HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
24 Şubat 2021 Çarşamba Saat: 17:34

Ordu’daki vakalar neden arttı?

CHP Genel Kurul Kurultay Delegesi ve Ünye İlçe Eski Başkanı Ali Yalçın, gazetemizce yaptığı açıklamada, Ordu ili genelindeki koronavirüs vaka artışlarına yapılan hatalara değindi.
Ordu’daki vakalar neden arttı?

Yalçın, “Artık bu çifte standarttan vazgeçerek halkımızı inandırıcı konuma gelin, söylemlerinizle yaptıklarınız birbiriyle uyumlu olsun.” dedi.

CHP Genel Kurul Kurultay Delegesi ve Ünye İlçe Eski Başkanı Ali Yalçın, gazetemizce yaptığı açıklamada, Ordu ili genelindeki koronavirüs vaka artışlarına dikkat çekerek, yapılan hatalara değindi.

-Orta ve Doğu Karadeniz en fazla vakanın görüldüğü bölgeler -

Ali Yalçın, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgeleri’nin Kovid-19 salgınında en fazla vaka görülen bölgeler haline geldiğini belirterek, “Ordu’da yeni yılla birlikte düşüşe geçen koronavirüs vaka sayıları, yeniden tırmanışa geçti. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’ haritasına göre Karadeniz Bölgesi’nde aralarında Ordu’nun da yer aldığı 5 ilde rekor artış yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son açıkladığı 15-21 Şubat aralığını gösteren illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayıları tablosunda söz konusu illerdeki vaka sayıları şöyle: Ordu: 228,40, Giresun: 217,51, Trabzon: 207,54, Samsun: 202,94, Rize: 200,08.” dedi.

-“Bilim Kurulu’nun kurallarına uymuyoruz!” -

Halk olarak Bilim Kurulu’nun yayınladığı kurallara uyulmadığını vurgulayan Ali Yalçın, “Biz halk olarak, Bilim Kurulu’nun yayınladığı kurallara uymuyoruz. Uymadığımız müddetçe böyle oluyor. Maske takmıyor ve sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak bir araya geliyoruz. Kurallara uyulması durumunda bu süreci daha sağlıklı atlatacağımız muhakkaktır. Bu salgın bertaraf edilene kadar toplantılardan, ev gezmelerinden ve hafta sonu köylerde yapılan mangal partilerinden vazgeçmemiz gerekmektedir. Sadece benim, senin kurallarına uymamız yetmiyor, toplum olarak hepimiz uymalıyız.” diye konuştu.

-“Sağlık Bakanı kendi açıkladığı kurallara uymuyor” -

Ali Yalçın, vatandaşların duyarsızlığının yanında, AK Parti kongrelerinin ve cenaze katılımlarının vaka artışını tetiklediğine de dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Yurttaşlara her fırsatta korona virüs salgınına karşı 'sosyal mesafe' ve 'kalabalıktan uzak durma' uyarıları yapan Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, salgın yokmuşçasına binlerce kişinin mesafeye dikkat edilmeksizin bir araya geldiği Fatih Camii avlusunda, cenaze merasimine katılıp kendi söylediği kurallara uymayarak topluma kötü örnek oluyor. Cenaze namazında saf tuttuğu alanı gösteren fotoğrafları görünce isyan etmemek elde değil, bize öğüt veren sayın bakan kendi koyduğu kurala uymuyor. Artık bu çifte standarttan vazgeçerek halkımızı inandırıcı konuma gelin, söylemlerinizle yaptıklarınız birbiriyle uyumlu olsun.

-“Hiç mi suçunuz yok?” -

Ordu 3 gün önce vaka sıralamasında 3. sıradaydı, ne oldu da birdenbire vaka sayıları arttı. Acaba bunda daha iki hafta önce Covid-19 nedeniyle vefat eden ve binlerce kişinin katıldığı cenaze namazının etkisi var mı? Bu cenaze namazına izin verenlerin hiç mi kusuru yoktur? AK Parti'nin yapmış olduğu il kongresinden sonra Ordu ilinin 1. sıradaki yerini koruyacağını bilmek için kahin olmak gerekmez. Şimdi hiç mi suçunuz yok? Salonu dolduran vatandaşlarımıza şunu sormak istiyorum. Sizin bu kalabalıkta virüse yakalanma olasılığınız hiç yok mu? Bunu hiç düşünmediniz mi? Hadi kendinize acımıyorsunuz temasta olduğunuz insanlara da mı acımıyorsunuz. Benim aklım almıyor. Kural koyucular kahvehaneleri, lokantaları kısacası 3-5 kişinin toplu olduğu kapalı alanları açmıyor. AK Parti kongreleri dışındaki bütün genel toplantılar erteleniyor.  Ama AK Parti'nin kongresinde salonları lebaleb doldurmak serbest. Bu anlayış kökten yanlış.

-“Yöremizdeki vaka sayısını kıza zamanda düşürmek zorundayız! -

İnsanlar niçin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyacak davranışlarda bulunmuyor, bunun nedenleri de araştırılmalıdır. Artık şundan veya bundan oldu ama karşımıza bu harita geldi. Artık bu gerçekle mücadele etmeliyiz. Biz koronavirüsten dolayı ölümleri engelleyerek sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyorsak, yöremizdeki vaka sayısını kısa zamanda düşürmek zorundayız!

Gelinen noktada bilim adamlarının da dediği gibi Karadeniz sahili boyunca 15 günlük bir kapanmanın bu bölge için masaya yatırılıp değerlendirilmesi gerekir. Hepimiz çok sıkıldık ama başka çaremiz yok. Lütfen kurallara uyalım, uymayanları uyaralım.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 913 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ordu’daki, vakalar, neden, arttı?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler