HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
8 Ekim 2021 Cuma Saat: 08:30

Vaka sayısı zirve yaptı!

Koronavirüs vaka sayısı Ünye’de zirve yaptı. 2020 yılı aralık ayında ve bu yılın ağustos ayında iki kez 1200’lere kadar yükselen vaka sayısı, bu hafta içinde ilk kez 1322’ye yükseldi.
Vaka sayısı zirve yaptı!

Koronavirüs vakalarının önemli bir kısmının ilçedeki 10-14 ve 15-19 yaş aralığındaki gençlerde görülmesi dikkatlerin okullara ve öğrencilerin üzerine çevirdi.

Mevcut aktif vakaların büyük çoğunluğunu aşıya direnç gösteren genç nüfusta yoğunlaştığı bildirilerek, yaklaşan kış mevsimi öncesi gençlerin mutlaka aşı olması gerektiği belirtildi.

Bu hafta içinde Ünye Devlet Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 30, yoğun bakımdaki hasta sayısı 20, entübe hasta sayısı ise 7 olarak belirtildi.

Ünye’de koronavirüs aktif vaka sayısında artışını sürdürüyor.

Geçtiğimiz yılın aralık ayında ve bu yılın ağustos ayında iki kez pik yapan ve 1200’lere kadar yükselen vaka sayısı, bu hafta içinde ilk kez en yüksek seviyesinde ulaşarak 1322’ye yükseldi.

İlçede ağustos ayında 1200’lerdeki toplam vaka sayısı üç hafta sonra 500’lere düşmüşken; son 4 haftada ard arda artış göstererek 1322’ye kadar yükselmesi; aşı, maske ve mesafenin önemini bir kez daha ortaya koydu.

-Okullara ve öğrencilere dikkat… -

Koronavirüs vakalarının önemli bir kısmının ilçedeki 10-14 ve 15-19 yaş aralığındaki gençlerde görülmesi dikkatlerin öğrencilerin üzerinde toplanmasına yol açtı.

Yüz yüze eğitime başlanması sonrasında velilerin, idareci ve öğretmenlerin işi sıkı tuttuğu gözlenirken, buna rağmen Ünye’de bazı okullarda vaka görüldüğü öğrenildi.

Şu anda aktif vakaların 231’ini 15-19 yaş aralığı gençler, 227’sini ise 10-14 yaş aralığındaki gençler oluşturuyor.

-Aşılama, hastaneye yatmayı önlüyor -

Artan vakalara rağmen hastanedeki hasta sayının artmadığı, ancak ilçede şu anda 2 bin 297 kişinin temaslı olarak evlerinde izole edildiği öğrenildi.

Hastanede hasta sayısının artmamasının neden, aşılama sonrasında hastalığa yakalananların ya bunun farkında olmadığı, ya da hastalığı hafif olarak geçirmesine bağlandı.

Bu hafta içinde Ünye Devlet Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 30, yoğun bakımdaki hasta sayısı 20, entübe hasta sayısı ise 7 olarak belirtildi.

-25-40 yaş arası olanlar kalan aşılarını mutlaka yaptırmalı -

Bugüne kadar Ünye’de hedef nüfusun yüzde 85’ini temsil eden 97 bin 239 kişinin 1. doz, yüzde 73,83’ünü temsil eden 86 bin 941kişinin 2. doz, 22 bin 355 kişinin ise 3. doz aşılarını olduğu ve 7 Ekim itibariyle toplamda 205 bin 535 doz aşının uygulandığı öğrenildi.

Ünye’de aşılama oranın yüksek olduğu, ancak sosyal hayatın içinde yoğun bulunan 25-40 yaş aralığında olup da aşı olmayanların ya da 2. aşısını olmayanların aşılarını mutlaka olmaları gerektiği bildirildi.

Kış dönemini rahat atlatmak için aşının önemine vurgu yapılarak, aşı sırası gelen vatandaşların Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezlerine giderek aşılarını olabilecekleri ifade edildi.

Diğer taraftan mevcut aktif vakaların büyük çoğunluğunu aşıya direnç gösteren genç nüfusta yoğunlaştığı bildirilerek, gençlerin mutlaka aşı olması gerektiği belirtildi.

-İlçede 54 bin kişi tarandı -

Sahada aralıksız mücadele veren filyasyon ekibinin son bir haftada 2 bin 300, toplamda ise 54 bin kişiyi taradığı belirtildi.

Ünye’de bugüne kadar koronavirüse yakalanan 17 bin 501 bin kişinin tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi.

-En ufak belirtide 0452 223 12 88 numaralı telefonu arayın -

Vatandaşların en ufak bir covid belirtisinde Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nün 0452 223 12 88 numaralı Covid 19 İletişim Merkezi hattından aramaları istendi. Bu numarayı arayan vatandaşların evine sağlık ekipleri gelerek tarama, test yapıyor; gerekirse hastaneye götürüp getirme işlemleri gerçekleştiriyor.

 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 368 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Vaka, sayısı, zirve, yaptı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler