HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Şubat 2021 Perşembe Saat: 18:28

Aşı olanlar rehavete kapılmasın…

Ordu’nun vaka artışında ilk sırada olduğunu hatırlatan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, vatandaşların kurallara uyması durumunda vaka sayılarının düşebileceğini belirterek, tüm vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.
Aşı olanlar rehavete kapılmasın…

Covid-19 aşılarının koruyucu etkisi olsa da hastalığa karşı kalkan görevi görmediğine dikkat çeken Dr. Ali Coşkun, aşı olsalar dahi vatandaşların kurallara harfiyen uymalarını istedi.

Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, gazetemize yaptığı açıklamada, Covid-19 (koronavirüs) vakalarının 8 Aralık 2020 tarihinde pik yatığını, o zaman Ordu ilinin Türkiye’de birinci sırada olmamasına rağmen riskli bölgeler arasında olduğunu hatırlattı.

Vakaların pik yaptığı o tarihte tam kapanma olsa iyi olacaklarını belirterek görüş bildirdiklerini hatırlatan Coşkun, alınan önlemlerle vakaların o tarihten bu güne düştüğünü ifade ederek, “Vatandaşların bilinen klasik maske, mesafe, hijyen önlemlerine özenle uymaları gerektiğini söyledik. Şuan vatandaş herhalde bu önlemleri biraz dikkate aldı. Vaka sayısı azaldı, dolayısıyla tam kapanmaya gerek kalmadı. Bunda hafta sonu sokağa çıkma yasağının da büyük bir etkisi oldu.” dedi.

-Aşı rahatlamaya yol açı, öyle gözlüyorum-

Ancak, yaklaşık son bir aydır vakaların yeniden artışa geçtiğine dikkat çeken Dr. Ali Coşkun, bu süreçte aşının vurulmasıyla vatandaşlarda tekrar bir rahatlama olduğunu düşündüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

“Diyeceksiniz ki Türkiye’deki bütün vatandaşlar da olmadı mı, niye vaka sayısı Ordu’da daha fazla? Çünkü Karadeniz’in yapısı, insanları sıcakkanlı, komşu ilişkileri daha fazla, arkadaş ilişkileri daha fazla. Özellikle Karadeniz’in kırsal kesimlerinin olması, hafta sonu yasaklarında köylere çıkılması, oralardaki insanların enfekte etmesine neden oldu. Bulaşma hızında bu etkili oldu. Bunun yanında Ordu’ya fındık için dışardan gelen insanlar şehirdeki bulaştan kaçmak için ya Ordu’da kaldılar ya da anne babasını köylerde bıraktılar. Bu durum sağlık ocaklarına gelen misafir hasta kayıtlarından da belli olmaktadır. Bir de aşı geldi kurtulduk, diyerek bu önlemleri yavaşlatınca bu pik kaçınılmaz oldu. Dikkat ederseniz Karadeniz bölgesinde bir zincir halinde bu pik var.  Ben bu nedenlerin etki olduğunu düşünüyorum.”

-Aşı olmak hastalığa yakalanmama nedeni değildir -

Aşı olmuş olmak bırakın başka birine bulaştırmaya, zaten engel değil. Hastalığa yakalanmaya bile engel değil. Aşı sizi sadece bu hastalıkları hafif geçirmeniz konusunda koruyabilir. Hastalığa yakalanmada kalkan görevi görmez. Aşı olan vatandaşlarımıza bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Aşı diğer koruma tedbirlerinin içerisinde herhangi biridir. Dolaysıyla aşı da olsanız bu korunma tedbirlerine mutlaka uymak zorundasınız. Bundan sonra çift maske takmak zorundasınız. Bütün Ordululara sesleniyorum. Aşıyı olun tedbirlerinizi aksatmadan alın. Aşı olmak gevşemeye sebep olmasın.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 521 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Aşı, olanlar, rehavete, kapılmasın…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler