HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
17 Şubat 2021 Çarşamba Saat: 12:59

Ordu, vaka artışında ilk üçte!..

Ordu ili, ülke genelindeki vaka artış hızında ilk üçte yer alırken toplam vaka sayısında ilk 10’da yer aldı.
Ordu, vaka artışında ilk üçte!..

Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, rehavet ile Karadenizlilikten gelen misafir düşkünlüğü ve virüsü küçümsemenin vaka artışına neden olduğunu söyledi.       

Ordu’nun vaka artış hızında ilk üçte toplam vaka sayısında ilk 10’da olmasını değerlendiren Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, rehavet ile Karadenizlilikten gelen misafir düşkünlüğü ve virüsü küçümsemenin vaka artışına neden olduğunu söyledi.       

 

Ordu Tabip Odası Başkanı Coşkun şöyle konuştu: “Bunun birkaç nedeni vardır. Aklınıza virüs mutasyona uğradı o yüzden mi çabuk bulaşma oldu diye geliyor. Böyle düşünürsek eğer yüzde 50 civarında bir ivme yakalaması gerekirdi ama yaklaşık 100.000’de 200 kişilik bir durum ve yaklaşık bir aydır aynı düzeyde gidiyor. Dolayısıyla burada bu faktör ihtimalini biraz göz ardı edebiliriz. Türkiye genel ortalamasına göre ilk 10’dayız ama kendi içimizde son bir ayda ciddi bir artışımız olmadı.

 

Azıcık rehavet virüsü artırdı

 

Ben bu durumu şuna bağlıyorum, aşının gelmesiyle bir rehavet oluştu sanki. Aşı geldi her şey bitti, korona tedbirlerine gerek kalmadı gibi davranılıyor. İnsanlarımız azıcık güneş görse herkes caddelere, parklara, deniz kenarlarına hücum ediyorlar. Kendi izolasyonlarını, tedbirlerini almıyorlar. Ayrıca aşının gelmesiyle de ciddi bir gevşeme görüldüğünü düşünüyorum.

 

Karadenizlilik virüsü yayıyor

 

Başından itibaren söylüyorum bunu özellikle Karadeniz için, söylüyorum. Ben de Karadenizliyim ve bizim insanımızın sıcak kanlı oluşu, buna bağlı olarak aile içi ziyaretlerin çok oluşu diğer illere göre vaka sayısını artırdı. Başka bir neden de Karadeniz insanı biraz daha gözü pek ve bazı şeyleri çok umursamaz, bunun da karakter olarak etkisinin olduğunu düşünüyorum. Hepsini bir araya toplayıp bir bileşke yaparsanız virüs halkasında önemlidir.

 

Tedbirler ikiye katlanmalı

Bir de ülkemizde yeni mutasyon görüldü. Ordu’da da görülebilir, her yerde görülebilir. Ama daha çok bulaştırıcı olduğunu biliyoruz, bundan korunmak için ‘ikiler kuralı’ diye bir kural vardır. Yani mesafenin en az iki metre olması, bir kişiyle kapalı bir ortamda iki dakikadan daha fazla durulmaması özellikle de çift maskeyi öneriyorum virüsün bulaştırıcılığını ve yükünü azaltıyor. Bu ikiler kuralı neticesinde çift maske, iki metre mesafesi, iki dakikadan fazla konuşma yapılmaması ve lavaboya gidince ellerimizi iki defa sabunlu suyla yıkılması gibi basit tedbirlere bu virüsün gideceğini düşünüyorum.

 

Kimse hayatıyla kumar oynamasın

Çin aşısı dediğimiz korona aşısı CoronaVac veya Sinovac mutlaka ve mutlaka iki dozun da yaptırılması önemli. Aşı konusunda vatandaşımız son yaptığımız uyarılarla daha bilinçleniyorlar. Ancak vatandaş nasıl olsa aşı geldi, diye düşünmemelidir, aşı rehavete dönüşmesin. Bu koruma önlemlerinden sadece bir tanesidir, tek başına yeterli değildir. Bu bulaştırıcılık hızı devam ettiği müddetçe aşı dahil koruma önlemleri maksimum alınmak zorundadır. Vatandaşlarımız şunu iyi bilsin, bu bir şaka değil, oyun değildir. Allah korusun bu virüs size bulaştığında virüsün sizi yoğun bakıma yatırmayacağından, öldürmeyeceğinden kimse emin olamaz. Onun için kimse hayatıyla kumar oynamasın, tedbirlere maksimum rivayet etsin.”

Ordu Olay

Bu haber toplam 313 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ordu, vaka, artışında, ilk, üçte!..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler