HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
2 Mart 2021 Salı Saat: 14:46

Evde kapanan yaşlıların kemikleri zayıfladı!

Yaşlıların covid-19 nedeniyle evde kalma süreçinde güneşten uzak kaldıkları belirtilerek;D vitamini kaynağı güneşin kemik için çok önemli olduğu yaşlıların güneşten mahrum kalmalarının soruna dönüşebileceğine dikkat çekti
Evde kapanan yaşlıların kemikleri zayıfladı!

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alper Çıraklı, özellikle 65 yaş üstü yaşlıların covid-19 kısıtlamasındaki evde kalma süreçlerinde güneşten uzak kaldıklarını belirterek; "Güneş D Vitamini kaynağı olduğundan kemik için çok önemli. Yaşlılarımız uzun bir süre güneşten maruz kaldıkları için olumsuz etkilendiler."

Kemik için ve bağışıklık için güneş ışığı olmazsa olmaz

Doç. Dr. Alper Çıraklı, pandemi sürecinde eve kapanmak zorunda kalan 65 üstü yaşlıların güneşten mahrum kalmalarının kemik için çok önemli olan D vitaminini yeteri kadar alamamalarına yol açabileceğini, bunun da rahatsızlık kaynağı oluşturabileceğine dikkat çekerek; “Bu konuda dünyada ve ülkemizde literatürde yayınlanmış çalışmalar mevcut. Ülkemiz zaten dünya geneline baktığımızda özellikle Karadeniz Bölgesi'ni dikkate aldığımızda güneşli gün sayısının az olduğu bir bölge. Ordu ilinin 365 günde tüm gün güneşli gün sayısı 60. İnsanlar dışarı çıkamıyor. Güneş D Vitamini kaynağı. Kemik için çok önemli. Tarım bölgesiyiz, çok iyi ve organik besleniyoruz ama kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum ve D Vitaminine çok fazla ihtiyacımız var. Ne kadar takviye yaparsak yapalım, zaten güneşli gün sayımız az, bir de hastalar eve kapanıyor. 65 yaş üzerindeki hasta sayımız da çok fazla. Kemik erimesi, kemik erimesine bağlı olan kırıklar, hastaların vücut dirençlerinin düşmesi durumlarında rutin tüm hastalarımda kalsiyum ve D Vitamini kullanıyorum. Çünkü ben kemikle uğraşıyorum. Ayrıca D Vitamininin immün sisteminin güçlendirici, enfeksiyona karşı bir kalkan olduğu da yapılan son çalışmalarda gösterilmiş. Onun için sadece kemik erimesi olarak değil, vücudun savunma sistemin, güçlendirmek amaçlı da D Vitamini yani güneş bizim için çok önemli. İnsanların özellikle de 65 yaş üstü grubun evde kalması bariz bir şekilde olumsuz sonuçlar doğurdu” dedi. 

Ordu Hayat

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Evde, kapanan, yaşlıların, kemikleri, zayıfladı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler