalp ile ilgili sıkıntılar yaptığı halk arasında fazlaca yayıldı. Her ilacın, kullandığınız bir antibiyotiğin, bir ağrı kesicinin bile mutlaka bir yan etkisi vardır. Bunlar ilaç prospektüslerinde yazar. Ama başta kötü bir algı oldu. Kalp ritmini bozuyor, diye böyle bir algı oluştu. Bu ilacı vermeden önce mutlaka hastaya soru soruluyor. Kalp hastalığı var mı yok mu? Kalp hastalığı olanlara o ilacı zaten vermiyoruz. Diğer ilacı da bütün hastalara çok rahatlıkla verebiliyoruz.” dedi.

-Ordu’nun yükünü Fatsa ve Ünye Devlet Hastanesi çekti-

Pandemi sürecinde Ordu’nun yükünü daha çok Ünye ve Fatsa Devlet Hastanelerinin üstlendiğini ifade eden Kutlu, “Ordu genelinde hastane fiziki yapısı olarak da en iyi hastane Ünye Devlet Hastanesi diyebiliriz. Bu zaten görülüyordu. Pandemi sürecinde Fatsa Devlet Hastanesi ve Ünye Devlet Hastanesi büyük bir yük üstlendi. Çünkü yeteri kadar hasta odası ve personeli vardı. Onun için bütün ağırlığı iki hastane çekti. Daha sonra yavaş yavaş merkezdeki diğer hastaneler de şartlarını zorlayarak imkanlarını iyileştirdiler ama Ordu’nun asıl yükünü bu iki hastane çekti diyebilirim.” diye konuştu. 

-“Süreci biz iyi yönettik2 -

Pandemi sürecinde Ünye Devlet Hastanesi olarak iyi bir gayret ortaya koyduklarını, süreci iyi yönettiklerini vurgulayan Tamer Kutlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ünye Devlet Hastanesi olarak konuşabilirim, pandemi sürecini iyi yönettiğimizi düşünüyorum. İyi yönetmek içinde tabi ki İl sağlık Müdürlüğü’nün ve Sağlık Bakanlığı’nın desteği çok önemliydi. Ne istesek, mesela solunum cihazı pahalıdır daha önce temin etmesi zordu. Sürekli yazarsınız, istersiniz gelmezdi. Biz dedik ki, daha çok yoğun bakım açıyoruz. Daha çok solunum cihazına ihtiyacımız var. Ertesi gün hemen ‘olur’ geldi ve birkaç gün içinde de yerli dediğimiz bizim fabrikalarımızda yapılan solunum cihazları teslim edildi. Bunun yanında kullandığımız malzemelerden ne eksikse, ne istediysek hemen geldi ve bize destek oldular. Bu olmasaydı başarılı olamazdık. Bunun yanında da ayrıca personelim gerçekten canla başla çalıştı. Herkes yapması gerekenden daha fazlasını gönüllü olarak yaptı. Mesela hemşire kronik hastalığı var, istese izne ayrılabilirdi. Hayır, ben arkadaşlarımla devam etmek istiyorum, dedi. Kaldı bütün gayretiyle mücadele etti. Bu fedakarlığı unutmak mümkün mü?”

-“İyileşen hastalar görünce bizde çok mutlu oluyoruz” -

“Bu süreçte solunum cihazına bağlı olup iyileşen ve normal servise gönderilen hastalar görünce bütün hastane olarak çok mutlu oluyoruz.” diyen Kutlu, sözlerini şöyle noktaladı;

“Entübe hastalarımızdan kayıplarımız oldu, ölenler oldu. Bunlar bizim moralimiz bozuluyordu. Biz her vefat eden hastamız için inanın çok üzülüyoruz. Çünkü yoğun bakımda çalışanlar o kadar çok uğraşıyor ki, gece gündüz demeden o hastanın her şeyi ile eksiksiz ilgileniyorlar. O hastanın iyileşmesi bize büyük bir mutluluk veriyor. Birçok vefat eden hastamızın yanında solunum cihazına bağlı olup iyileşen ve normal servise gönderilen hastalarımız da oluyor. Bunu gördüğümüzde bütün hastane olarak çok mutlu oluyoruz.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.816 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler