HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
19 Ekim 2021 Salı Saat: 13:52

Kış riskini aşı ile yenelim

Kasımdan itibaren kış aylarının Koronovirüs hastalığında riskli olacağına işaret eden Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, bunun sorumlusunun aşı karşıtları ve hurafelere inananlar olduğunu söyledi.
Kış riskini aşı ile yenelim

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, yaklaşan kış mevsimi öncesi artışa geçen koronavirüs vakalarına karşı aşının önemine bir kez daha dikkat çekti.

Coşkun, toplumumuzda gereken aşı dozu olarak aşı eksikliği görülmediği halde, aşı yapacak sağlık personeli eksikliği görülmediği halde,  aşı oranlarının hala daha yüzde 17 – 18’lerde olmasının vatandaşın ihmali ve vurdumduymazlığından kaynaklandığını söyledi.

“Pandemi açısından gelecek günlerin ve özellikle de kasım ayından başlayarak kış aylarının riskli olacağını gösteren bu durumun sorumlusu, başta bilime karşı yaygara yapan aşı karşıtları ve bu hurafecilere inanan vatandaşımızdır.” diyen Dr. Ali Coşkun, şu açıklamayı yaparak uyardı:

“Son virajına girdiğimiz bu riskli günlerde hayatı tehlikeye atmamak, kara günleri görmemek için aşı olmaya gidenlerin artık sadece kendisinin aşı olması yetmez. Kendisi ile birlikte en az 1-2 arkadaşını da aşı yaptırma konusunda ikna ederek aşıya götürmesi gerektiği bilinmelidir. Bu artık bir vatandaşlık görevi haline gelmiştir ve ülkemizin pandemiden bir an önce kurtulması için son derece önemlidir.

3 meslek grubuna büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Birincisi Öğretmenler; öğrencilerine aşı olmanın gerekliliğini anlatarak onların ebeveynleri üzerindeki sevimli baskılarını harekete geçirmelidirler.

İkincisi muhtarlar; ülkemizin mahalle lideri konumundaki muhtarlarımız gerekirse mahallelerinde aşı olmayı reddeden hanelere giderek, toplumsal bağışıklık ve sağlığı koruyabilmek için bu haneleri, aşı yaptırmak konusunda ikna etme çabalarını artırmalıdırlar.

Üçüncüsü imamlar; meslekleri gereği aşı olmadığı için toplumu hasta etmenin vebal ve kul hakkına girdiğini cemaatine, hatta yapacağı hane gezileriyle aşı olmayı reddeden hanelere anlatmalıdırlar.

Böylece bilime dayalı, mantıklı bir yol kullanarak ikna İle bu tabloyu, hem şu sıralarda coronavirüs vaka artışları yükselen Karadeniz Bölgesi için, hem de tüm ülkemiz için daha çok umut dolu hale çevirebiliriz.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 151 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kış, riskini, aşı, ile, yenelim

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler